669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Węgiel nadal jest najpopularniejszą metodą ogrzewania domów. Wynika to z jego ceny. Jednak coraz częściej słyszy się o jego szkodliwym wpływie na środowisko oraz tym, że zasoby węgla się kończą. Dlatego, część osób zaczęła już wybierać ekogroszek. Gdy zaczyna się sezon grzewczy, znowu zadajemy sobie pytania, jaki opał kupić, ile opału i oczywiście na jakim składzie. W tym artykule postaram się przybliżyć rodzaje opałów oraz ich ceny.

Ekogroszek

Pierwszym materiałem opałowym, który chciałabym omówić jest ekogroszek. Zdobywa wciąż nowych zwolenników ze względu na jego ekologiczność. Kolejnymi jego zaletami są niska zawartość popiołu i siarki oraz wysoka kaloryczność. Tona ekogroszku kosztuje średnio od 600 zł do 900 zł. Stosuje się go w nowoczesnych piecach z podajnikami. Są bezobsługowe, praktycznie bezawaryjne i bardzo bezpieczne. Na naszym składzie w Częstochowie można kupić wysokiej jakości ekogroszek. Sprzedajemy ekogroszek Ogień i Ogień Premium workowany oraz luzem.

Węgiel orzech

Kolejnym materiałem opałowym, bardzo popularnym, jest węgiel orzech. Można go spalać w piecach zasypowych, konwencjonalnych, kuchniach węglowych oraz kominkach. Należy do węgli grubych. Jego granulacja to 20-40mm. Spala się długo i daje jasny, ciepły płomień. Niska zawartość siarki gwarantuje bardzo dobre spalanie oraz nie powoduje osadzania się sadzy na przewodach kominowych. Jest to węgiel ekologiczny. Podczas jego spalania wytwarza się niewielka ilość popiołu. Dzięki temu nie musimy codziennie czyścić pieca. Ma wyższą wartość opałową niż węgle brunatne. To powoduje, że jest również bardziej wydajny. Polecamy węgiel w workach, bo nie wietrzeje.

Węgiel brunatny

Do ogrzewania domów często jest używany również węgiel brunatny. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prozaiczna. Popularność tego węgla jest tak duża, bo jest on po prostu tani. Niska cena niestety idzie w parze z licznymi wadami jego opału, ale niektórych, a w zasadzie większości Polaków to nie zniechęca. Pierwszą wadą węgla brunatnego jest to, że jest bardzo wilgotny oraz bardzo szybko chłonie wodę. Świeżo po wydobyciu może zawierać nawet 30 procent wody. Jego wartość opałowa to jedynie 5-10MJ/kg. Jest to mniej niż w przypadku surowego drewna. Bardzo dużo wadą węgla brunatnego jest to, że podczas jego spalania wytwarzają się bardzo duże ilości popiołu. Sprawia to, że trzeba często czyścić kocioł. Do kotła na węgiel brunatny trzeba również niestety bardzo często dokładać. Warto wspomnieć również o tym, że ten typ węgla jest szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Najtaniej na Śląsku

Omówiłam najpopularniejsze rodzaje węgla, ale nadal nie odpowiedziałam na pytanie, co wpływa na jego ceny? Czemu węgiel na Śląsku jest tańszy niż nad morzem. Główną rolę w cenie gra transport. Znad morza trzeba przewieźć węgiel do składu opału z kopalni. Im dalej od kopalni, tym ceny opału wzrastają. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest kupowanie węgla na Śląsku. My polecamy nasz skład węgla w Częstochowie. Gwarantujemy, że oferowany przez nas materiał opałowy jest bardzo dobrej jakości. Dodatkowo w okresie letnim bardzo często mamy promocje na węgiel. Oferujemy dowóz materiału opałowego na terenie całej Polski.

Węgiel Częstochowa cena

Węgiel to najpopularniejszy materiał opałowy, który zwykle wybieramy na okres grzewczy. W zależności od pieca, najczęściej kupujemy węgiel orzech lub coraz popularniejszy ekogroszek. Ten pierwszy rodzaj opału zwykle wybierany jest do pieców centralnych starego typu lub do wciąż spotykanych pieców kaflowych, ekogroszek natomiast raczej kupujemy do nowoczesnych pieców z podajnikami. Koszt zakupu węgla jest uzależniony od jego rodzaju oraz składu, na który się zdecydujemy. Ceny różnią się także w zależności od regionu, np. cena węgla w Częstochowie będzie inna niż cena takiego samego materiału opałowego na Pomorzu. Wynika to głównie z odległości jaką należy pokonać, aby węgiel przetransportować z kopalni do skład opału. Im dalej od kopalni, tym droższy transport, a tym samym wzrasta koszt materiału opałowego Na Śląsku jest wiele kopalń, zatem cena węgla w Częstochowie jest naprawdę przystępna. Do tego składy oferują szeroki wybór opału, zatem będziemy mogli nabyć taki węgiel, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał. Jeśli znajdziemy węgiel dobrej jakości, najlepiej trzymajmy się jednego źródła, aby niepotrzebnie nie eksperymentować – nie każdy sprzedawca oferuje dobrej jakości opał, a ceny niekiedy są wygórowane. Nie ma sensu ryzykować zakupu drogiego węgla, który będzie się słabo palił, czyli w efekcie nie da odpowiedniej ilości ciepła, a do tego szybko będzie go ubywać, więc po prostu okaże się nieekonomiczny. Dużo osób kupuje opał w ostatniej chwili. Czasem dobrze jest jednak pomyśleć o tym już w okresie letnim. Wiele składów opału ma w czasie wakacyjnym bardzo korzystne promocje. Np. Cena węgla w Częstochowie często latem jest niższa niż jesienią. Warto skorzystać z przystępnej oferty i w porę zaoszczędzić parę złotych.