ekogroszek ogień

Jak właściwie ustawić kocioł na ekogroszek?

 

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kotła na ekogroszek. Nic w tym dziwnego. Jest to materiał opałowy bardzo wydajny(jeśli nie patrzymy wyłącznie na cenę) i łatwo dostępny. My polecamy nasz Ekogroszek Ogień, który ma doskonałe parametry.  Poza tym obecnie dostępne są kotły, w których można spalać nie tylko i wyłącznie ten rodzaj paliwa. Większa część osób decyduje się również na zakup kotła na ekogroszek z podajnikiem, ze względu na wiele większą wygodę użytkowania i obsługi niż tradycyjne kotły. Jednak nowoczesność, pociąga za sobą o wiele większe wymagania wobec użytkowników.

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest

W tym poradniku dowiesz się jak samodzielnie w prosty sposób dobrać parametry swojego kotła w taki sposób by ekogroszek spalał się do końca, aby nie powstawały spieki. Przeczytaj cały poradnik, a jeśli będzie trzeba to jeszcze raz, a z ustawieniami swojego pieca poradzisz sobie sam i unikniesz wizyty fachowca.

PAMIĘTAJ – Nawet najlepszy na rynku kocioł na ekogroszek precyzyjnie ustawiony nie ogrzeje Ci domu jeśli kupiłeś złej jakości ekogroszek. Jeśli uważasz, że Twoje ustawienia pieca są dobre (bo kombinowałeś już we wszystkie możliwe strony) a cały czas jest nie tak jak być powinno to najprawdopodobniej używasz słabego ekogroszku.

Nie czekaj kup 1 tonę ekogroszku na próbę i przekonaj się co to znaczy dobry opał.

UWAGA WAŻNE

 

Przed ustawianiem sterownika

 • Najpierw wyczyść układ kominowy, kocioł oraz kanały termiczne, kanały powietrzne w retorcie.

 • Sprawdź czy na ściankach wewnętrznych w kielichu retorty nie powstały nagary.

 • Sprawdź kondycję ślimaka podającego paliwo (czy nie jest wypalony albo uszkodzony)

Kupujesz zatem swój wymarzony kocioł, którego szukałeś całymi tygodniami po forach internetowych czytając przeróżne rankingi. Zachwycałeś się opiniami o nim jaki to bezobsługowy i ekonomiczny jest Twój nowy nabytek. Przyjeżdża lśniący na palecie, wstawiasz do kotłowni, instalator podłącza, odpala, kasuje za usługę i wychodzi.

I wtedy czar pryska.

Okazuje się, że albo w chałupie zimno mimo komina rozgrzanego do czerwoności, albo w popielniku same niedopały a kocioł ciągle gaśnie lub włączają się dziwne alarmy.

Zaczynasz powoli myśleć o zakupie kozetki którą wstawisz obok swojego lśniącego pochłaniacza czasu w kotłowni by go pilnować i zaglądać co chwila by przypadkiem nie zgasł.

Żona myśli już o zmianie na nowy model i to nie tylko kotła ale i Ciebie. Zgniatając kolejną puszkę po napoju łagodzącym odrobinę Twoją frustrację zastanawiasz się co dalej? Jak żyć z tą bestią, która tak pięknie opisywana w „internetach” mnie słuchać kompletnie nie chce???

I tu z pomocą przyjść może poniższy artykuł o tym jak poprawnie ustawić parametry kotła na ekogroszek

 

1) Bezpieczeństwo najważniejsze

Zacznijmy od podstaw czyli od zadbania o nasze i domowników bezpieczeństwo.

Jeśli Twój nowy nabytek zajął miejsce poprzedniego kociołka(najczęściej śmieciucha) zacząć należy od zaproszenia kominiarza aby wyczyścił i sprawdził szczelność przewodu kominowego.

Jeśli instalujesz kociołek w nowym domu również zaproś kominiarza, choćby po to aby chwycić się w jego obecności za guzik co ma przynosić podobno szczęście. niech sprawdzi poprawność podłączeń i zapewni spokojny sen całej rodzinie.

Gdy jest to Twój kolejny sezon nierównej walki z potworem w kotłowni i chcesz podjąć kolejną próbę ujarzmienia go to poza wizytą kominiarza nie zapomnij także o wykonaniu poniższych czynności:

 • Najpierw wyczyść kocioł oraz kanały termiczne, kanały powietrzne w retorcie.
 • Sprawdź czy na ściankach wewnętrznych w kielichu retorty nie powstały nagary.
 • Sprawdź kondycję ślimaka podającego paliwo (czy nie jest wypalony albo uszkodzony)

 

Gdy już zadbasz o podstawy możesz przystąpić do kolejnego etapu ujarzmiania Twojej bestii

 

2) Podstawy w ustawieniach kotła

Aby opał w kotle został poprawnie spalony potrzebuje do tego odpowiedniego środowiska z właściwą ilością powietrza w jednostce czasu.

Łatwe prawda.

No przynajmniej w teorii i u sąsiada albo kolegi na forum. zasiadasz przed bestią, ustawiasz czas podawania, przerwę, moc nadmuchu i….

…szlag Cię jasny trafia, bo albo niedopału kupa albo spieki. Nic co by obiecywali wszyscy guru w internetach. Jak więc podejść do tematu poprawnego ustawienia parametrów pracy???

Zacznijmy od ustalenia 3 podstawowych zmiennych:

 • 1 czas podawania opału
 • 2 przerwa w podawaniu
 • 3 moc nadmuchu.

 

To na początek. Tylko tyle i aż tyle.

Teraz siadasz i decydujesz którym parametrem będziesz kręcił. i co najważniejsze – TYLKO JEDNYM NA RAZ!!! Ale zanim to nastąpi jedna sprawa która musi zostać rozstrzygnięta.

Często spora ilość użytkowników pisze posty na różnych forach z prośbą o podanie ustawień dla takiego to a takiego Kociołka lub opału.

Odradzam.

Zwyczajnie nie ma ustawień uniwersalnych i to co działa u jednego drugiemu może przysporzyć kłopotów. poza tym palniki różnią się czasem obrotu ślimaka a co za tym idzie ilością opału podawaną w jednostce czasu.

Zatem zapominasz o wsparciu z forum i podejmujesz próbę zostania bohaterem swojej kotłowni i poprawy wizerunku w oczach swojej brzydszej połowy.

Jeśli jesteś użytkownikiem kotła ze sterownikiem dwustanowym to zapewne jest on wstępnie ustawiony i są to często parametry przy których kocioł pracuje w okolicy swojej mocy nominalnej.

Często też jest to zwyczajnie zbyt dużo dla potrzeb domu i powoduje że kocioł częściej stoi w podtrzymaniu niż pracuje. Daje to złudne wrażenie oszczędności opału. Niestety nie do końca tak jest. Porównać to można do jazdy autem i porównania dwóch sposobów jazdy i zużycia paliwa.

a) jazda ze stałą prędkością obrotową silnika

b) gwałtowne przyspieszanie i wrzucanie na luz. Auto tocząc się siła rozpędu będzie zużywało paliwo mimo że tego nie potrzebuje czyli spali więcej.

Podobnie z kotłem…

Pracując długo stabilnie ze stałą mocą niewiele większą od zapotrzebowania będzie spalać opał z lepszą sprawnością gdyż spalanie będzie odbywać się w lepszych warunkach(oczywiście jeśli parametry pracy są przyzwoicie dobrane) niż gdy cykle pracy będą bardzo krótkie i oddzielone długimi okresami podtrzymania z kiszeniem opału w atmosferze ubogiej w tlen.

Ostateczną decyzję o sposobie prowadzenia kociołka pozostawiam użytkownikowi. Jednak osobiście uważam, że długa praca jest lepsza niż długie podtrzymanie.

Proponuję zatem rozpocząć od wybrania wstępnych parametrów w następujący sposób :

 • czas podawania 5sek
 • przerwa podawania 40 sek.
 • nadmuch 50%

i od tego rozpocząć zabawę ze zmianą ustawień.

 

1. Czas podawania.

Decydując się na korygowanie tego właśnie parametru ryzykujesz sporo ze względu na duże zmiany wynikające z małych korekt.

Przykład:

ustawiasz wyjściowo:

 • czas podawania 5sek
 • przerwa podawania 40 sek.
 • nadmuch 50%

 

Mamy zatem stosunek czasu podawania do przerwy podawania 1:8

Zmieniając czas podawania o 1 sekundę będziemy mieli spory skok w tym stosunku a co za tym idzie spora zmianę mocy z jaką kocioł będzie pracował.

Obniżając czas podawania do 4 sek. otrzymamy stosunek 1:10 a to jest spadek mocy o 20% to dość dużo i czasem może okazać się zbyt dużo.

Sugeruję zatem zabawę z tym parametrem użytkownikom z doświadczeniem.

Początkującym proponuje przyjrzeć się bliżej pozostałym dwom parametrom.

 

2. Przerwa podawania

Decydując się na korekty tym parametrem masz już większe pole do popisu. Zmiana o 1 sek. nie będzie skutkować tak wielkimi skokami mocy i będzie bardziej precyzyjna. Wydłużając więc przerwę o 1 sek. nasza moc zmieni się nieznacznie z wyjściowego 1:8 do 1:8,2.

Pozwoli to na bardziej precyzyjne korekty i łatwiejsze dobranie właściwych parametrów przy których opał będzie spalany poprawnie.

 

3. Moc nadmuchu

Ten parametr w przeciwieństwie do poprzednich nie wpływa bezpośrednio na zmianę mocy z jaką pracuje kocioł a raczej zmienia ilość tlenu dostarczaną do palnika co ma wpływ na poprawę lub pogorszenie warunków spalania opału.

Sugeruję korzystanie z tego parametru gdy dalsze korekty przerwą podawania mogą już nie przynosić efektu i wykorzystać nadmuch do „dopieszczenia” ustawień.

W skrócie napiszę więc że jeśli nadmuch jest zbyt mały to wystąpi niedobór tlenu, kopiec zacznie rosnąć i może dojść do sytuacji przesypywania niedopału a w skrajnych przypadkach do wygaszenia kotła.

W przypadku zbyt mocnego nadmuchu może wystąpić wydmuchiwanie ciepła w komin, zapadanie opału na palniku, powstawanie spieków gdy złoże przekroczy temperaturę topnienia popiołu, schodzenie żaru poniżej linii otworów nadmuchowych co również może skutkować wygaszeniem.

Jak widać zatem tylko 3 zmienne a jednak sporo może się wydarzyć.

Jak zatem ogarnąć to wszystko i nie zginąć marnie w starciu z bezduszną maszyną?

Często spotkasz w sieci informację na temat koloru płomienia i porad dotyczących ustawiania parametrów aby płomień był żółty albo biały lub niebieski- zależnie na kogo się trafi.

Niestety takie zabawy obarczone są sporym ryzykiem niepowodzenia. Kolor płomienia to tylko niewielka widzialna część którą notuje ludzkie oko. Dzieje się tam znacznie więcej niż widzimy i zwykle wtedy gdy nie widzimy.

Gdy zaglądamy do kociołka celem popatrzenia w płomień, licząc że coś pozytywnego tam wywróżymy, dostarczamy do komory spalania sporych ilości dodatkowego powietrza co powoduje spore zmiany w środowisku w którym odbywa się spalanie opału.

Ustawiając zatem na płomień ustawiamy na moment w którym ten płomień widzimy a przez resztę czasu gdy drzwiczki są zamknięte parametry mogą być bardzo dalekie od przyzwoitych o idealnych nie wspomnę.

Zapominamy więc o płomieniu- chyba że w kominku i skupiamy się na popiele.

Wystarczy skupić się na obserwowaniu efektu spalania jaki znajdujemy w popielniku.

Idealną sytuacją jest popiół „z papierosa”. Daje on nam namiastkę przypuszczenia że spalanie przebiegło prawidłowo. Aby to stwierdzić z dużą dozą pewności przydałby się analizator spalin i ciepłomierz ale to już zabawa dla wariatów a nie kogoś kto marzy aby się z kotłowni wyprowadzić a nie w niej zamieszkać.

Niestety obecnie coraz mniej jest węgli których spalenie daje w popielniku pyłek.

Trzeba zatem unikać sytuacji gdy w popiele znajduje się niedopalony węgiel lub nadmierna ilość spieków z popiołu.

Po lewej stronie niedopalony węgiel(za mało powietrza lub zbyt krótka przerwa podawania), po prawej stopiony popiół(za dużo powietrza lub zbyt długa przerwa podawania)

Potem zależnie od sytuacji albo wydłużamy przerwę podawania/lub/podnosimy nadmuch( jeśli występuje niedopalony węgiel)

Albo przerwę skracamy/lub/obniżamy nadmuch gdy w popiele jest zbyt dużo spieków.

Dochodzi jeszcze sytuacja w której pomimo korekt przerwą podawania przekraczamy granice mocy minimalnej której potrzebujemy aby kocioł osiągał temperaturę zadaną.

Wtedy wykonujemy krok w tył, czyli skracamy przerwę i jednocześnie podnosimy nadmuch. po takiej podwójnej zmianie zaczynamy zabawę od nowa.

Na koniec ważne aby nie wykonywać korekt zbyt często. Daj Bestii przetrawić to co zmieniłeś czyli wypluć do popielnika efekt spalania ze zmienionymi nastawami. Korekty rób więc nie częściej niż 2 razy na dobę i o wartości nie większe niż 10%

 

Tyle na temat sterowników „dwustanowych”

A co jeśli zakupiłeś kociołek bardziej nowoczesny „na wypasie” taki co podobno krawaty wiąże i skarpety pierze??

Sterowniki oparte o różnego rodzaju algorytmy logikę rozmytą i inne autorskie pomysły często nazywane „automatycznymi” nie do końca takie są.

Najczęściej są to produkty testowane w zestawach i są podobnie do ich „uboższych” braci wstępnie ustawiane pod dany produkt końcowy, czyli wymiennik(kocioł)+palnik +wentylator.

Kupując taki zestaw użytkownik teoretycznie ma pewność poprawnego funkcjonowania całości. Jak to jednak zwykle bywa jest to tylko teoria. Zestawy są testowane na kilku rodzajach paliw i parametry startowe są dobierane tak aby proces spalania przebiegał poprawnie na tych paliwach.

Niestety „Kowalski” kupuje opał zupełnie inny niż testowe i w efekcie okazuje się że opał albo przelatuje przez palnik albo spieka i wypala w nim krater. Tak źle i tak niedobrze.

Co zatem w takich przypadkach???

Na to tez jest rada.

Takie sterowniki też posiadają opcje korekt parametrów i te korekty podlegają takim samym zasadom jak w przypadku sterowników dwustanowych.

Tu również sugeruję korektę tylko jednego parametru i zazwyczaj wystarczy ograniczenie się do korekty nie większej niż 10%. Nie będę opisywał ponownie całego procesu ponieważ jest on identyczny jak dla „dwustanu”.

Dodatkową zaletą takich sterowników jest również możliwość kompleksowej zmiany mocy z jaką będzie pracował kocioł. Jedne mają opcję podbicia lub obniżenia mocy, inne korekty tzw. współczynników(mocy,wentylatora). Są i takie które pozwalają zmienić granulację czy kaloryczność opału.

Pod tymi wszystkimi zmianami kryją się gotowe skorygowane algorytmy zmieniające kompleksowo czasy i przerwy podawania oraz moc nadmuchu. Wszystko po to aby maksymalnie ułatwić użytkownikowi proces dopasowania parametrów do posiadanego opału.

Wszystko należy oprzeć o wcześniejsze obserwacje tego jaki stan rzeczy na palniku zastaliśmy po dokonaniu oceny należy skorygować wybrany parametr by usunąć lub zminimalizować niepożądane efekty(niedopał/spieki).

Dodatkowo sugeruję wykorzystanie możliwości oferowanych przez te sterowniki jak wspomniane wcześniej korekty mocy. Ich celem jest dopasowanie parametrów do potrzeb danego obiektu i sprawienie by kocioł pracował stabilnie bez zbyt długich okresów podtrzymania, które również mogą występować ze względu na pracę ze zbyt dużą mocą do aktualnych potrzeb.

I na koniec mała prośba.

Jeśli podobał Ci się ten poradnik to poleć go swoim znajomym na facebooku i innych społecznościówkach – być może im też się przyda.

Ikonki społecznościowe dla polecenia są po lewej stronie lub na dole artykułu – Z góry dzięki!

Oto poprzednia wersja artykułu. Możesz tutaj znaleźć dodatkowe informacje.

Na końcu są przykładowe filmiki, które również warto obejrzeć.

Jak ustawić sterownik?

Jak sobie z tym poradzić? Jak ustawić sterownik kotła na ekogroszek? Jak sprawić by spalanie było bardziej ekonomiczne? Pamiętajmy o tym, że mniejszy wyrzut nie idzie w parze z mniejszym spalaniem. A wręcz przeciwnie, gdy wyrzut ślimaka jest krótki, w granicach 2-3 sekund, to może to mieć negatywny skutek. W takiej sytuacji kocioł nie będzie mógł osiągnąć odpowiednich parametrów cieplnych. Moc takiego pieca będzie zbyt mała. Moc kotła jest zależna od stosunku czasu wrzutu do czasu częstotliwości wrzutu. Jeżeli moc jest pełna, to ten współczynnik wynosi 1:4. Stąd wynika, że gdy obrót ślimaka trwa pięć sekund, to po wyrzucie powinno nastąpić 20 sekund przerwy. Natomiast jeśli ślimak obraca się w ciągu 3 sekund, to po tej czynności powinno nastąpić 12 sekund przerwy. Prosta matematyka, choć nie oczywista dla wszystkich.

.

Ilość powietrza i prędkość dmuchawy piec na ekogroszek

Kolejnym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, przy ustawianiu pieca jest ilość powietrza oraz prędkość dmuchawy. Parametry powinny być ustawione w ten sposób, aby płomień był stojący i miał jasny, żółty odcień. Jeżeli powietrza jest niewiele, to na drzwiczkach od strony wewnętrznej i na ściankach kotła osadza się czarny osad. Natomiast gdy powietrza jest za dużo, to paliwo żużluje się, a ciepło jest wydmuchiwane do komina. Gdy powietrza jest odpowiednia ilość, to jest to widoczne na retorcie, gdzie przebiega proces spalania. Jeżeli piec jest prawidłowo ustawiony, to całe dostarczane mu paliwo jest spalane na popiół, podobny do papierowego. Ustawienie dmuchawy kotła na ekorgoszek musi być przede wszystkim dostosowane do następujących czynników: powierzchni wymiany ciepła w kotle [mkw], mocy znamionowej kotła [kW], powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń oraz nadmuchów. Przykładowo przy powierzchni wymiany ciepła w kotle [mkw]-3, moc znamionowa kotła [kW], będzie wynosiła 20, przy powierzchni ogrzewanych pomieszczeń od 100 do 120 metrów kwadratowych. Natomiast nadmuchy powinny być następujące: WPA 01, WPA 03, WPA 06, WPA 108.

.

Ustawienie komputera na rezerwę

Komputer powinien być ustawiony na rezerwę. Może ona oscylować w granicach 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu kocioł w odpowiednim trybie będzie pracował jeszcze przez kilka stopni od ustawionej temperatury. Proporcja wrzutu zmieni się proporcjonalnie od wzrastania temperatury i może to być na przykład 1:10.

.

Sterownik w trybie praca

Poza tym, jeśli tylko jest taka możliwość, to należy ustawić sterownik na tryb praca i zabronić mu, aby zmieniał się na tryb nadzoru. Dzięki temu piec będzie wykonywał cały czas wrzut i po nim będzie miał kilka sekund przerwy. W trybie nadzór zazwyczaj standardowo jest włączona dmuchawa. Wtedy wrzut jest robiony co określoną ilość sekund. Wtedy należy ustawić piec tak, aby piec kontrolował wrzut z mniejszą mocą.

.

Przykładowe nastawy kotła dla ekogroszku

 • Klasyczny stosunek ustawienia czasu podawania węgla do czasu przedmuchu to 1 do 3. Latem stosunek ten może wynosić np. 1 do 4.

 • Parametr Wartość

 • Czas pracy podajnika, tryb pracy 15 sekund

 • Czas przerwy podajnika, tryb pracy 45 sekund

 • Obroty wentylatora, tryb pracy 30%

 • Temperatura załączania pompy 42 stopnie

 • Czas pracy podajnika w trybie podtrzymania 10 sekund

 • Czas przerwy podajnika w trybie podtrzymania podajnika 20 minut

 • Obroty wentylatora w trybie podtrzymania 43%

 • Wyprzedzenie wentylatora, tryb podtrzymania 10 sekund

 • Opóźnienie wentylatora, tryb podtrzymania 10 sekund

Źródło: //energoretpl/standardowe-nastawy-kotla/

.

Ekonomiczne ustawienie pieca na ekorgoszek

Przy kotłach na ekogroszek oszczędne ogrzewanie jest dosyć trudne. Ustawienie pieca na ekorgoszek na bardziej ekonomiczne jest skomplikowane, ponieważ z uwagi na ochronę przed korozją bardzo często posiada on ograniczenie powiązane z tym, że temperatura zasilania oraz powrotu nie może być zbyt mała. Nie można zatem, tak, jak w przypadku kotłów gazowych całkiem swobodnie obniżać temperatury zasilania, gdy na dworze zrobi się trochę cieplej. Może to w rezultacie powodować przegrzanie pomieszczeń, w szczególności w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią.

.

Zainwestuj w zawór czterodrogowy

W kotłach na ekogroszek, aby zmniejszyć temperaturę wody zasilającej grzejniki, to zależy zastosować w instalacji tak zwany zawór czterodrogowy. Jego działanie przebiega w następujący sposób:

 • Zmieszanie wody wypływającej z kotła z powracającą chłodną wodą z instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu możemy ustawić zimniejszą wodę w obiegu instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast cieplejszą wodę w obiegu, zasilaną z kotła, kierujemy znów do kotła. Producenci tych zaworów, bardzo często prezentują w interesujący sposób działanie takich zaworów. Warto jest wejść na YouTube i obejrzeć jakiś filmik na ten temat
 • Zawór zapewnia ochronę kotłowi na ekogroszek przed zbyt niską temperaturą powrotu, co przedłuża życie pieca. Dodatkowym atrybutem takiego rozwiązania jest to, że większa temperatura wody powracającej do kotła, sprawia, że temperatura spalania w kotle na ekogroszek również jest wyższa. Natomiast to zapewnia wyższą sprawność, a co za tym idzie zmniejsza się ilość wydzielania pyłów i innych szkodliwych substancji.

.

Pozostałe zalety zaworu

Zaletą takiego ustawienia kotła na ekorgoszek jest również to, że można stosować sterowanie pogodowe. Tak samo, jak w kotłach gazowych. Rozwiązanie takie potrzebuje zawodu czterodrożnego z siłownikiem, regulatora pogodowego i kilku czujników. Dzięki takiemu systemowi, można automatycznie dobierać temperaturę zasilania instalacji centralnego ogrzewania, zależnie od warunków pogodowych, panujących na zewnątrz. W dodatku może mieć funkcję, która pozwala na krążenie wody, wyłącznie w krótkim obiegu kotłowym. Dzięki temu kocioł szybko się wygrzewa. Zmniejsza to do minimum szkodliwe działanie kondensacji oraz wydłuża żywotność urządzenia.

.

Pozostałe sposoby na ekonomiczne palenie w piecu na ekogroszek

Mniejsze porcje paliwa

Najważniejszym elementem ekonomicznego palenia w kotłach na ekogroszek jest dodawanie mniejszych ilości paliwa na rozgrzany węgiel. Określenie w tej sytuacji precyzyjnej ilości opału nie jest możliwe, bo jest zależne od bardzo wielu czynników, na przykład wielkości pieca, powierzchni budynku oraz jego ocieplenia. Istotne jest jednak, żeby w kotle na ekogroszek, cały czas się paliło.

Palenie bokiem

Inaczej nazywa się je też paleniem kroczącym, bo w czasie palenia od boku żar przemieszcza się w poziomie. Tą metodę uznaje się za kompromis między tradycyjnym paleniem od dołu, a paleniem od góry. Chociaż należy w tej metodzie dokładać opał, a spalanie nie jest tak czyste, jak byśmy chcieli, to sposób tej jest dużo lepszy od zasypywania żaru dużą warstwą świeżego ekogroszku.

Spalanie od góry

Ten sposób polega na przeniesieniu żaru z dołu na górę. Nie trzeba wymieniać pieca na nowszy model. Żar przechodzi stopniowo do dołu paleniska. W związku z tym, gazy, które unoszą się z umieszczonego niżej ekogroszku spalane są skuteczniej, a w górę komina unoszą się prawie niewidoczne spaliny. Zaletą tego sposobu jest otrzymanie większej ilości ciepła.

Dla oszczędności bardzo ważne są ustawienia pieca?

Jak ustawić piec na ekogroszek? Tę wiedzę powinien posiadać każdy użytkownik pieca. Aby spalanie ekogroszku było jak najbardziej oszczędne, użytkownik musi wiedzieć, w jaki sposób powinien obsługiwać swój piec. Właściwe ustawienia kotła oraz użycie odpowiedniej metody spalania zapewni większe oszczędności i ogrzewanie domu bez szkodzenia środowisku naturalnemu. Istotne jest, aby inwestować wyłącznie w dobrej jakości ekogroszek od sprawdzonych dostawców.

Jak ustawić piec na ekogroszek-po jego rozpaleniu?

Gdy już rozpalimy ekogroszek na retorcie, najlepiej z użyciem niewielkich kawałków, najlepiej jest zostawić piec przez chwilę w trybie rozpalania oraz z możliwością manualnej regulacji parametrów. Najpierw dodawaj ekogroszek przez mniej więcej 30 sekund, tak, aby większa ilość była wypchnięta na retortę. Obserwuj płomień. Ogień musi być dość duży.

Ustawienie dmuchawy w piecu na ekogroszek-jeszcze kilka słów na ten temat

Bardzo ważnym parametrem przy odpowiednim spalaniu jest moc wentylatora oraz prawidłowa regulacja przysłony, która umożliwia wlot powietrza. Gdy po rozpaleniu, ekogroszek przez chwilę pali się właściwie, a następnie przygasa, a rezultatem tego jest, po jakimś czasie całkowite wygaśnięcie paleniska, oznacza to, że należy w dużym stopniu zmniejszyć moc wentylatora. Parametr ten zalicza się do najczęściej zmienianych przy odpowiednim ustaleniu spalania paliwa. Po rozpaleniu pieca oraz przejścia w tryb pracy automatycznej ustaw parametry podawania paliwa na dziesięć sekund, natomiast przerwę w podawaniu na 35-55 sekund.

Temperatura załączania się pompy CO

Powinna ona wynosić nie więcej niż 2-3 °C mniej niż temperatura zadana kotła. Na przykład gdy na piecu jest ustawiona temperatura 60 stopni C, to temperatura załączania się pompy obiegowej musi wynosić. Histereza powinna być ustawiona na 1-2°C. Wtedy kocioł na ekogroszek, dużo szybciej się nagrzeje, natomiast temperatura podawanej wody na grzejniki nigdy nie będzie niższa niż 57°C. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu pieca. Optymalnie kocioł powinien być czyszczony raz w tygodniu. Zapewnia to optymalne warunki spalania.

.

Jak rozpalać w kotle na ekogroszek?

 

Przejdźmy teraz do rozpalenia w kotle, skoro mamy już ustawione wszystkie niezbędne parametry. W piecu na ekogroszek trzeba rozpalać umiejętnie. Gdy popełnimy jakiś błąd w procesie rozpalania, to wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie całego systemu. W dodatku możliwości pieca na ekogroszek nie zostaną w pełni wykorzystane. Trzeba również liczyć się ze stratami energii albo nawet z przegrzaniem kotła.

 

Bardzo ważna jest jakość i wilgotność paliwa

 

Najważniejsza jest jakość, a co za tym idzie również wilgotność paliwa. Gdy materiał opałowy jest zbyt wilgotny, to pożytek energetyczny z niego będzie znikomy. W dodatku w procesie spalania wytworzy się bardzo wiele dymu. Należy pamiętać o tym, że nie jest to tylko i wyłącznie problem większych rachunków za ogrzewanie. Spalanie niedosuszonego węgla ma wpływ na obniżenie temperatury spalania, a co za tym idzie w przewodzie kominowym zacznie się osadzać para wodna. To spowoduje natomiast słabszy ciąg w systemie i problemy z utrzymaniem określonej temperatury.

Obserwacja ekogroszku

O obsłudze wentylatora wspominałam już wcześniej, więc przejdę od razu do kolejnych czynności. Gdy już zasypiemy ekogroszek, to musimy obserwować, czy rozpala się równomiernie. Jeżeli nadmuch będzie zbyt duży, to ogień będzie przygasał. Natomiast zbyt mały nadmuch powietrza spowoduje wytwarzanie się zwartych bryłek popiołu. W związku z tym najlepszy będzie kocioł automatyczny, który sam dostosowuje temperaturę, do obecnych warunków pogodowych, potrzeb grzewczych oraz rodzaju paliwa. Niektórzy proponują, aby włączyć sterownik w tryb pracy ręcznej, w tym czasie podajnik przeniesie trochę paliwa do retorty; powinniśmy wtedy otworzyć drzwiczki do rozpalania oraz na warstwie ekogroszku położyć kawałki papieru i drewna, próbując podpalić opał. Po rozpaleniu włączamy tryb automatyczny.

Podsumowanie

Jak widać, ustawienie pieca, wcale nie jest takie trudne, gdy dysponuje się odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą.

KOTŁY 5 KLASY - TERAZ TYLKO TAKI KUPISZ

Jaki kocioł będzie najlepszy do Twojego domu?

Jaki Ekogroszek Wybrać

Najważniejsze informacje o ekogroszku  –  to co musisz koniecznie wiedzieć

Ranking Kotłów na Ekogoroszek

Jaki Piec na Ekogroszek Kupić

Wybór kotła na ekogroszek nie jest prostą rzeczą. Sprawdź na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie

Masz dość spieków i wiader popiołu?

————————————-

 899zl     849zł    

DOSTAWA GRATIS!

Jak ustawić piec na ekogroszek?
4.9 (97.09%) 55 vote[s]
WYSYŁAMY USTAWIENIA KOTŁA ZA DARMO

WYSYŁAMY USTAWIENIA KOTŁA ZA DARMO

Zapisz się do naszego newslettera, a wyślemy Ci optymalne ustawienia Twojego kotła, tak aby ekogroszek spalał się najbardziej optymalnie.

Wkrótce dostaniesz na maila optymalne ustawienia kotła dostosowane do naszego ekogroszku.

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij!

Hej, Pokaż ten artykuł swoim znajomym jeśli uważasz, że im też się przyda.