ekogroszek ogień

Miał Węglowy – najważniejsze informacje

 

Miał węglowy to jedno z najtańszych paliw. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają niedrogiego materiału opałowego. Najważniejszym czynnikiem, który przemawia za zakupem miału jest jego niska cena. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bardzo istotnym kryterium wyboru jest jakość miału. Jakie cechy powinien mieć dobry miał węglowy?

Co to jest miał węglowy?

Miał węglowy jest często uważany po prostu za odpad. Jednak nie jest to do końca prawda. ,, Miał – Zmielony węgiel najniższej jakości przeznaczony do spalania w piecach przemysłowych, lub domowych z podajnikiem ślimakowym.”1Miał węglowy jest wytwarzany z wysokiej jakości węgla kamiennego. Jest węglem opałowym o najmniejszej granulacji. Granulacja stanowi wskaźnik wielkości ziaren materiału. W przypadku miału wynosi on od 0 do 25 mm.

Miał węglowy jest jednym z sortymentów węgla oraz stanowi około 90 procent urobku. Ten materiał opałowy wyróżnia się dużą ilością wytwarzanego ciepła oraz małą ilością popiołu. Jest uniwersalnym środkiem grzewczym. Ma niską cenę i jest łatwo dostępny na rynku.

Niestety, miał węglowy posiada dużo gorsze parametry od grubych węgli. Jest za to o wiele tańszy. Ilość popiołu w miale wynosi o mniej więcej od 50 do 100 procent więcej niż w grubych węglach. Natomiast siarki jest zazwyczaj około 20 procent więcej. Jego wartość opałowa jest niższa o 10 do 20 procent w odniesieniu do grubszego węgla.

Miał węglowy jest również węglem o najmniejszej kaloryczności wśród pozostałych węgli. Doskonale sprawdza się jako opał na okres wiosenno-letni, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia i nie trzeba zbyt mocno ogrzewać domu. Miał węglowy można stosować jako samodzielny materiał opałowy albo łączyć go z ekogroszkiem, który ma dużo większą kaloryczność.

Dobrej jakość ekogroszek i miał z błyskawiczną dostawą pod same drzwi, możesz znaleźć na stronie internetowej: www.dobry-ekogroszek.pl2. Takie połączenie jest bardzo ekonomiczne. Dzięki niemu można uzyskać wyższą temperaturę w domu w okresie letnim.

 

Jak powstaje miał węglowy?

Miał węglowy powstaje podczas wydobycia węgla kamiennego i jego dalszej obróbki. Nie jest odpadem, tylko pełnoprawnym węglem kamiennym o mniejszej granulacji i kaloryczności. Na rynku dostępny jest również ekomiał, który uzyskuje się w procesie powstawania ekogroszku, w czasie kruszenia węgla. Tutaj znajdziesz ekomiał o bardzo dobrych parametrach w atrakcyjnej cenie: sklep.dobry-ekogroszek.pl

 

Miał – cena za tonę?

Ceny miału wahają się od 580 zł do 720 zł. Najtańszy miał, czyli Miał 19 ma wartość opałową minimum 19 i uziarnienie ≤ 20 mm. Jest oferowany przez firmy Tauron i Janina. Trochę droższy miał kosztuje 540 zł za tonę. Jego nazwa to Miał 23. Można go kupić od firm PGG i Piast.

Miał 23 ma wartość opałową minimum 23 i uziarnienie ≤ 20 mm. Następny w kolejności jest Miał 25. Można go kupić z importu z Syberii. Jego wartość opałowa to minimum 25, a uziarnienie jest takie same jak w poprzednich przypadkach. Ostatni na liście jest Miał 29. Pochodzi z przesiewki. Jego wartość opałowa to powyżej 27.

Cena Miału 23 to 540 zł za tonę. Miału 25-560 zł za tonę, a miału 29- 620 zł za tonę. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google hasła: ,,cena miału” otrzymamy mnóstwo ofert pochodzących od składów węgla. Jeżeli w pierwszej chwili nie wiesz, co wybrać, to zachęcamy do zakupu miału ze strony: https://sklep.dobry-ekogroszek.pl/produkt/mial-ogien/

Miał Ogień jest wydajny i pozwala na bezawaryjną i bezobsługową pracę pieca przez bardzo długi czas. Ze względu na jego atrakcyjną cenę, koszty wytwarzania ciepła są naprawdę niskie. Jego wartość opałowa wynosi 23 MJ/kg. Granulacja waha się w zakresie 1-20 mm. Jego zaletą jest również niska zawartość siarki ( mniej niż 0,1%) oraz popiołu (mniej niż 4%). Ten materiał opałowy jest pakowany w wygodne worki po 1000 kilogramów. Cena Miału Ogień wysokokalorycznego to 699 zł za tonę.

 

Jaka jest kaloryczność miału?

Przy kupowaniu miału węglowego należy zwrócić uwagę na jego parametry. Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze tego materiału opałowego jest jego kaloryczność. Niestety handlarze często oszukują swoich klientów. Sprzedają miał o złej jakości po zawyżonych cenach, licząc na to, że nikt się nie zorientuje.

W miale węglowym często znajdują się niepalne dodatki takie jak na przykład piasek lub drobno zmielony gruz. Nie da się ich zauważyć gołym okiem. ,,Wartość opałowa miału węglowego nie jest zbyt wysoka i zazwyczaj mieści się w przedziale 20 do 25 MJ/kg”6. W dobrej jakości miale kaloryczność powinna wynosić około 25 MJ/kg. Natomiast zawartość popiołu nie powinna przekroczyć 10 procent.

Właśnie taki miał węglowy można kupić na stronie: https://sklep.dobry-ekogroszek.pl/produkt/mial-ogien/ 7 natomiast decydując się na miał o mniejszej kaloryczności, na przykład 20 MJ/kg, to musisz się liczyć z tym, że zawartość popiołu może wynosić nawet 30 procent. Stąd wynika, że wyrzucasz do kosza, prawie 1/3 wydanych pieniędzy. Nie warto ryzykować.

 

Jaki powinien być dobrej jakości miał węglowy?

Gdy kupujesz miał węglowy, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry. O kaloryczności już pisaliśmy powyżej i nie będziemy do tego wracać. Dobry miał można rozpoznać już po pierwszym spojrzeniu. Bardzo ważna jest tutaj granulacja. Nie jest do doskonale zmielony proszek.

W dobrym miale można zobaczyć tam grubsze ziarna o rozmiarze około 5-20 mm. Nieuczciwi sprzedawcy potrafią oddzielać te większe frakcje i sprzedawać je jako ekogroszek. Nie daj się oszukać! Kolejną praktyką oszustów jest sprzedawanie opału, który został zalany wodą. To prawda, że materiał opałowy w postaci miału węglowego powinien być lekko wilgotny. Jednak jest ogromna różnica pomiędzy lekkim zwilżeniem miału, a umyślnym nasączeniem go wodą.

Trzeba wiedzieć o tym, że miał węglowy bardzo dobrze chłonie wodę. Gdy chwili się trochę miału w dłonie, to powinien on w dotyku przypominać zwilżoną glebę. Niedopuszczalne jest kupowanie i sprzedawanie opału, z którego po prostu cieknie woda. Dlaczego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na ten parametr? Z tego względu, że mokry miał jest o wiele cięższy, co jest logiczne.

Wtedy jesteś zmuszony zapłacić za opał dużo więcej, tylko dlatego, że po prostu został zalany wodą przez nieuczciwego sprzedawcę. W dodatku mokry miał węglowy bardzo źle się pali. Trudno jest rozpalić nim nawet w najbardziej zaawansowanym pod względem technologicznym kotle. Co więcej, istnieje ryzyko, że kocioł po krótkim czasie zgaśnie i będziesz musiał rozpalać od nowa w piecu.

Wpływa to bardzo negatywnie na jego komfort użytkowania. ,, Klient zaś zamiast zamówionych 4 ton może dostać 3 mokre tony opału. Mokry węgiel nie pali się tak jak suchy, ale miał i tak musi być polewany przed zapaleniem. Nie mniej sprzedaż mokrego opału to oszustwo, które trudniej wykryć, szczególnie gdy kupujemy w czasie zalegania śniegu lub po deszczu. Wielu klientów kupuje miał zwykle po kilku dniach upałów, licząc, że sprzedawca nie doleje wody we własnym zakresie.”8

 

Jak palić miałem?

,, Spalanie miału jest możliwe w kotłach z podajnikiem tłokowym oraz w części kotłów retortowych z palnikiem tzw. II generacji.”9 Natomiast kotły z podajnikiem ślimakowym II generacji poradzą sobie tylko i wyłącznie z miałem o wysokiej jakości, takim jak na przykład Miał Ogień. Dobrze jest miał węglowy zmoczyć przed umieszczeniem go w kotle.

 

Podsumowanie

Miał węglowy jest dobrym materiałem opałowym, ale tylko wtedy, gdy kupi się go od sprawdzonego sprzedawcy i będzie się go spalało w specjalnie przeznaczonym do tego piecu.

1 https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/nie-daj-sie-oszukac-na-weglu/vjpj0sy

2 www.dobry-ekogroszek.pl

3 https://dobry-ekogroszek.pl/oferta/ekomial

5 https://sklep.dobry-ekogroszek.pl/produkt/mial-ogien/

6 https://kb.pl/porady/kalorycznosc-wegla-i-ekogroszku-zobacz-jaka-jest-wartosc-opalowa/

7 https://sklep.dobry-ekogroszek.pl/produkt/mial-ogien/

8 https://bezprawnik.pl/jak-oszukuja-sprzedawcy-wegla-i-mialu-weglowego/

9 http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/jak-palic-mialem-weglowym/

Miał Węglowy
5 (100%) 1 vote
WYSYŁAMY USTAWIENIA KOTŁA ZA DARMO

WYSYŁAMY USTAWIENIA KOTŁA ZA DARMO

Zapisz się do naszego newslettera, a wyślemy Ci optymalne ustawienia Twojego kotła, tak aby ekogroszek spalał się najbardziej optymalnie.

Wkrótce dostaniesz na maila optymalne ustawienia kotła dostosowane do naszego ekogroszku.

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij!

Hej, Pokaż ten artykuł swoim znajomym jeśli uważasz, że im też się przyda.