Piec na ekogroszek z podajnikiem to wygoda i gwarancja bezawaryjnej pracy

Przy budowie nowego domu lub wymianie kotła, wcześniej czy później stajemy przed pytaniem: jaki rodzaj kotła wybrać? Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów: kotły zasypowe, kotły dolnego spalania, kotły górnego spalania, kotły z podajnikiem. Właśnie o tych ostatnich, chciałabym napisać dziś kilka słów.

.

Kotły podajnikowe

Kotły podajnikowe to z pewnością bardzo nowoczesne urządzenia. Wygodne dla użytkownika oraz ekonomiczne. Nie trzeba non stop kontrolować całego procesu spalania. Do jego zalet z pewnością należy: czas pracy bez konieczności obsługi sięgający kilkunastu dni oraz czystość i ekonomia spalania. Natomiast za wady należy uznać: konieczność zakupu opału o konkretnym rozmiarze ziaren oraz to, że te piece nie pracują bez prądu. W przypadku jakiejś awarii związanej z jego dostarczaniem może być to pewna niedogodność.

.

Zautomatyzowany sterownik pieca

Piec na ekogroszek z podajnikiem powinien mieć kilka cech. Pierwszą z nich jest w pełni zautomatyzowany sterownik. Większość osób nie zna się na technicznych szczegółach spalania węgla i nie chce się w nie zagłębiać, siedzieć przez wiele godzin w kotłowni. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą nam z pewnością w pełni zautomatyzowane sterowniki. Dzięki nim można ustawić temperaturę, którą kocioł ma osiągnąć oraz utrzymywać. Pozostałymi parametrami zajmie się komputer.

.

Wszystkopalny palnik

Drugą bardzo ważną cechą dobrego pieca na ekogroszek z podajnikiem jest wszystkopalny palnik. Kocioł z takim palnikiem będzie mógł spalać nawet ,,trudne” paliwa oprócz ekogroszku, na przykład spiekające węgle albo słabej jakości miał.

.

Brak rusztu awaryjnego

Trzecią cechą kotła na ekogroszek z podajnikiem jest brak rusztu awaryjnego, w szczególności wodnego. Ten element nie ma tak naprawdę żadnego technicznego uzasadnienia. Powoduje jedynie, że spalamy większe ilości ekogroszku. Nie jest to, tym samym, co deflektor. Ta część zazwyczaj jest również traktowana jako ruszt awaryjny. Nie może w żadnym wypadku pełnić funkcji rusztu wodnego.

.

Duża zasobność zasobnika i popielnika

Czwartą cechą, którą powinien mieć dobry piec na ekogroszek z podajnikiem jest duża zasobność zasobnika oraz popielnika. Im więcej opału będziemy mogli włożyć za jednym razem, tym rzadzej będziemy musieli odwiedzać kotłownię, a szczególnie zimą nikomu nie chce się wychodzić z domu, jeżeli nie ma absolutnie takiej konieczności.

.

Koszty zakupu i eksploatacji pieca

Wybierając kocioł, powinniśmy zwrócić również uwagę na koszty zakupu oraz eksploatacji pieca. Kotły na ekogroszek z podajnikiem spalają materiał opałowy czysto i oszczędnie, ale są o 10 lub nawet 20 procent droższe niż tradycyjne piece zasypowe. Za wyższą cenę mamy natomiast więcej czasu dla siebie, bo rzadziej musimy dokładać opał.

.

Dobrany do ogrzewanej powierzchni

Może to oczywiste, ale wybierając kocioł z podajnikiem, musimy dobrać go do powierzchni, którą zamierzamy ogrzać. Najczęściej producenci podają się w specyfikacjach pieca.

.

Podsumowanie

Podsumowując, kotły z podajnikiem, jeśli mają w pełni zautomatyzowany sterownik, to są bardzo wygodne w obsłudze, a koszty ogrzewania domu się znacząco zmniejszają. Najlepiej przed zakupem kotła zapytać o przykładową wycenę kosztów ogrzewania, producenta urządzenia.

Piec na ekogroszek z podajnikiem – najlepszy wybór
5 (100%) 3 votes

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij!

Hej, Pokaż ten artykuł swoim znajomym jeśli uważasz, że im też się przyda.