Jak właściwie ustawić kocioł na ekogroszek?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup pieca na ekogroszek. Nic w tym dziwnego. Jest to materiał opałowy bardzo wydajny, ekologiczny i łatwo dostępny. Poza tym obecnie dostępne są kotły, w których można spalać nie tylko i wyłącznie ten rodzaj paliwa. Część osób decyduje się również na zakup pieca z podajnikiem, który gwarantuje o wiele większą wygodę niż tradycyjne kotły. Jednak nowoczesność, pociąga za sobą o wiele większe wymagania wobec użytkowników. Wcale nie tak rzadko zdarza się sytuacja, gdy właściciel nowego, lśniącego pieca, nie potrafi go właściwie ustawić. Pociąga to za sobą liczne konsekwencje, zaczynając od bezpieczeństwa użytkowników i domowników do zbyt dużego poboru paliwa.

.

Jak ustawić sterownik?

Jak sobie z tym poradzić? Jak sprawić by spalanie było bardziej ekonomiczne? Pamiętajmy o tym, że mniejszy wyrzut nie idzie w parze z mniejszym spalaniem. A wręcz przeciwnie, gdy wyrzut ślimaka jest krótki, w granicach 2-3 sekund, to może to mieć negatywny skutek. W takiej sytuacji kocioł nie będzie mógł osiągnąć odpowiednich parametrów cieplnych. Moc takiego pieca będzie zbyt mała. Moc kotła jest zależna od stosunku czasu wrzutu do czasu częstotliwości wrzutu. Jeżeli moc jest pełna, to ten współczynnik wynosi 1:4. Stąd wynika, że gdy obrót ślimaka trwa pięć sekund, to po wyrzucie powinno nastąpić 20 sekund przerwy. Natomiast jeśli ślimak obraca się w ciągu 3 sekund, to po tej czynności powinno nastąpić 12 sekund przerwy. Prosta matematyka, choć nie oczywista dla wszystkich.

.

Ilość powietrza i prędkość dmuchawy piec na ekogroszek

Kolejnym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, przy ustawianiu pieca jest ilość powietrza oraz prędkość dmuchawy. Parametry powinny być ustawione w ten sposób, aby płomień był stojący i miał jasny, żółty odcień. Jeżeli powietrza jest niewiele, to na drzwiczkach od strony wewnętrznej i na ściankach kotła osadza się czarny osad. Natomiast gdy powietrza jest za dużo, to paliwo żużluje się, a ciepło jest wydmuchiwane do komina. Gdy powietrza jest odpowiednia ilość, to jest to widoczne na retorcie, gdzie przebiega proces spalania. Jeżeli piec jest prawidłowo ustawiony, to całe dostarczane mu paliwo jest spalane na popiół, podobny do papierowego.

.

Ustawienie komputera na rezerwę

Komputer powinien być ustawiony na rezerwę. Może ona oscylować w granicach 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu kocioł w odpowiednim trybie będzie pracował jeszcze przez kilka stopni od ustawionej temperatury. Proporcja wrzutu zmieni się proporcjonalnie od wzrastania temperatury i może to być na przykład 1:10.

.

Sterownik w trybie praca

Poza tym, jeśli tylko jest taka możliwość, to należy ustawić sterownik na tryb praca i zabronić mu, aby zmieniał się na tryb nadzoru. Dzięki temu piec będzie wykonywał cały czas wrzut i po nim będzie miał kilka sekund przerwy. W trybie nadzór zazwyczaj standardowo jest włączona dmuchawa. Wtedy wrzut jest robiony co określoną ilość sekund. Wtedy należy ustawić piec tak, aby piec kontrolował wrzut z mniejszą mocą.

.

Podsumowanie

Jak widać, ustawienie pieca, wcale nie jest takie trudne, gdy dysponuje się odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą.

Jak ustawić piec na ekogroszek?
5 (100%) 1 vote
Lubię to! Podziel się z innymi