22 398 88 36 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Wartość opałowa węgla

 

Wartość opałowa jest to najistotniejsze kryterium przy zakupie węgla. Podaje się ją zazwyczaj w MJ/kg (megadżulach na kilogram) waha się od około 10MJ/kg w przypadku węgla brunatnego przez 17-19 MJ/kg w przypadku niskokalorycznego węgla kamiennego, 20-25MJ/kg dla węgli średniokalorycznych i 25-30MJ/kg dla wysokokalorycznych węgli kamiennych. Aby to porównać, warto zauważyć, że wartość opałowa węgla liściastego to ok. 14MJ/kg.

Należy uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy jako wartość opałową podają ciepło spalania.

Ciepłem spalania nazywa się ilość energii ulegającą wyzwoleniu w trakcie spalania konkretnej substancji. Wówczas, gdy jako produkt spalania użyta zostanie para wodna, wówczas ciepłem spalania nazywamy także ciepło kondensacji pary wodnej.

Jeżeli rozpatrujemy wartość opałową, mówimy o takiej samej ilości energii, jednak nie uwzględniamy wówczas skraplania pary wodnej. Wartość opałową ekogroszku zawsze dobiera się zgodnie z zaleceniami producenta.

.

Pamiętaj, że  WARTOŚĆ OPAŁOWA = KALORYCZNOŚĆ

Natomiast, WARTOŚĆ OPAŁOWACIEPŁO SPALANIA

.

Żeby wiedzieć jak sprawdzić wartość opałową ekogroszku, dobrze byłoby wiedzieć, co to w ogóle jest ta wartość opałowa?

To nic innego jak ilość energii, którą pozyskamy z kilograma zużytego paliwa stałego. Wybierając produkt o wyższej wartości opałowej, spalając taką samą ilość, uzyskamy znacznie więcej ciepła, niż gdybyśmy użyli paliwa o niższej wartości opałowej.

Powinniśmy też wiedzieć, że to jeden z najistotniejszych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego paliwa. Wartość ta najczęściej podawana jest w MJ/kg, czyli megadżulach/kilogram. I tak w przybliżeniu: jeśli chodzi o węgiel brunatny, to jego wartość opałowa wynosi około 10 MJ/kg, natomiast niskokaloryczny węgiel kamienny zawiera już 17-19 MJ/kg, średniokaloryczny 20-25 MJ/kg i 25-30 MJ/kg węgiel wysokokaloryczny.

Każda kopalnia sporządza własne badania wydobywanego węgla. Certyfikat z parametrami jest udostępniany do wglądu.

Po co nam taka wiedza? Opał to opał! Czy nie jest najważniejsza cena ekogroszku, jaką mamy za niego zapłacić?

Wartość opalowa Węgla

Przy wyborze ekogroszku najważniejsza jest kaloryczność materiału opałowego. To właśnie ona decyduje o tym, czy ogrzewanie będzie dla Ciebie wartościowe i czy ekogroszek będzie się wydajnie spalał.

Jaka wartość opałowa węgla będzie najlepsza ? Wartość opałowa, czyli inaczej wartość kaloryczna to ilość energii, którą można otrzymać z jednostki masy paliwa.

Kaloryczność jest określana w megadżulach. A masa opałowa, czyli wartość opałowa jest podawana jest w MJ/kg. W przypadku ekogroszku stosuje się przelicznik na kilogram masy opału. Im większa jest wartość kaloryczna ekogroszku, tym mniejsze jest zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania obiektu.

Gdy zasilasz kocioł na ekogroszek materiałem opałowym o stosunkowo wysokiej wartości opałowej, to nie musisz tak często dorzucać opału do pieca, a co za tym starcza Ci on na dłużej. Zakup ekogroszku o wysokiej wartości opałowej nie wymaga również poświęcania dużej ilości miejsca na magazynowanie materiału. Jednak minusem jest to, że węgiel o dużej wartości opałowej jest zdecydowanie droższy.

Podsumowując

Przy zakupie opału sprawdźmy jego wartość opałową, natomiast na ciepło spalania nie zwracajmy szczególnej uwagi. Jeśli mamy podejrzenia co do jakości ekogroszku czy innego węgla to zawsze możemy zrobić badania. Koszt badania to 300zł ale zawsze możemy się zgadać z sąsiadem i podzielić koszty. Lepiej zapłacić parę złotych niż kupić kilka ton na cały okres grzewczy i pluć sobie w brodę, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Sprawdzony opał to Ekogroszek Ogień o wartości opałowej 24 MJ/KG oraz granulacją 8-25 mm.

I jeszcze mała prośba. Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy i w jakiś sposób Ci pomógł to daj lajka i udostępnij, może pomoże też Twoim znajomym.