Wybieramy najlepszy piec na ekogroszek.

Ekogroszek jest jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych już od wielu lat. Producenci kotłów dopasowali się do obowiązujących trendów. Dzięki temu osoby, które kupują piec na ekogroszek naprawdę mają z czego wybierać. Obecnie piece na ekogroszek są w wielu rodzajów, dopasowane do potrzeb każdej osoby. Na co zwracać uwagę, jeżeli chcemy kupić piec na ekogroszek?

 

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek jest materiał opałowy, który powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego. Ma bardzo dobrą jakość i dużą wydajność w porównaniu do obu tych surowców. Ekogroszek jest również dużo mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego. Dzięki tym wszystkim zaletom zakup kotła na ekogroszek staje się bardzo opłacalną inwestycją.

 

Jakie są zalety ekogroszku?

Wysoką jakość oraz wydajność gwarantuje proces produkcyjny. Musi być odpowiednio przeprowadzony. Aby powstał ekogroszek niezbędny będzie materiał o niskiej zawartości wody, substancji niepalnych oraz siarki. Ekogroszek najczęściej cechuje się wysoką kalorycznością i małą spiekalnością. Dzięki takim parametrom, po spaleniu ekogroszku, powstaje niewielka ilość popiołu i tlenku siarki. Tradycyjne paliwa stałe zawsze wytwarzają większe ilości popiołu oraz tlenku siarki. Ekogroszek wydziela mniej niż tradycyjne materiały opałowe dioksyn, pyłów oraz tlenku węgla.

.

Na co zwracać uwagę przy zakupie pieca na ekogroszek?

Wiemy już, że zakup pieca na ekogroszek jest dobrą inwestycją. Natomiast nie wiadomo jeszcze, na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Jego parametry muszą być idealnie dopasowane do naszego domu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinnyśmy wziąć pod uwagę nie tylko wydajność pieca, ale również sposób jego wykorzystania oraz możliwość pracy w konkretnych warunkach.

.

Odpowiedni podajnik kotła

Bardzo ważny jest również podajnik. Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy możliwości kupić pieca z podajnikiem, bo nie były one dostępne na rynku. Wiązało się to z koniecznością ręcznego dokładania materiału opałowego do pieca. Były to tak zwane urządzenia zasypowe. Wymagały od użytkowników ciągłego dozoru. Nie można było na przykład wyjechać na parę dni i zostawić czynnego pieca. Przerwa między dokładaniem do pieca nie mogła wynosić więcej niż 24 godziny. Nie było to wygodne dla właścicieli takich pieców. Takie piece mają również mniejszą wydajność niż kotły z podajnikiem. Ich wadą jest również to, że są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.

.

Piec z podajnikiem to wygoda

Biorąc pod uwagę powyższe, dobrym wyborem jest zakup kotła na ekogroszek z podajnikiem. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i energię na załadowanie kotła. Główną zaletą podajników jest to, że utrzymują ciepło nawet przez parę dni. Jeżeli wybierzemy piec o wyższych parametrach, to bardzo możliwe, że będziemy go mogli ładować raz na tydzień. Czasami nawet rzadziej. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o tym, że na rynku jest dostępnych kilka rodzajów podajników. Odróżnia je sposób załadunku ekogroszku oraz wydajność. Najpopularniejszym podajnikiem jest podajnik ślimakowy.

 

Nowoczesny sterownik pieca na ekogroszek

Sterownik jest odpowiedzialny za kontrolowanie funkcjonowania pieca. Może sterować piecem na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest sterownik dwustanowy a drugim sterownik automatycznych. Pierwszy daje nam możliwość dowolnego ustawienia wytwarzanego ciepła. Dzięki temu można bardziej ekonomicznie wykorzystywać materiał opałowy.

.

Jak ustawić sterownik kotła?

Jednak praca z tego typu sterownikiem nie jest wbrew pozorom wcale taka prosta. Wymaga posiadania pewnych umiejętności oraz odpowiedniego doświadczenia. Trzeba wiedzieć, jak pracują kotły i umieć się do nich dostosować. Dla osób, które nie posiadają odpowiednich umiejętności, zdecydowanie bardziej polecam zakup pieca z automatycznym rozpalaniem. Wybierając go, zwróćmy uwagę na funkcje, które posiada dane urządzenie. Odpowiedni piec powinien umożliwić użytkownikowi ustawienie odpowiednich dla niego parametrów, takich jak na przykład podmuch, ilość powietrza w kotle oraz osiągana temperatura. Jeżeli kocioł na ekogroszek jest wysokiej jakości, to zazwyczaj posiada również sterowniki, do kierowania pompami wody, cyrkulacji albo podpodłogowego ogrzewania. Bardzo ważne jest również, aby piec posiadał różnego typu zabezpieczenia.

.

Prostota obsługi kotła / pieca

Oprócz dużej ilości funkcji posiadanych przez kocioł, weźmy pod uwagę również to, czy korzystanie ze sterownika jest proste. Nikomu nie jest potrzebne urządzenie, z którego nie potrafi szybko i efektywnie skorzystać. Dobrej jakości sterownik umożliwia szybkie wybranie programu i podstawowych ustawień bez wnikliwego studiowania instrukcji obsługi.

.

Właściwa moc kotła na ekogroszek

Odpowiednio dobrany kocioł powinien mieć moc adekwatną do naszego domu oraz jakości zrobionej izolacji. Jak można obliczyć moc potrzebną do ogrzania naszego domu? Najpierw należy zrobić podział budynków. Trzeba wyróżnić tu następujące rodzaje nieruchomości: stare budowle wykonane z cegły, domy po termomodernizacji oraz domy wybudowane zgodne z najnowocześniejszymi, obowiązującymi zasadami. Każdy z tych domów ma inne zapotrzebowanie cieplne. Dla starych domów należy liczyć około 100 W mocy na każdy metr kwadratowy. Domy po termomodernizacji będą potrzebowały około 80W, na nowe jedynie 60W na metr kwadratowy.

.

Jak obliczyć moc pieca?

Jeżeli posiadamy już te wartości, to z łatwością możemy zrobić obliczenia. Aby je wykonać, należy pomnożyć wspomniane wcześniej zapotrzebowanie przez metraż całkowity nieruchomości. Jeżeli dom będzie miał powierzchnię 110m2, to pierwszy dom ogrzejemy kotłem o mocy 11 kW, drugi o mocy 8 kW, a ostatni kotłem o mocy 6 kW. Oczywiście są to obliczenia czysto przykładowe. Natomiast, gdy chcemy mieć u siebie piec na ekogroszek dwufunkcyjny to należy do obliczonej wcześniej mocy doliczyć energię niezbędną do ogrzania wody. Zazwyczaj będzie to od 3 do 4 kW. Ogólna moc potrzebna do ogrzania nieruchomości o wspomnianej wcześniej powierzchni to będzie odpowiednio 15, 12 i 10 kW. Dla domu o połowę mniejszego w zupełności wystarczy kocioł o mocy 5-7 kW. Na rynku można również kupić piece o dużo większej mocy, przystosowane do ogrzewania bardzo dużych budynków. Osiągają one również o wiele wyższe temperatury. Niektóre kotły mają moc 25 kW, a nawet 30 kW.

.

Sposób spalania w kotle

Warto również wspomnieć parę słów o sposobie spalania. Mamy do wyboru kotły górnego oraz dolnego spalania. Co je różni?

  • Kocioł górnego spalania

Odróżniają je przede wszystkim ceny. Kotły na ekogroszek górnego spalania są zdecydowanie tańsze. Mają o wiele prostszą budowę, dzięki czemu są o wiele mniej wymagające, jeśli chodzi o ich obsługę. Paliwo spala się na ruszcie. Rozpalany jest cały zasyp. Powstające w wyniku spalania spaliny przedostają się przez całą powierzchnię pieca. Powoduje to bardzo duże dymienie z pieca. Kolejną jego wadą jest bardzo niska wydajność. Kotły z tego typu podajnikiem muszą być też często rozpalane.

  • Kocioł dolnego spalania

Natomiast piec na ekogroszek dolnego spalania jest o wiele droższy, ale ma dzięki temu bardzo wiele zalet. Jest o wiele bardziej ekonomiczny i produkuje o wiele mniej spalin. Paliwo spala się nad rusztem i spaliny od razy wędrują do kanału spalinowego. Możliwe jest palenie w sposób ciągły, dzięki czemu nie musimy co chwila dokładać nowego materiału opałowego i kontrolować jego pracy. Kotły na ekogroszek z dolnym spalaniem są bardzo wydajne. Umożliwiają utrzymanie określonej temperatury przez długi czas.

.

Rodzaj palnika w kotle spalającym ekogroszek

Od rodzaju palnika zależne jest to, jakimi surowcami oprócz ekogroszku, będzie można w nich palić. W przypadku, gdy chcemy palić wyłącznie ekogroszkiem, dobrym rozwiązaniem będzie retorta fajkowa. Kotły z palnikami rynnowymi bądź żeliwnymi dają nam możliwość użycia również innego rodzaju opału, na przykład drewna lub miału węglowego.

Jaki piec / kocioł na ekogroszek?
5 (100%) 1 vote
Lubię to! Podziel się z innymi