Lubię to! Podziel się z innymi

Cena ekogroszku

Do najczęściej wymienianych parametrów ekogroszku, które podają polskie kopalnie należą:

  •  energetyczny typ 31.2

  •  wartość opałowa 26-29 MJ/kg

  •  granulacja 5 – 25 mm

  •  zdolność spiekania RI<20

  •  zawartość popiołu poniżej 10%

  •  zawartość siarki poniżej 1.0%

  •  wilgotność poniżej 15%

Te parametry uważa się za dobre, jednak warto mieć na uwadze fakt, iż w Polsce mamy ponad dwadzieścia działających kopalń w różnym stopniu dostarczających klasyfikowane paliwo, którym jest ekogroszek. Złożoność procesu można przedstawić najlepiej, pokazując, że ten rodzaj opału spala się w kilkudziesięciu typach kotłów, a do tego przy pomocy kilkunastu rodzajów palników, które się w nich znajdują i które spalają opał w różny sposób. Oprócz tego trzeba dołożyć różnorodność zapotrzebowania domu na energię, jak również liczbę osób, które w nim mieszkają, temperaturę, jaka panuje na zewnątrz oraz umiejętności użytkownika.

Wachlarz możliwości jest spory zatem cena ekogroszku nie jest jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę. Czasem może się zdarzyć paradoks – dwaj kupujący z tego samego składu opału i z tej samej hałdy mogą uzyskać inne efekty i będą wówczas przekonani, że zostali oszukani.

Wiadomo, że nie da się wykluczyć, że sprzedawca nie będzie uczciwy i zaproponuje zakup węgla kamiennego o lepszych parametrach niż te, które będzie on spełniał w rzeczywistości. Taka sytuacja może się zdarzyć nie tylko jednemu kupującemu, ale także podczas dalszej odsprzedaży. Do takich praktyk skłania problem z prostą i szybką oceną jakości ekogroszku szczególnie przez użytkownika końcowego.

Szacuje się, że w Polsce zużywa się ok. około 75mln ton węgla kamiennego, z czego na sektor energetyczny przypada aż 60%, 25% zużywają przemysł i budownictwo, a 15% gospodarstwa domowe i drobny przemysł. Z każdym rokiem rynek węgla o dużej zawartości siarki, a niewielkiej wartości opałowej, którego w polskich kopalniach wydobywa się najwięcej staje się coraz mniejszy. Asortyment typu eko miał i ekogroszek zanotował wzrost w segmencie węgla. Jego główni odbiorcy to małe przydomowe kotłownie.

Lubię to! Podziel się z innymi