669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Piece / Kotły na ekogroszek z podajnikiem 5 klasy – zobacz w co warto zainwestować

Pewnie myślisz, że to kolejne ulepszenie, które tak naprawdę nic nie zmienia, a jest tylko nowością na rynku.

Nie tym razem…

Od lipca 2018 roku będziemy mogli kupić na polskim rynku tylko i wyłącznie kotły klasy piątej. Takie piece nie tylko generują mniej zanieczyszczeń, ale mają też wyższą sprawność i są łatwiejsze w obsłudze.

To jak na razie same dobre informacje.

Teraz pora to trochę gorsze…

W regulacjach dotyczących jakości spalin przoduje województwo małopolskie. Do 2026 roku wszystkie kotły muszą być wymienione na urządzenia klasy piątej, a od lipca 2018 roku mieszkańcy nie będą mieli prawa instalować nowych kotłów, które będą niezgodne z dyrektywą ecodesign.

Jednak ten unijny przymus niekoniecznie musi być dla Ciebie niekorzystny, bo będzie to naprawdę dobra zmiana.

Na stronach internetowych producentów znajdują się naprawdę atrakcyjne oferty kotłów klasy piątej. Wymieniają same zalety tych kotłów, takie jak: ekologia, bezobsługowość, czystość, wygoda, ale…

Czy takie kotły nie będą zbyt drogie dla przeciętnego użytkownika?

Do tego jeszcze wrócimy, ale warto najpierw ustalić parę faktów.

Zgodnie z obowiązującymi normami kotły klasy piątej są najwyższej jakości. Najczęściej będziesz mógł w nich palić pelletem lub ekogroszkiem. Posiadają podajniki automatyczne. Kocioł klasy piątej wytwarza aż trzy razy mniej trujących pyłów niż kotły klasy 3, która obecnie jest najsłabsza. Nie będzie można w takim kotle spalać innego opału niż jest do niego przeznaczony.

 

Jednak wcześniej było jeszcze gorzej….

Do 2012 roku bardzo popularne były tak zwane ,,kopciuchy”. W zestawieniu miały klasę pierwszą, co budzi w pierwszej chwili błędne skojarzenie, że były najlepsze. O tym możesz zapomnieć. Większość kotłów dostępnych przez 2012 rokiem to były kotły pozaklasowe. Norma obowiązywała (czytaj-czyli musiała być stosowana od 2014 roku).

Wcześniej nie trzeba było się martwić żadnymi regulacjami. Można było palić czym popadnie i w czym popadnie. Co, jak wszyscy dopiero teraz zdali sobie sprawę, było zabójcze dla środowiska naturalnego. Jeszcze pewnie wielu właścicieli ma w swoim domu piec, który nie znajduje się w żadnej cywilizowanej klasie. Może też masz u siebie takie urządzenie? Mam nadzieję, że nie.

Pewnie wydaje Ci się, że z takiego pieca nie kopci się wcale tak straszliwie i znowu przesadzamy.