ekogroszek

Jaki ekogroszek kupić workowany czy luzem?

Gdy już zdecydujemy, że chcemy ogrzać nasz dom ekogroszkiem, a zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy przygodę z tym rodzajem opału, to najlepiej zacząć od kalorycznego ekogroszku, który ma wartość opałową 28-29 MJ/kg, a jego zdolność spiekania wynosi RI<10.

Pytasz dlaczego taki wybór?

W przypadku niższej wartości opałowej, potrzebne będzie większe zapotrzebowanie na węgiel w czasie niskich temperatur, ale również będziemy mogli liczyć na niższą cenę zakupu. Mimo to najważniejszą zaletą wyboru takiego ekogroszku będzie brak koksowania i spieków na palniku, a to właśnie najczęściej dręczy użytkowników tego paliwa.

 

ekogroszek luzem czy workowany

 .

Jaki ekogroszek wybrać – sprzedawany luzem czy workowany?

Ekogroszek zakupiony luzem jest dobrym wyborem, gdy będziemy posiadać odpowiednie pomieszczenie typu kotłownia, w którym będzie się dało zmagazynować zapas potrzebny na cały sezon. Pomieszczenie powinno mieć jakąś wylewkę, żeby ekogroszek nie uległ zawilgoceniu, ponieważ może częściowo stracić swoją kaloryczność.

Plusem przemawiającym za zakupem ekogroszku luzem jest jest cena, która jest średnio o 100zł niższa na tonie w stosunku do tego samego ekogroszku sprzedawanego w workach.

I na tym w zasadzie zalety luzu nad workami się kończą.

Ekogroszek workowany pakowany jest przeważnie w worki PVC z tzw. mikrowentylacją. Na workach powinny być oznaczenia, parametry, pochodzenie, czyli najważniejsze informacje o ekogroszku.

Co niektóre mniejsze składy opału pakują jeszcze w worki jutowe, które nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku przetrzymywania opału na powietrzu, ponieważ zachowuje się tak jak luz.

Zaletą ekogroszku w workach jest jego składowanie. Kotłownie będziemy mieli zdecydowanie czystszą.

Wrzucanie do zbiornika bezpośrednio z worka też wydaj się prostsze i szybsze, niż ładowanie łopatą, ale nie dla wszystkich będzie to ułatwienie, bo nie każdy jest w stanie podnieść 25 kg worek.

Gdzie najlepiej kupić ekogroszek?

Tak jak w wielu innych dziedzinach handlu, tak też w przypadku zakupu materiału opałowego internet oferuje niższe ceny. Dzięki temu, że przesyłki kurierskie są obecnie niedrogie, można z powodzeniem handlować węglem na terenie całego kraju.

W przypadku zakupu węgla workowanego poziom usług kurierskich (bezpośrednio w miejsce docelowe) może być wyższy od jakości jakość lokalnych i wielokrotnie bezkonkurencyjnych składów opału.