669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Jak właściwie ustawić kocioł na ekogroszek?

 

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kotła na ekogroszek. Nic w tym dziwnego. Jest to materiał opałowy bardzo wydajny(jeśli nie patrzymy wyłącznie na cenę) i łatwo dostępny. My polecamy nasz Ekogroszek Ogień, który ma doskonałe parametry.  Poza tym obecnie dostępne są kotły, w których można spalać nie tylko i wyłącznie ten rodzaj paliwa. Większa część osób decyduje się również na zakup kotła na ekogroszek z podajnikiem, ze względu na wiele większą wygodę użytkowania i obsługi niż tradycyjne kotły. Jednak nowoczesność, pociąga za sobą o wiele większe wymagania wobec użytkowników.

W tym poradniku dowiesz się jak samodzielnie w prosty sposób dobrać parametry swojego kotła w taki sposób by ekogroszek spalał się do końca, aby nie powstawały spieki. Przeczytaj cały poradnik, a jeśli będzie trzeba to jeszcze raz, a z ustawieniami swojego pieca poradzisz sobie sam i unikniesz wizyty fachowca.

PAMIĘTAJ – Nawet najlepszy na rynku kocioł na ekogroszek precyzyjnie ustawiony nie ogrzeje Ci domu jeśli kupiłeś złej jakości ekogroszek. Jeśli uważasz, że Twoje ustawienia pieca są dobre (bo kombinowałeś już we wszystkie możliwe strony) a cały czas jest nie tak jak być powinno to najprawdopodobniej używasz słabego ekogroszku.

Nie czekaj kup 1 tonę ekogroszku na próbę i przekonaj się co to znaczy dobry opał.

UWAGA WAŻNE

 

Przed ustawianiem sterownika

  • Najpierw wyczyść układ kominowy, kocioł oraz kanały termiczne, kanały powietrzne w retorcie.

  • Sprawdź czy na ściankach wewnętrznych w kielichu retorty nie powstały nagary.

  • Sprawdź kondycję ślimaka podającego paliwo (czy nie jest wypalony albo uszkodzony)

Kupujesz zatem swój wymarzony kocioł, którego szukałeś całymi tygodniami po forach internetowych czytając przeróżne rankingi. Zachwycałeś się opiniami o nim jaki to bezobsługowy i ekonomiczny jest Twój nowy nabytek. Przyjeżdża lśniący na palecie, wstawiasz do kotłowni, instalator podłącza, odpala, kasuje za usługę i wychodzi.

I wtedy czar pryska.

Okazuje się, że albo w chałupie zimno mimo komina rozgrzanego do czerwoności, albo w popielniku same niedopały a kocioł ciągle gaśnie lub włączają się dziwne alarmy.

Zaczynasz powoli myśleć o zakupie kozetki którą wstawisz obok swojego lśniącego pochłaniacza czasu w kotłowni by go pilnować i zaglądać co chwila by przypadkiem nie zgasł.

Żona myśli już o zmianie na nowy model i to nie tylko kotła ale i Ciebie. Zgniatając kolejną puszkę po napoju łagodzącym odrobinę Twoją frustrację zastanawiasz się co dalej? Jak żyć z tą bestią, która tak pięknie opisywana w “internetach” mnie słuchać kompletnie nie chce???

I tu z pomocą przyjść może poniższy artykuł o tym jak poprawnie ustawić parametry kotła na ekogroszek

 

1) Bezpieczeństwo najważniejsze

Zacznijmy od podstaw czyli od zadbania o nasze i domowników bezpieczeństwo.

Jeśli Twój nowy nabytek zajął miejsce poprzedniego kociołka(najczęściej śmieciucha) zacząć należy od zaproszenia kominiarza aby wyczyścił i sprawdził szczelność przewodu kominowego.

Jeśli instalujesz kociołek w nowym domu również zaproś kominiarza, choćby po to aby chwycić się w jego obecności za guzik co ma przynosić podobno szczęście. niech sprawdzi poprawność podłączeń i zapewni spokojny sen całej rodzinie.

Gdy jest to Twój kolejny sezon nierównej walki z potworem w kotłowni i chcesz podjąć kolejną próbę ujarzmienia go to poza wizytą kominiarza nie zapomnij także o wykonaniu poniższych czynności:

  • Najpierw wyczyść kocioł oraz kanały termiczne, kanały powietrzne w retorcie.
  • Sprawdź czy na ściankach wewnętrznych w kielichu retorty nie powstały nagary.
  • Sprawdź kondycję ślimaka podającego paliwo (czy nie jest wypalony albo uszkodzony)

 

Gdy już zadbasz o podstawy możesz przystąpić do kolejnego etapu ujarzmiania Twojej bestii 🙂

 

2) Podstawy w ustawieniach kotła

Aby opał w kotle został poprawnie spalony potrzebuje do tego odpowiedniego środowiska z właściwą ilością powietrza w jednostce czasu.

Łatwe prawda.

No przynajmniej w teorii i u sąsiada albo kolegi na forum. zasiadasz przed bestią, ustawiasz czas podawania, przerwę, moc nadmuchu i….

…szlag Cię jasny trafia, bo albo niedopału kupa albo spieki. Nic co by obiecywali wszyscy guru w internetach. Jak więc podejść do tematu poprawnego ustawienia parametrów pracy???

Zacznijmy od ustalenia 3 podstawowych zmiennych:

 

I na koniec mała prośba.

Jeśli podobał Ci się ten poradnik to poleć go swoim znajomym na facebooku i innych społecznościówkach – być może im też się przyda.

Ikonki społecznościowe dla polecenia są po lewej stronie lub na dole artykułu – Z góry dzięki!

Oto poprzednia wersja artykułu. Możesz tutaj znaleźć dodatkowe informacje.

Jak ustawić sterownik?

Jak sobie z tym poradzić? Jak ustawić sterownik kotła na ekogroszek? Jak sprawić by spalanie było bardziej ekonomiczne? Pamiętajmy o tym, że mniejszy wyrzut nie idzie w parze z mniejszym spalaniem. A wręcz przeciwnie, gdy wyrzut ślimaka jest krótki, w granicach 2-3 sekund, to może to mieć negatywny skutek. W takiej sytuacji kocioł nie będzie mógł osiągnąć odpowiednich parametrów cieplnych. Moc takiego pieca będzie zbyt mała. Moc kotła jest zależna od stosunku czasu wrzutu do czasu częstotliwości wrzutu. Jeżeli moc jest pełna, to ten współczynnik wynosi 1:4. Stąd wynika, że gdy obrót ślimaka trwa pięć sekund, to po wyrzucie powinno nastąpić 20 sekund przerwy. Natomiast jeśli ślimak obraca się w ciągu 3 sekund, to po tej czynności powinno nastąpić 12 sekund przerwy. Prosta matematyka, choć nie oczywista dla wszystkich.

.

Ilość powietrza i prędkość dmuchawy piec na ekogroszek

Kolejnym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, przy ustawianiu pieca jest ilość powietrza oraz prędkość dmuchawy. Parametry powinny być ustawione w ten sposób, aby płomień był stojący i miał jasny, żółty odcień. Jeżeli powietrza jest niewiele, to na drzwiczkach od strony wewnętrznej i na ściankach kotła osadza się czarny osad. Natomiast gdy powietrza jest za dużo, to paliwo żużluje się, a ciepło jest wydmuchiwane do komina. Gdy powietrza jest odpowiednia ilość, to jest to widoczne na retorcie, gdzie przebiega proces spalania. Jeżeli piec jest prawidłowo ustawiony, to całe dostarczane mu paliwo jest spalane na popiół, podobny do papierowego. Ustawienie dmuchawy kotła na ekorgoszek musi być przede wszystkim dostosowane do następujących czynników: powierzchni wymiany ciepła w kotle [mkw], mocy znamionowej kotła [kW], powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń oraz nadmuchów. Przykładowo przy powierzchni wymiany ciepła w kotle [mkw]-3, moc znamionowa kotła [kW], będzie wynosiła 20, przy powierzchni ogrzewanych pomieszczeń od 100 do 120 metrów kwadratowych. Natomiast nadmuchy powinny być następujące: WPA 01, WPA 03, WPA 06, WPA 108.

.

Ustawienie komputera na rezerwę

Komputer powinien być ustawiony na rezerwę. Może ona oscylować w granicach 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu kocioł w odpowiednim trybie będzie pracował jeszcze przez kilka stopni od ustawionej temperatury. Proporcja wrzutu zmieni się proporcjonalnie od wzrastania temperatury i może to być na przykład 1:10.

.

Sterownik w trybie praca

Poza tym, jeśli tylko jest taka możliwość, to należy ustawić sterownik na tryb praca i zabronić mu, aby zmieniał się na tryb nadzoru. Dzięki temu piec będzie wykonywał cały czas wrzut i po nim będzie miał kilka sekund przerwy. W trybie nadzór zazwyczaj standardowo jest włączona dmuchawa. Wtedy wrzut jest robiony co określoną ilość sekund. Wtedy należy ustawić piec tak, aby piec kontrolował wrzut z mniejszą mocą.

.

Przykładowe nastawy kotła dla ekogroszku

  • Klasyczny stosunek ustawienia czasu podawania węgla do czasu przedmuchu to 1 do 3. Latem stosunek ten może wynosić np. 1 do 4.

  • Parametr Wartość

  • Czas pracy podajnika, tryb pracy 15 sekund

  • Czas przerwy podajnika, tryb pracy 45 sekund

  • Obroty wentylatora, tryb pracy 30%

  • Temperatura załączania pompy 42 stopnie

  • Czas pracy podajnika w trybie podtrzymania 10 sekund

  • Czas przerwy podajnika w trybie podtrzymania podajnika 20 minut

  • Obroty wentylatora w trybie podtrzymania 43%

  • Wyprzedzenie wentylatora, tryb podtrzymania 10 sekund

  • Opóźnienie wentylatora, tryb podtrzymania 10 sekund

Źródło: //energoretpl/standardowe-nastawy-kotla/

.

Ekonomiczne ustawienie pieca na ekorgoszek

Przy kotłach na ekogroszek oszczędne ogrzewanie jest dosyć trudne. Ustawienie pieca na ekorgoszek na bardziej ekonomiczne jest skomplikowane, ponieważ z uwagi na ochronę przed korozją bardzo często posiada on ograniczenie powiązane z tym, że temperatura zasilania oraz powrotu nie może być zbyt mała. Nie można zatem, tak, jak w przypadku kotłów gazowych całkiem swobodnie obniżać temperatury zasilania, gdy na dworze zrobi się trochę cieplej. Może to w rezultacie powodować przegrzanie pomieszczeń, w szczególności w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią.

.

Zainwestuj w zawór czterodrogowy

W kotłach na ekogroszek, aby zmniejszyć temperaturę wody zasilającej grzejniki, to zależy zastosować w instalacji tak zwany zawór czterodrogowy. Jego działanie przebiega w następujący sposób:

  • Zmieszanie wody wypływającej z kotła z powracającą chłodną wodą z instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu możemy ustawić zimniejszą wodę w obiegu instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast cieplejszą wodę w obiegu, zasilaną z kotła, kierujemy znów do kotła. Producenci tych zaworów, bardzo często prezentują w interesujący sposób działanie takich zaworów. Warto jest wejść na YouTube i obejrzeć jakiś filmik na ten temat
  • Zawór zapewnia ochronę kotłowi na ekogroszek przed zbyt niską temperaturą powrotu, co przedłuża życie pieca. Dodatkowym atrybutem takiego rozwiązania jest to, że większa temperatura wody powracającej do kotła, sprawia, że temperatura spalania w kotle na ekogroszek również jest wyższa. Natomiast to zapewnia wyższą sprawność, a co za tym idzie zmniejsza się ilość wydzielania pyłów i innych szkodliwych substancji.

.

Pozostałe zalety zaworu

Zaletą takiego ustawienia kotła na ekorgoszek jest również to, że można stosować sterowanie pogodowe. Tak samo, jak w kotłach gazowych. Rozwiązanie takie potrzebuje zawodu czterodrożnego z siłownikiem, regulatora pogodowego i kilku czujników. Dzięki takiemu systemowi, można automatycznie dobierać temperaturę zasilania instalacji centralnego ogrzewania, zależnie od warunków pogodowych, panujących na zewnątrz. W dodatku może mieć funkcję, która pozwala na krążenie wody, wyłącznie w krótkim obiegu kotłowym. Dzięki temu kocioł szybko się wygrzewa. Zmniejsza to do minimum szkodliwe działanie kondensacji oraz wydłuża żywotność urządzenia.

.

Pozostałe sposoby na ekonomiczne palenie w piecu na ekogroszek

Mniejsze porcje paliwa

Najważniejszym elementem ekonomicznego palenia w kotłach na ekogroszek jest dodawanie mniejszych ilości paliwa na rozgrzany węgiel. Określenie w tej sytuacji precyzyjnej ilości opału nie jest możliwe, bo jest zależne od bardzo wielu czynników, na przykład wielkości pieca, powierzchni budynku oraz jego ocieplenia. Istotne jest jednak, żeby w kotle na ekogroszek, cały czas się paliło.

Palenie bokiem

Inaczej nazywa się je też paleniem kroczącym, bo w czasie palenia od boku żar przemieszcza się w poziomie. Tą metodę uznaje się za kompromis między tradycyjnym paleniem od dołu, a paleniem od góry. Chociaż należy w tej metodzie dokładać opał, a spalanie nie jest tak czyste, jak byśmy chcieli, to sposób tej jest dużo lepszy od zasypywania żaru dużą warstwą świeżego ekogroszku.

Spalanie od góry

Ten sposób polega na przeniesieniu żaru z dołu na górę. Nie trzeba wymieniać pieca na nowszy model. Żar przechodzi stopniowo do dołu paleniska. W związku z tym, gazy, które unoszą się z umieszczonego niżej ekogroszku spalane są skuteczniej, a w górę komina unoszą się prawie niewidoczne spaliny. Zaletą tego sposobu jest otrzymanie większej ilości ciepła.

Dla oszczędności bardzo ważne są ustawienia pieca?

Jak ustawić piec na ekogroszek? Tę wiedzę powinien posiadać każdy użytkownik pieca. Aby spalanie ekogroszku było jak najbardziej oszczędne, użytkownik musi wiedzieć, w jaki sposób powinien obsługiwać swój piec. Właściwe ustawienia kotła oraz użycie odpowiedniej metody spalania zapewni większe oszczędności i ogrzewanie domu bez szkodzenia środowisku naturalnemu. Istotne jest, aby inwestować wyłącznie w dobrej jakości ekogroszek od sprawdzonych dostawców.

Jak ustawić piec na ekogroszek-po jego rozpaleniu?

Gdy już rozpalimy ekogroszek na retorcie, najlepiej z użyciem niewielkich kawałków, najlepiej jest zostawić piec przez chwilę w trybie rozpalania oraz z możliwością manualnej regulacji parametrów. Najpierw dodawaj ekogroszek przez mniej więcej 30 sekund, tak, aby większa ilość była wypchnięta na retortę. Obserwuj płomień. Ogień musi być dość duży.

Ustawienie dmuchawy w piecu na ekogroszek-jeszcze kilka słów na ten temat

Bardzo ważnym parametrem przy odpowiednim spalaniu jest moc wentylatora oraz prawidłowa regulacja przysłony, która umożliwia wlot powietrza. Gdy po rozpaleniu, ekogroszek przez chwilę pali się właściwie, a następnie przygasa, a rezultatem tego jest, po jakimś czasie całkowite wygaśnięcie paleniska, oznacza to, że należy w dużym stopniu zmniejszyć moc wentylatora. Parametr ten zalicza się do najczęściej zmienianych przy odpowiednim ustaleniu spalania paliwa. Po rozpaleniu pieca oraz przejścia w tryb pracy automatycznej ustaw parametry podawania paliwa na dziesięć sekund, natomiast przerwę w podawaniu na 35-55 sekund.

Temperatura załączania się pompy CO

Powinna ona wynosić nie więcej niż 2-3 °C mniej niż temperatura zadana kotła. Na przykład gdy na piecu jest ustawiona temperatura 60 stopni C, to temperatura załączania się pompy obiegowej musi wynosić. Histereza powinna być ustawiona na 1-2°C. Wtedy kocioł na ekogroszek, dużo szybciej się nagrzeje, natomiast temperatura podawanej wody na grzejniki nigdy nie będzie niższa niż 57°C. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu pieca. Optymalnie kocioł powinien być czyszczony raz w tygodniu. Zapewnia to optymalne warunki spalania.

.

Jak rozpalać w kotle na ekogroszek?

 

Przejdźmy teraz do rozpalenia w kotle, skoro mamy już ustawione wszystkie niezbędne parametry. W piecu na ekogroszek trzeba rozpalać umiejętnie. Gdy popełnimy jakiś błąd w procesie rozpalania, to wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie całego systemu. W dodatku możliwości pieca na ekogroszek nie zostaną w pełni wykorzystane. Trzeba również liczyć się ze stratami energii albo nawet z przegrzaniem kotła.

 

Bardzo ważna jest jakość i wilgotność paliwa

 

Najważniejsza jest jakość, a co za tym idzie również wilgotność paliwa. Gdy materiał opałowy jest zbyt wilgotny, to pożytek energetyczny z niego będzie znikomy. W dodatku w procesie spalania wytworzy się bardzo wiele dymu. Należy pamiętać o tym, że nie jest to tylko i wyłącznie problem większych rachunków za ogrzewanie. Spalanie niedosuszonego węgla ma wpływ na obniżenie temperatury spalania, a co za tym idzie w przewodzie kominowym zacznie się osadzać para wodna. To spowoduje natomiast słabszy ciąg w systemie i problemy z utrzymaniem określonej temperatury.

Obserwacja ekogroszku

O obsłudze wentylatora wspominałam już wcześniej, więc przejdę od razu do kolejnych czynności. Gdy już zasypiemy ekogroszek, to musimy obserwować, czy rozpala się równomiernie. Jeżeli nadmuch będzie zbyt duży, to ogień będzie przygasał. Natomiast zbyt mały nadmuch powietrza spowoduje wytwarzanie się zwartych bryłek popiołu. W związku z tym najlepszy będzie kocioł automatyczny, który sam dostosowuje temperaturę, do obecnych warunków pogodowych, potrzeb grzewczych oraz rodzaju paliwa. Niektórzy proponują, aby włączyć sterownik w tryb pracy ręcznej, w tym czasie podajnik przeniesie trochę paliwa do retorty; powinniśmy wtedy otworzyć drzwiczki do rozpalania oraz na warstwie ekogroszku położyć kawałki papieru i drewna, próbując podpalić opał. Po rozpaleniu włączamy tryb automatyczny.

Podsumowanie

Podsumowując, ustawienia pieca na ekogroszek wymagają doświadczenia w pracy z kotłem oraz dopasowania ich do własnych, indywidualnych potrzeb.

Ustawienia pieca na ekogroszek należy rozpocząć od przerwy podawania. Standardowo wynosi ona 40 sekund. Możesz zmienić te ustawienia pieca na ekogroszek o jedną, maksymalnie 2 sekundy, żeby sprawdzić, co działa najlepiej w przypadku Twojego kotła.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest czas podawania paliwa. Nie może być on zbyt mały, ani zbyt duży. Standardowo każdy kocioł bez żadnej zmiany ustawień kotła na ekogroszek podaje paliwo co 5 sekund. Ta wartość ma bardzo duży wpływ na wydajność kotła.

Jeżeli zwiększysz czas podawania paliwa, to logicznym jest, że załadowany w kotle groszek wystarczy na krócej. Jednak jeżeli będzie Ci się wydawać, że najlepiej wydłużyć czas podawania paliwa, bo wtedy zaoszczędzisz, to jest to ślepa uliczka, ponieważ zmniejszy się moc kotła i trudniej będzie uzyskać odpowiednią temperaturę. Jeżeli odpowiednio ustawisz te dwa parametry, to Twój kocioł z pewnością będzie działał poprawnie.

 

KOTŁY 5 KLASY - TERAZ TYLKO TAKI KUPISZ

Jaki kocioł będzie najlepszy do Twojego domu?

Jaki Ekogroszek Wybrać

Najważniejsze informacje o ekogroszku  –  to co musisz koniecznie wiedzieć

Ranking Kotłów na Ekogoroszek

defro sigma br

Jaki Piec na Ekogroszek Kupić

Wybór kotła na ekogroszek nie jest prostą rzeczą. Sprawdź na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie

Masz dość spieków i wiader popiołu?

DOSTAWA GRATIS!