Co to jest ekogroszek

Każda osoba, która chociaż w minimalnym stopniu jest zainteresowana zakupem materiałów opałowych, wie jaki obecnie mamy wybór. Kiedyś można było wybrać jedynie węgiel kamienny, drewno lub gaz, dziś oferta nie jest tak mocno ograniczona i chyba wiadomo co jest tego powodem. Doskonałym przykładem na wyjaśnienie, dlaczego tak się obecnie dzieje jest węgiel kamienny, który jak wiadomo, stosowało się do niedawna w większości domów. Zaliczany jest do nieodnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie, należy go eksploatować mądrze, czyli oszczędnie, gdyż za jakiś czas może nam go zabraknąć. Z tego też powodu bardzo często narzekamy na wysokie ceny opału. Stale zmniejszające się zasoby węgla kamiennego przyczyniły się do pojawienia się na rynku alternatywnych źródeł energii, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w naszych domach oraz mieszkaniach. Jedną z owych alternatyw jest coraz bardziej popularny ekogroszek. Jest to rodzaj paliwa stałego, które produkuje się z węgla kamiennego lub węgla brunatnego. Swoje zastosowanie znajduje w produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem kotłów retortowych.

gdzie kupic ekogroszek częstochowa

Charakterystyka ekogroszku

Prezentowany przez nas opał posiada wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest dużo lepsza jakość oraz większa wydajność w porównaniu z innymi rodzajami węgla. Oprócz tego, co bardzo ważne, ekogroszek jest bardziej przyjazny dla środowiska, a więc ekologiczny. Ten rodzaj opału produkowany jest z wysokokalorycznego węgla, charakteryzującego się małą zawartością wody, siarki, substancji niepalnych oraz niewielką spiekalnością. Te właściwości wpływają na wydajność ekogroszku oraz powodują, że daje on poczucie przyjemnego i kalorycznego ciepła. Kolejną ważną zaletą jest fakt, iż po spaleniu ekogroszku, otrzymujemy niewielką ilość szkodliwych tlenków siarki, jak również małą ilość popiołu, dzięki czemu łatwiej jest zachować czystość, bez większego wysiłku i potrzeby wymiatania kotła, jak to jest w przypadku spalania innego typu węgla. Ten rodzaj opału, którego wielkość waha się od 5-25 mm, może być stosowany w nowoczesnych piecach z automatycznymi dozownikami. Ekogroszek z powodzeniem można stosować w piecach z podajnikami, które są uzupełniane raz na jakiś czas, co oszczędza nasz czas i wysiłek. Spalanie ekogroszku w kotłach, które są zasilane automatycznie sprawia, że zmniejsza się ilość wydzielanego dwutlenku węgla, a także innych produktów ubocznych, równie niekorzystnych dla środowiska i naszego zdrowia, np. dioksyny czy pyłu. Użycie ekogroszku pozwala zatem bezpiecznie ogrzać nasze domy.

Piece z podajnikami doskonale się nadają do użycia tego typu opału. Obecnie bardzo często można się spotkać z zakupem pieców węglowych z podajnikami, ponieważ dzięki nim możemy zaoszczędzić sporo czasu, a także palenie w takich piecach oszczędza nasz wysiłek. Jeszcze jedną ważną zaletą jest stałe utrzymywanie ciepła w domu przez kilka dni bez wkładu naszej pracy. Na rynku mamy dostępne piece z podajnikami różnej wielkości, a to jaki wybierzemy, zależy od naszych potrzeb. Ekogroszek to dobry i lekki węgiel, bardzo łatwy w transporcie, dlatego bez problemu można go przenosić do kotłowni lub piwnicy, gdzie znajduje się piec. Bardzo łatwo można go także wsypać do podajnika, a to z pewnością jest dużym ułatwieniem dla osób starszych. Jeśli posiadamy taki piec, to wystarczy raz na kilka dni zejść do piwnicy i naładować podajnik do pełna. Oprócz tego popiół można wymiatać raz na kilka dni i w tym czasie wcale nie musimy się piecem przejmować, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza, gdy musimy na kilka dni wyjechać z domu, w którym zostają dzieci lub jakaś starsza osoba. Dzięki łatwej i rzadkiej obsłudze pieca, nie musimy się obawiać, że ktoś nie poradzi sobie z takim sprzętem.

Nie tylko ekogroszek

W piecach przystosowanych do palenia ekogroszkiem, można także wykorzystać inne materiały opałowe. To ważna informacja, ponieważ możemy z takiej opcji skorzystać, gdy zabraknie nam ekogroszku (który niestety nie jest tani) lub gdy chwilowo nie mamy odpowiedniej gotówki na zakup tego węgla. W takiej sytuacji, w piecu z podajnikiem możemy spalić materiały drewniane lub nawet niektóre śmieci. Jest to ważna zaleta, którą docenia wiele osób.

Po czym poznać, że na pewno mamy do czyniena z ekogroszkiem?

Zarówno przy zakupie tradycyjnego węgla, jak również wtedy, gdy kupujemy ekogroszek, musimy uważać na oszustów, którzy za cenę dobrej jakości ekogroszku oferują nam zwykłą podróbkę. Taki opał składa się wówczas z miału węglowego oraz lepiszcza. Podróbki mają zdecydowanie gorszą jakość niż prawdziwy ekogroszek, a do tego ich kaloryczność jest dużo mniejsza, a parametry emisyjne niższe. Ze względu na to, że nietrudno o pomyłkę, należy przypomnieć, że bardzo istotne jest znalezienie składu opału, który cieszy się dobrą opinią, jak np. nasz skład w Warszawie. Dzięki temu będziemy wiedzieli z jakiego źródła pochodzi węgiel, przez co będziemy mieli pewność, że na pewno w piecu palimy ekogroszkiem, a nie jakimś tanim i złej jakości zamiennikiem. Nie pozwólmy się oszukać. Jeśli znajdziemy skład opału, z którego będziemy zadowoleni, trzymajmy się naszego wyboru najdłużej jak się da, ponieważ lepiej jest stosować zawsze ten sam dobry opał niż eksperymentować z nieznanym. Warto też zwrócić uwagę na to, czy jakość stosowanego do tej pory ekogroszku nie pogorszyła się, a gdy tak się stanie, warto poszukać czegoś innego. Ekogroszek jest paliwem stałym, które produkuje się na bazie węgla kamiennego. Jego przeznaczeniem jest wytwarzanie energii cieplnej w niskoemisyjnych piecach z podajnikiem. Kotły z podajnikami retorowymi, które potocznie nazywa się kotłami retorowymi („bezrusztowymi”) to ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze. Można je wykorzystywać w celu zaopatrywania gospodarstw jedno i wielorodzinnych, sporej wielkości obiektów komunalnych oraz obiektów przemysłowych w energię cieplną. Kotły z podajnikiem są też wykorzystywane w ciepłowniach jako źródło peryferyjne.

Do ich najważniejszych zalet należą:

  • sprawność w granicach 80% – 85% pozwalająca uzyskać dużo niższe koszty produkcji energii cieplnej. W rzeczywistości są one 2 razy niższe niż wtedy, gdy stosuje się energię ze spalania gazu ziemnego, natomiast 4 razy mniejsze niż podczas stosowania oleju opałowego. Podczas stosowania kotła o mocy 15-25 kW zużycie ekogroszku w warunkach zimowych w gospodarstwie domowym sięga ok. 1-1,5 kg/h. Ważny jest także fakt, iż kotły z podajnikiem retorowym są ok. 40% tańsze w trakcie użytkowania niż tradycyjne kotły rusztowe
  • zautomatyzowana praca oraz małe zaangażowanie w obsługę, która sprowadza się jedynie do uzupełnienia zbiornika na węgiel ekogroszkiem i stałe usuwanie popiołu (nie częściej niż raz na 3-5 dni). Cala praca węgla, na którą składają się nadmuch oraz podawanie węgla, jest sterowana poprzez mikroprocesor pozwalający utrzymać żądaną temperaturę w środku pomieszczenia
  • zdecydowanie mniejsza emisja gazów cieplarnianych powstających w czasie spalania ekogroszku pozwalających spełniać normy ekologiczne wprowadzone w życie w naszym kraju, wówczas, gdy Polska przystąpiła do wspólnoty europejskiej. Do osób niezaznajomionych z tematem przemówić miał argument dotyczący zmniejszenia emisji o 25% CO^ (2), 97% CO i 92% porównując z tradycyjnymi kotłami rusztowymi.

Kotłów retorowych można używać przy produkcji pary technologicznej oraz w trakcie podgrzewania wody. Znaczna większość kotłów dostępnych w Polsce musi spełniać dosyć nrygorystyczne kryteria w stosunku do używanego paliwa. Ekogroszek powinien posiadać określone właściwości fizyczno-chemiczne, dzięki którym możliwa jest bezawaryjna praca pieca. Do owych właściwości należą odpowiednio niska spiekalność (RI<20), właściwe temperatury spiekania, niezanieczyszczone paliwo, mięknienie popiołu, właściwa granulacja (uziarnienie), odpowiednio mała emisja gazów cieplarnianych, duża wartość opałowa, obecność siarki na poziomie <0,6% oraz ilość popiołu <10%. Ekogroszek pakuje się i sprzedaje w bardzo wygodnych i poręcznych workach po 25 kg. Takie worki ekogroszku sprowadza się na paletach po 40 worków (1000 kg) lub pojedynczo. Aby zapobiec wysuszeniu lub zamoczeniu, worki się nikluje. Ten proces zapobiega także oszustwom polegającym na mieszaniu dobrej jakości ekogroszku z miałem lub ekogroszkiem niskiej jakości.

Ekogroszek- informacje ogolne
4.3 (86.67%) 6 votes
Lubię to! Podziel się z innymi