669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Jeżeli zależy Ci na tym, aby kontrolować wysokość temperatury, jak również wartość ciśnienia w instalacji grzewczej, to dobrze jest kupić sobie termometr elektroniczny do kotła. Dzięki temu zapobiegniesz zbyt dużemu wychłodzeniu albo przegrzaniu pieca.

Pierwsza, najważniejsza kwestia, którą warto jest wyjaśnić, to czym jest termometr?

Termometrów różnego rodzaju używa się na co dzień, więc każdy powinien wiedzieć, czym jest, ale to nie takie proste. Informacja, że jest to przyrząd do mierzenia temperatury, to wiele za mało. Warto wiedzieć również o tym, że pomiar temperatury odbywa się za pomocą metody pośredniej, w oparciu o zmianę pod wpływem temperatury właściwości termometrycznej ciała termometrycznego, które zostało użyte w danym termometrze. Zakres mierzonej temperatury oraz zastosowań termometru w bardzo dużym stopniu jest zależny od ciała termometrycznego oraz właściwości termometrycznej. Za pomocą termometru można mierzyć dowolną temperaturę w wyznaczonym zakresie albo wskazywać tylko wybrane wartości.

Pora teraz przejść do zasady działania termometrów.

Z uwagi na metodę działania, można je podzielić na: termometr cieczowy (alkoholowy lub rtęciowy), termometr bimetalowy, gazowy, parowy, radiacyjny, elektryczny (rezystancyjny i bazujący na różnicy potencjałów) oraz magnetyczny (paramagnetyczny).

Nas interesuje termometr elektryczny, a dokładniej termometr termoelektryczny, który wykorzystuje termoparę. Jego działanie opiera się  na zjawisku Seebecka. Polega ono na powstawaniu siły elektromotorycznej w obwodzie, w którym są dwa metale albo półprzewodniki, a ich złącza znajdują się w różnych temperaturach.

Ile kosztuje termometr do pieca?

Możesz być zaskoczony, jak duży jest wybór tego rodzaju urządzeń. Do podstawowych można zaliczyć na przykład termometr elektroniczny WT-1 z sondą stalową oraz  osłoną. Jego zakres temperatur to od -50 do +300 stopni C, więc poradzi sobie również z pomiarem w piecu na ekogroszek. W dodatku urządzenie jest zasilane baterią pastylkową LR44 1,5V. Dokładność tego termometru to +/-1 stopień C. Ostrze sondy zostało wykonane ze stali nierdzewnej. Wyświetlacz w całym zakresie ma rozdzielczość 0, 1. Sonda pomiarowa ma długość 110 mm oraz średnicę 3,5 mm. Termometr sam się wyłącza po 15 minutach bezczynności. Zapamiętuje ostatni pomiar, co jest bardzo przydatną funkcją. Może mieć zastosowanie również w chłodnictwie, klimatyzacji, przemyśle spożywczym, instalatorskim oraz laboratoryjnym. Jego cena to tylko 29 zł.

Jeżeli szukasz czegoś droższego, to polecamy Ci termometr elektroniczny serwisowy z podwójnym pomiarem wymiennymi termoparami Fieldpiece ATH4 z głowica do uchwytu. Potrafi on wykonać aż dwa pomiary jednocześnie w zakresie od –45 ºC do 980 ºC. Urządzenie jest wyposażone w czujniki termopar. Mierzą one temperaturę powietrza albo powierzchnię, której w danej chwili dotykają. Można owinąć wokół nich przewód z czujnikiem, aby termometr zajmował mniej miejsca podczas przechowywania. Koszt urządzenia to aż 470 zł. Między nimi na rynku dostępnych jest jeszcze wiele pośrednich modeli.