ekogroszek ogień

Piece / Kotły na ekogroszek z podajnikiem 5 klasy – zobacz w co warto zainwestować

Pewnie myślisz, że to kolejne ulepszenie, które tak naprawdę nic nie zmienia, a jest tylko nowością na rynku.

Nie tym razem…

Od lipca 2018 roku będziemy mogli kupić na polskim rynku tylko i wyłącznie kotły klasy piątej. Takie piece nie tylko generują mniej zanieczyszczeń, ale mają też wyższą sprawność i są łatwiejsze w obsłudze.

To jak na razie same dobre informacje.

Teraz pora to trochę gorsze…

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

W regulacjach dotyczących jakości spalin przoduje województwo małopolskie. Do 2026 roku wszystkie kotły muszą być wymienione na urządzenia klasy piątej, a od lipca 2018 roku mieszkańcy nie będą mieli prawa instalować nowych kotłów, które będą niezgodne z dyrektywą ecodesign.

Jednak ten unijny przymus niekoniecznie musi być dla Ciebie niekorzystny, bo będzie to naprawdę dobra zmiana.

Na stronach internetowych producentów znajdują się naprawdę atrakcyjne oferty kotłów klasy piątej. Wymieniają same zalety tych kotłów, takie jak: ekologia, bezobsługowość, czystość, wygoda, ale…

Czy takie kotły nie będą zbyt drogie dla przeciętnego użytkownika?

Do tego jeszcze wrócimy, ale warto najpierw ustalić parę faktów.

Zgodnie z obowiązującymi normami kotły klasy piątej są najwyższej jakości. Najczęściej będziesz mógł w nich palić pelletem lub ekogroszkiem. Posiadają podajniki automatyczne. Kocioł klasy piątej wytwarza aż trzy razy mniej trujących pyłów niż kotły klasy 3, która obecnie jest najsłabsza. Nie będzie można w takim kotle spalać innego opału niż jest do niego przeznaczony.

 

Jednak wcześniej było jeszcze gorzej….

Do 2012 roku bardzo popularne były tak zwane ,,kopciuchy”. W zestawieniu miały klasę pierwszą, co budzi w pierwszej chwili błędne skojarzenie, że były najlepsze. O tym możesz zapomnieć. Większość kotłów dostępnych przez 2012 rokiem to były kotły pozaklasowe. Norma obowiązywała (czytaj-czyli musiała być stosowana od 2014 roku).

Wcześniej nie trzeba było się martwić żadnymi regulacjami. Można było palić czym popadnie i w czym popadnie. Co, jak wszyscy dopiero teraz zdali sobie sprawę, było zabójcze dla środowiska naturalnego. Jeszcze pewnie wielu właścicieli ma w swoim domu piec, który nie znajduje się w żadnej cywilizowanej klasie. Może też masz u siebie takie urządzenie? Mam nadzieję, że nie.

Pewnie wydaje Ci się, że z takiego pieca nie kopci się wcale tak straszliwie i znowu przesadzamy.

To pora uświadomić Ci, że…

Taki kopciuch, który znajdował się w klasie pierwszej emituje 4 do 5 razy więcej pyłu niż kocioł klasy piątej. Tlenku węgla produkuje aż 50 razy więcej.

Robi wrażenie, prawda? Szkoda tylko, że niekorzystne.

Gdy z Twojego komina przez dłuższy czas od rozpalenia pieca wydobywa się czarny dym, to musisz mieć świadomość, że wszystkie te zanieczyszczenia trafiają do atmosfery. A potem wszyscy się dziwią skąd ten smog i że się nie da oddychać.

Cena Pieca / Kotła 5 klasy na paliwo stałe

Gdy porównamy ze sobą nowy kocioł klasy piątej i trzeciej, ten pierwszy będzie droższy, Koszt kotła klasy piątej na ekogroszek to obecnie około 8 do 10 tysięcy złotych. Kotły klasy trzeciej są o połowę tańsze, ale należy pamiętać o tym, że już za pół roku w ogóle nie będziemy mogli z nich korzystać. Co więcej w kotle klasy piątej spalisz tylko i wyłącznie ekogroszek. Nie ma w nich rusztów awaryjnych, na które można było wrzucić co tylko Ci wpadło w rękę. To kolejny krok w stronę ekologii w naszym kraju.

Jednak ekologia nie zawsze trafia do przeciętnych użytkowników. Spaliny w końcu zawsze były, pewnie będą i nie ma się czym przejmować. Nie do końca, ale zostawmy temat ekologii.

Może to zainwestowania w piec piątej klasy zachęci Cię fakt, że mają wysoką sprawność. Od 88 % do nawet 95%. Sprawność kotła trzeciej klasy to 75%, a kotła pierwszej klasy niewiele ponad 50 %.

Wszystko to przekłada się na mniejsze spalanie opału. W czasie sezonu możesz zaoszczędzić nawet pół tony ekogroszku (25 MJ/kg).

Do zmiany kotła nas przekonuje również wygoda. Jeżeli wybierzesz kocioł z dużym zasobnikiem, to odwiedziny w kotłowni czekają Ci tylko raz na parę dni. Temperaturę wody natomiast reguluje sterownik.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule-warto. Kotły klasy piątej są nie tylko ekologiczne, wygodne, ale wiążą się też ze sporymi oszczędnościami.

Może warto przejrzeć oferty producentów i wybrać najlepszy dla siebie piec tej klasy?Sprawdź też czy woja Gmina nie ma dotacji na wymianę urządzeń grzewczych. Takie dofinansowania sięgają nawet 80% do kotła, więc zakup nowego pieca może się bardzo opłacać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kotłach przeczytaj ten artykuł:  //dobry-ekogroszek.pl/jaki-piec-kociol-na-ekogroszek/

Udostępnij proszę ten artykuł swoim znajomym jeśli uważasz, że jest tego wart. Być może ktoś z nich też szuka informacji o nowych kotłach na ekogroszek 5 klasy. ♥daj lajka pod spodem♥

Kotły / Piece 5 klasy
4.7 (93.21%) 53 votes
WYSYŁAMY USTAWIENIA KOTŁA ZA DARMO

WYSYŁAMY USTAWIENIA KOTŁA ZA DARMO

Zapisz się do naszego newslettera, a wyślemy Ci optymalne ustawienia Twojego kotła, tak aby ekogroszek spalał się najbardziej optymalnie.

Wkrótce dostaniesz na maila optymalne ustawienia kotła dostosowane do naszego ekogroszku.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Udostępnij!

Hej, Pokaż ten artykuł swoim znajomym jeśli uważasz, że im też się przyda.