669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Jakie są ceny pieców i kotłów na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek są bardzo kontrowersyjnym tematem. Mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Osoby, które popierają palenie ekogroszkiem zwracają uwagę na to, że takie kotły są praktycznie bezobsługowe, a ekogroszek, jak sama nazwa wskazuje się przyjazny dla środowiska, bo podczas spalania powstają niewielkie ilości siarki oraz popiołu. Ogrzewanie ekogroszkiem jest również dużą oszczędnością. Natomiast przeciwnicy zwracają uwagę na to, że jest to przestarzały sposób ogrzewania. Kto z nich ma rację i jak kształtują się ceny kotłów na ekogroszek?

.

.Zalety pieców na ekogroszek

  • automatycznie wytwarzanie ciepła,

  • niskie koszty eksploatacji

  • niskie koszty wytworzenia ciepła.

.Potrzeby grzewcze

Zanim kupisz piec na ekogroszek, to musisz obliczyć, jakie są potrzeby grzewcze Twojego domu lub mieszkania. Nie kupuj kotła o zbyt dużej mocy, bo nie zostanie ona spożytkowana. Przesada w drugą stronę również nie jest wskazana, bo mały kocioł nie ogrzeje dużego mieszkania.

.Moc kotła, a ogrzanie domu

Stare domy potrzebują około 100 W na każdy metr kwadratowy. Im bardziej zaizolowany jest dom, tym mniej ciepła potrzebuje.

Obecnie system izolacyjny jest wymieniony w przepisach i nowo wybudowane domy muszą przestrzegać pewnych norm. Inaczej właściciele nie otrzymają pozwolenia na budowę. W domach pasywnych wymagana jest moc około 50W na każdy metr powierzchni. Kalkulując, ile mocy będzie Ci potrzebne, musisz wziąć pod uwagę wysokość pomieszczeń oraz ich podpiwniczenie, temperaturę, jaką chcemy mieć w pomieszczeniach.

.Jaki model kotła będzie dla Ciebie odpowiedni?

Gdy już wiesz jaka moc będzie Ci potrzebna, aby ogrzać dom, przyszedł czas na wybranie odpowiedniego modelu kotła.

Na szczęście obecnie kotły na ekogroszek są tak popularne, że każdy z łatwością znajdzie odpowiedni dla siebie piec. Różnią się na przykład mocą i rodzajami sterowników.

Dla osób początkujących polecane są sterowniki automatyczne, a dla bardziej zaawansowanych, które już miały do czynienia z tego typu piecami sterowniki dwustanowe.

Kotły różnią się również sposobem podawania materiału opałowego oraz rodzajem podajnika.

Jakie są ceny kotłów?

Przejdźmy teraz do konkretów.

Kocioł na ekogroszek to zawsze jest bardzo duży wydatek. Wiele sklepów oferuje sprzedaż kotłów na raty.

Najlepiej kupić piec na ekogroszek w cenie 7-8 tysięcy złotych. W takich modelach jest dobra jakość za rozsądną cenę. Można oczywiście kupić piec za 5 tysięcy złotych, a nawet za 15 tysięcy złotych, ale ich cena nie jest adekwatna do jakości. Bardzo ważne jest też to, ale pieniędzy w danej chwili jesteśmy w stanie przeznaczyć na piec.

.Czy warto kupić kocioł z podajnikiem PROSAT 20?

Przykładowo kocioł z podajnikiem PROSAT 20 kW można kupić już za 5299 złotych.

Najważniejsze cechy tego kotła:

  • Posiada on system automatycznego dozowania paliwa (podajnik ślimakowy – palnik retortowy) opalany węglem sortymentu groszek energetyczny (eko-groszek).

  • Pracuje w otwartych systemach centralnego ogrzewania.

  • Posiada mikroprocesorowy regulator temperatury, który steruje całym procesem spalania.

  • Kocioł jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy uzupełniać paliwo w zasobniku i usuwać popiół z popielnika. Dobrze jest również okresowo czyścić kanały wymiennika konwekcyjnego z sadzy. Wymiennik ciepła jest wykonany z blachy o grubości 6 mm.

  • Jest w pełni zautomatyzowany i ma duże otwory wsypowe.

  • Gwarantuje nieprzerwane palenie przez 120 godzin.

  • Posiada gwarancję na 5 lat.

  • Można w nim palić również węglem i drewnem.

A może lepszy będzie kocioł z podajnikiem PROSAT 34 kW?

Jeżeli szukasz czegoś droższego, to polecam kocioł z podajnikiem PROSAT 34 kW. Ma te same zalety, co wyżej opisany, ale dodatkowo jest w stanie ogrzać powierzchnię 190-250 m². Jego sprawność cieplna to 85%. Moc cieplna to 24-34 kW. Można go mieć już za 6179 złotych.

Kocioł PROSAT WE 5 klasa 25 kW-dla kogo?

Jeśli szukasz czegoś o dużo lepszych parametrach, to powinieneś się zainteresować kotłem na ekogroszek PROSAT WE 5 klasa 25 kW. Można go kupić za niewiele ponad 7 tysięcy złotych.

Najważniejsze cechy tego kotła:

  • Spełnia normy w klasie 5 zgodne z PN-EN 303/5 201.

  • Realizuje również wytyczne dyrektywy ECO DESIGN / EKOPROJEKT.

  • Posiada automatyczny system dozowania paliwa.

  • Pracuje w otwartych systemach centralnego ogrzewania.

  • Posiada mikroprocesorowy regulator temperatury, który steruje całym procesem spalania oraz pracą pompami centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

  • Wystarczy uzupełniać paliwo w zasobniku i usuwać popiół z popielnika. Dobrze jest również okresowo czyścić kanały wymiennika konwekcyjnego z sadzy.

  • Ma bardzo wysoką sprawność cieplną w granicach 90%.

  • Posiada certyfikat w klasie 5 oraz spełnia wymogi dyrektywy ECO DESIGN / EKOPROJEKT.

  • Ma 5 lat gwarancji.

  • Wymiennik kotła zrobiony jest z blachy o grubości 6 mm.

  • Jego zaletą są również duże otwory wyczystne.

  • Zainstalowany jest w nim sterownik: Tech ST37 RS. Za dodatkową opłatą można rozbudować funkcje sterownika.

  • Kocioł posiada następujące zabezpieczenia: czujnik ślimaka, termik, zawleczka podajnika. Ten piec ogrzeje 250 m².

.Kocioł automatyczny TERMO-TECH INTEGRA 22-jeszcze wyższa półka

Jeżeli powyższy kocioł nie spełnia Twoich oczekiwań, to pora na coś z jeszcze wyższej półki. Polecam kocioł automatyczny TERMO-TECH INTEGRA 22.

Najważniejsze cechy tego kotła:

  • Spełnia wymagania 5 klasy ekologicznej.

  • Wyposażony jest w palnik retortowy zastrzeżony w Urzędzie Patentowym.

  • Zrobiony został z wysokiej klasy tworzywa żeliwnego.

  • Pracuje w systemach ogrzewania zamkniętego i otwartego. Aby piec funkcjonował w systemie ogrzewania zamkniętego należy zamontować wężownicę schładzającą wraz z zaworem BVTS.

  • Kocioł został zespawany z blach o grubości 6 mm, dzięki temu piec posłuży przez wiele lat, nie tylko przez okres gwarancji.

  • Powinno się w nim spalać ekogroszek o granulacji 5-25 mm,  na przykład Ekogroszek Ogień.

  • W celu obsługi kotła należy jedynie rozpalić automatyczne palenisko oraz usunąć popiół.

  • Automatyczne palenisko jest zasilane cyklicznie małymi porcjami paliwa dostarczanymi bezpośrednio na ruszt retortowy. Wentylator nadmuchowy dostarcza precyzyjnie dobraną ilość powietrza w określone strefy paleniska. Dzięki temu spalanie jest niezwykle efektywne i tworzy się niewielka ilość szkodliwych substancji podczas spalania.

  • Kocioł posiada również dodatkowe zabezpieczenie przed cofnięciem płomienia do zasobnika paliwa.

  • Piec ma gwarancję – 5 lat na szczelność korpusu oraz 2 lata na pozostałe elementy.

.Najdroższe piece na ekogroszek

Dla najbardziej wymagających użytkowników kotłów na ekogroszek, producenci polecają piece w naprawdę wysokiej cenie, w granicach 40 000 złotych. Takie kotły są w stanie ogrzać nawet 1700 m². Najczęściej takie kotły kupują właściciele dużych firm, aby ogrzać tak ogromną powierzchnię. Zaletami tego typu pieców jest pełna automatyzacja, wysoka sprawność oraz efektywność spalania. Takie kotły są bardzo ekologiczne, podczas spalania powstaje niewielka ilość spalin. Piece są solidnie wykonane i nie wymagają stałego nadzoru. Przykładem takiego kotła może być KRS TECH DUO 200kW z podajnikiem retortowym. Kosztuje on ponad 48 000 złotych. Jego zaletą jest również to, że można w nim palić nie tylko ekogroszkiem, ale również węglem kamiennym, drewnem, pelletem i węglem i kostce.

.

Piece na ekogroszek – ceny

Jakie są ceny pieców na ekogroszek? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ceny pieców na ekogroszek różnią się w zależności od modelu kotła. A tych jest na rynku dziesiątki, jeżeli nie setki.

Chociaż na początku cena pieca na ekogroszek może Cię przerazić i możesz uznać, że jest to dla Ciebie zbyt duży wydatek, to warto jednak się mocno nad nim zastanowić. Piec na ekogroszek, nawet w bardzo wysokiej cenie, zawsze będzie inwestycją na długie lata.

Po kilku latach każda wydana na niego złotówka Ci się zwróci. Możemy Ci to zagwarantować. Wysokie ceny pieców na ekogroszek w większości przypadków biorą się stąd, że są to po prostu znakomicie wykonane urządzenia grzewcze. Wystarczy wejść na przykład na stronę jednego z najbardziej znanych producentów kotłów- Defro. Ich jakość po prostu powala na kolana.

Piec węglowy

Piec węglowy tak samo, jak każdy inny kocioł ma swoje zalety i wady. Obojętnie na jaki piec ostatecznie się zdecydujesz, powinieneś najpierw przeanalizować jakie korzyści płyną z takiej decyzji i czy wady danego urządzenia nie przysłonią jego zalet.

Piec węglowy może być napędzany przez wiele różnych materiałów opałowych. Jednak możesz też zakupić piec, który będzie odpowiedni tylko do węgla kamiennego, to wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań. Piece węglowe na węgiel kamienny nadal są najchętniej kupowanymi kotłami w Polsce.

Ekologia schodzi tutaj na drugi plan. Piece węglowe, jak sama ich nazwa wskazuje są napędzane na węgiel kamienny. To paliwo jest bardzo łatwo dostępne, a koszt jego zakupu jest o wiele niższy niż na przykład gazu ziemnego.

Jednak nie można zapominać o tym, że piece węglowe bardzo dymią i emitują do środowiska naturalnego, do atmosfery mnóstwo szkodliwych substancji. W dodatku coraz częściej słyszy się głosy, że węgiel kamienny niedługo się skończy. Może warto już teraz pomyśleć o innym sposobie ogrzewania Twojego domu zimą?

.

Piece CO ceny

Piece CO mają różne ceny. Najtańsze są tak zwane kopciuchy, czyli piece, które były produkowane jeszcze w poprzednim stuleciu.

Trochę przerażający jest fakt, że emitują one do powietrza od 400 do 600 mg pyłów na metr sześcienny spalin. Warto uświadomić sobie, że najnowsze piece Co 5 klasy, który ceny są znacznie wyższe emitują do atmosfery – nie więcej niż 40 mg na metr sześcienny spalin.

W Polsce ludzie korzystają jeszcze z prawie 5,5 mln pieców CO czyli kopciuchów. Można w nich spalić wszystko. To znaczy da się, ale jest to z naprawdę niekorzystnym wpływem na środowisko naturalne oraz organizm człowieka.

Jakie wobec tego są ceny pieców CO 5 klasy? Ceny pieców CO 5 klasy zaczynają się od do 13 tys. zł. Oczywiście można też znaleźć droższe kotły. Czy warto wydawać aż tyle pieniędzy na zwykły piec?

Naszym skromnym zdaniem jak najbardziej tak. Wynika to stąd, że są one nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również o wiele prostsze w obsłudze. Część z nich jest całkowicie zautomatyzowana, więc nie trzeba się martwić ustawianiem sterowników, ani codziennymi wizytami w kotłowni.

,

Piece do centralnego

Jaki piec do centralnego wybrać? Wybór pieca do centralnego ma bardzo duży wpływ na późniejszy komfort użytkowników oraz na koszty eksploatacji budynku.

Ważną sprawą przy wyborze pieca do centralnego jest rodzaj kotła, jego zasilanie oraz dodatkowe funkcje. Gdy myślisz o zakupie pieca do centralnego, to najpierw powinieneś to bardzo dobrze zaplanować. Dopasuj go do swoich potrzeb.

Przy wyborze kotła do centralnego ogrzewania nie można kierować się mogą, ani tym, co jest w danej chwili najtańsze, bo ceny materiałów opałowych nieustannie się zmieniają. Przy wyborze pieca do centralnego ogrzewania weź pod uwagę sposób jego zasilania.

Rodzaj paliwa będzie w bardzo dużym stopniu wpływał na ceny ogrzewania i komfort obsługi pieca. Jeżeli chodzi o zalety pieca co to warto wspomnieć o tym, że piece CO na węgiel kamienny są stosunkowo tanie w eksploatacji. Natomiast ich ogromną wadą jest to, że emitują bardzo duże ilości szkodliwych spalin. Warto jeszcze raz przejrzeć polecane przez nas modele. Może znajdziesz wśród nich coś odpowiedniego dla siebie?