669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Nie da się ukryć, że ceny ekogroszku cały czas rosną. Nic w tym dziwnego, w końcu ekogroszek nazywany jest paliwem przyszłości. Naturalne zasoby węgla kamiennego oraz brunatnego zaczynają się bardzo szybko kończyć. Powoduje to, że ludzie szukają nowych sposobów na ogrzewanie swoich mieszkań. Ekogroszek jest jednym z bardziej dostępnych surowców. Powoduje to, że jest coraz bardziej poszukiwany na rynku paliw. Jakie parametry wpływają na cenę materiału opałowego?

Wszystkie aktualne ceny znajdują się w cenniku węgla – ZOBACZ

Istotne parametry

Na cenę ekogroszku znacząco wpływa kilka parametrów. Są to:typ energetyczny, wartość opałowa, granulacja, zdolność spiekania, zawartość popiołu (powinna być poniżej 10%), zawartość siarki oraz wilgotność.

Jakie parametry dla ekogroszku?

Dobrej jakości ekogroszek powinien mieć typ energetyczny 31.2, wartość opałową 26-29 MJ/kg, granulację 5 – 25 mm. Zdolność spiekania musi być poniżej 20, a zawartość popiołu poniżej 10%. Siarki nie może być więcej, niż 1 procent. Wilgotność ekogroszku nie może przekroczyć 15 procent. To są dobre, choć nie idealne parametry dla ekogroszku.Nasz Ekogroszek Ogień oczywiście spełnia te wszystkie kryteria.

Dodatkowe koszty

Od tych parametrów zależy cena za tonę lub za opakowanie ekogroszku. Natomiast należy pamiętać, że cena opału nie jest jedynym kosztem jaki będziemy ponosić ogrzewając tego rodzaju opałem. Spalanie ekogroszku bardzo zależne jest od tego, jakiej jakości i o jakich parametrach posiadamy kocioł. Pamiętajmy o tym, że ekogroszek powinien być spalany wyłącznie w kotłach z podajnikami. W przeciwnych razie może dojść do zapchania pieca.

Co wziąć pod uwagę?

Na to jakie ogólne koszty poniesiemy ogrzewając dom, wpływa również to, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię, ile osób w nim mieszka, jaka jest zewnętrzna temperatura oraz, czy palimy zgodnie z parametrami wymaganiami dla danego kotła oraz opału. Gdy weźmiemy pod uwagę wyłącznie cenę ekogroszku, to może nam się wydawać, że zrobiliśmy interes życia. Może tak, może nie. W końcu bywa i tak, że dwie osoby kupują opał w tym samym miejscu. Jedni spalą tę samą ilość przez 3 miesiące, drudzy przez 2. Ci drudzy pewnie już nigdy nie kupią w tym miejscu opału i będą mieli świadomość, że ktoś ich oszukał.

Inne przyczyny

Mogło być tak, ale nie jest to jedyne logiczne wyjaśnienie. Mogło być również tak, że nie mieli odpowiedniego pieca albo kocioł był źle ustawiony. Mogli lubić mieć w mieszkaniu wyższą temperaturę, niż Ci pierwsi.

Zaczyna brakować węgla kamiennego

Tak, jak już wcześniej wspomniałam, na wysokie ceny ekogroszku wpływa fakt, że węgiel kamienny się kończy. Szacuje się, że w Polsce zużywa się ok. około 75mln ton węgla kamiennego, z czego na sektor energetyczny przypada aż 60%, 25% zużywają przemysł i budownictwo, a 15% gospodarstwa domowe i drobny przemysł. Właśnie dlatego popyt na ekogroszek znacząco wzrasta.

Ceny groszku a kotły

Na ceny ekogroszku wpływa również fakt, że do kotłów retortowych można używać jedynie paliwa wysokoenergetycznego o odpowiednim uziarnieniu (do 25mm) i spieklaności (RI poniżej 20). Właśnie to powoduje, że ekogroszek jest drogi, bo można nim palić tylko w jednym rodzaju pieców.

Podsumowanie

Podsumowując, na cenę ekogroszku wpływają jego parametry, zmniejszająca się ilość węgla kamiennego oraz konieczność palenia nim wyłącznie w kotłach retortowych.

Do najczęściej wymienianych parametrów ekogroszku, które podają polskie kopalnie należą:

  •  energetyczny typ 31.2

  •  wartość opałowa 26-29 MJ/kg

  •  granulacja 5 – 25 mm

  •  zdolność spiekania RI<20

  •  zawartość popiołu poniżej 10%

  •  zawartość siarki poniżej 1.0%

  •  wilgotność poniżej 15%

Te parametry uważa się za dobre, jednak warto mieć na uwadze fakt, iż w Polsce mamy ponad dwadzieścia działających kopalń w różnym stopniu dostarczających klasyfikowane paliwo, którym jest ekogroszek. Złożoność procesu można przedstawić najlepiej, pokazując, że ten rodzaj opału spala się w kilkudziesięciu typach kotłów, a do tego przy pomocy kilkunastu rodzajów palników, które się w nich znajdują i które spalają opał w różny sposób. Oprócz tego trzeba dołożyć różnorodność zapotrzebowania domu na energię, jak również liczbę osób, które w nim mieszkają, temperaturę, jaka panuje na zewnątrz oraz umiejętności użytkownika.

Wachlarz możliwości jest spory zatem cena ekogroszku nie jest jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę. Czasem może się zdarzyć paradoks – dwaj kupujący z tego samego składu opału i z tej samej hałdy mogą uzyskać inne efekty i będą wówczas przekonani, że zostali oszukani.

Wiadomo, że nie da się wykluczyć, że sprzedawca nie będzie uczciwy i zaproponuje zakup węgla kamiennego o lepszych parametrach niż te, które będzie on spełniał w rzeczywistości. Taka sytuacja może się zdarzyć nie tylko jednemu kupującemu, ale także podczas dalszej odsprzedaży. Do takich praktyk skłania problem z prostą i szybką oceną jakości ekogroszku szczególnie przez użytkownika końcowego.

Szacuje się, że w Polsce zużywa się ok. około 75mln ton węgla kamiennego, z czego na sektor energetyczny przypada aż 60%, 25% zużywają przemysł i budownictwo, a 15% gospodarstwa domowe i drobny przemysł. Z każdym rokiem rynek węgla o dużej zawartości siarki, a niewielkiej wartości opałowej, którego w polskich kopalniach wydobywa się najwięcej staje się coraz mniejszy. Asortyment typu eko miał i ekogroszek zanotował wzrost w segmencie węgla. Jego główni odbiorcy to małe przydomowe kotłownie.