Choć większość ludzi ogrzewa domu węglem, to węgiel groszek jest nadal dość mało znany. Może dlatego, że większość osób, gdy już wybierze jakiś opał, nie interesuje się tym, czy coś nowego pojawiło się na rynku. A szkoda, bo czasami nowe oznacza lepsze. Dawniej było tylko drewno, gaz i węgiel kamienny. Obecnie jest więcej coraz bardziej przyjaznych ludziom i środowisku materiałów opałowych.

Groszek i ekogroszek

Jednymi z nich z pewnością są groszek i ekogroszek. Czy to ten sam rodzaj opału? Oczywiście, że nie. Groszek jest węglem kamiennym, takim samym, jaki znamy od lat. Od tradycyjnego węgla odróżnia go jedynie jego gramatura. Groszek występuje w mniejszych bryłkach niż tradycyjny węgiel kamienny.

Czym jest groszek?

Groszek jest zmielonym na mniejsze bryłki węglem kamiennym. Zawiera w sobie, aż 97 % węgla kamiennego, dlatego ma tak wiele jego cech. Przy wyborze odpowiedniego węgla groszku na sezon zimowy bardzo ważne jest, aby wybrać opał o odpowiedniej kaloryczności, czyli wartości opałowej. Groszek jest drugą co do wielkości pochodną węgla kamiennego. Kęsy, kostka oraz orzech występują w mniejszych bryłkach.

Jak się go wytwarza?

Do tworzenia groszku używa się specjalnej maszyny, która mieli węgiel kamienny na mniejsze bryłki. Węgiel oczyszcza się z każdego zanieczyszczenia. Bryłka groszku węglowego ma wielkość 8-30 mm. Większe bryłki sprawiają, że groszek węglowy jest jeszcze bardziej palny. W wyniku jego spalania otrzymujemy niewielką ilość popiołu.

Zalety groszku

Węgiel groszek ma kilka zalet. Pierwszą z nich jest bez wątpienia jego kaloryczność. Dzięki temu możemy szybko ogrzać cały dom, niewielką jego ilością. Kolejną zaletą groszku jest to, że w wyniku jego spalania wytwarza się niewielka ilość popiołu. Dzięki temu nie trzeba codziennie czyścić pieca. Można nim palić w sklepach tradycyjnych oraz z podajnikiem.

Zalety ekogroszku

Jak na jego tle wypada ekogroszek? Bardzo dobrze. Również pochodzi z obróbki węgla kamiennego. Podczas spalania daje niewiele popiołu. Ma dużą kaloryczność. Jednak w porównaniu do groszka węglowego można nim palić jedynie w piecach z podajnikiem. Ma wielkość 25 mm. Maksymalnie, więc jest podobnej wielkości jak groszek. Dodatkowo ekogroszek ma jeszcze inne zalety, takie jak niska zawartość siarki oraz korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Porównanie cen

Jakie są ceny ekogroszku i groszku? Średnie ceny ekogroszku kształtują się w granicach od 600 do 900 zł za tonę. Natomiast groszek kosztuje 500-600 zł. Jak widać ekogroszek bywa droższy. Jednak czy warto oszczędzać, gdy chodzi o nasze środowisko naturalne?

Podsumowanie

Podsumowując, ekogroszek oraz groszek to dwa bardzo podobne do siebie materiały opałowe. Jednak jeżeli chcesz palić nowocześnie, ekologicznie i bezobsługowo to wybierz ekogroszek. Można nim palić jedynie w piecach z podajnikami. Dzięki temu nie ma potrzeby dokładania do kotła kilka razy dziennie, a temperatura w domu nadal się utrzymuje. O wiele lepiej jest kupować opał workowany, bo nie trzeba go suszyć. Pamiętaj, aby kupować opał na sezon zimowy wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców!

Ekogroszek, jak sama nazwa wskazuje jest węglem ekologicznym, o niewielkiej zawartości siarki, a także charakteryzujący się wysoką wartością opałową i niską zawartością popiołu. Ekogroszek zwykle dedykowany jest do pieców z automatycznymi podajnikami, dlatego też uziarnienie tego węgla sięga maksymalnie 25 mm. Oznacza to, iż po uzupełnieniu zasobnika kotły mogą pracować nieprzerwanie i bezobsługowo. Jeśli natomiast mowa o kotłach mających większe zasobniki, czas pracy znacznie się wydłuża. Bardzo istotną cechą tego rodzaju paliwa jest spiekalność.

Ekogroszek a zwykły groszek – różnice | Dobry Ekogroszek
4 (80%) 7 votes
Lubię to! Podziel się z innymi