Piec na ekogroszek z podajnikiem to wygoda i gwarancja bezawaryjnej pracy
Przy budowie nowego domu lub wymianie kotła, wcześniej czy później staniesz przed pytaniem: jaki rodzaj kotła wybrać? Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów: kotły zasypowe, kotły dolnego spalania, kotły górnego spalania, kotły z podajnikiem. Właśnie o tych ostatnich, chcielibyśmy napisać dziś kilka słów.
Na pierwszy ogień pójdą kotły podajnikowe
Kotły podajnikowe to z pewnością bardzo nowoczesne urządzenia. Wygodne dla użytkownika oraz ekonomiczne. Nie musisz non stop kontrolować całego procesu spalania.
Do ich zalet z pewnością należy:
-
czas pracy bez konieczności obsługi sięgający kilkunastu dni;
-
czystość spalania;
-
ekonomia spalania.
Wady kotłów podajnikowych:
-
konieczność zakupu opału o konkretnym rozmiarze ziaren
-
nie pracują bez prądu. (w przypadku jakiejś awarii związanej z jego dostarczaniem może być to pewna niedogodność).
Piec na ekogroszek z podajnikiem powinien mieć kilka cech.
Pierwszą z nich jest w pełni zautomatyzowany sterownik. Większość osób nie zna się na technicznych szczegółach spalania węgla i nie chce się w nie zagłębiać, siedzieć przez wiele godzin w kotłowni. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą Ci z pewnością w pełni zautomatyzowane sterowniki. Dzięki nim można ustawić temperaturę, którą kocioł ma osiągnąć oraz utrzymywać. Pozostałymi parametrami zajmie się komputer.
Drugą bardzo ważną cechą dobrego pieca na ekogroszek z podajnikiem jest wszystkopalny palnik.
Kocioł z takim palnikiem będzie mógł spalać nawet ,,trudne” paliwa oprócz ekogroszku, na przykład spiekające węgle albo słabej jakości miał.
.Trzecią cechą kotła na ekogroszek z podajnikiem jest brak rusztu awaryjnego, w szczególności wodnego.
Ten element nie ma tak naprawdę żadnego technicznego uzasadnienia. Powoduje jedynie, że spalamy większe ilości ekogroszku. Nie jest to, tym samym, co deflektor. Ta część zazwyczaj jest również traktowana jako ruszt awaryjny. Nie może w żadnym wypadku pełnić funkcji rusztu wodnego.
.Czwartą cechą, którą powinien mieć dobry piec na ekogroszek z podajnikiem jest duża zasobność zasobnika oraz popielnika.
Im więcej opału będziesz mógł włożyć za jednym razem, tym rzadziej będziesz musiał odwiedzać kotłownię, a szczególnie zimą nikomu nie chce się wychodzić z domu, jeżeli nie ma absolutnie takiej konieczności.
Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę?
Wybierając kocioł, powinieneś zwrócić również uwagę na koszty zakupu oraz eksploatacji pieca. Kotły na ekogroszek z podajnikiem spalają materiał opałowy czysto i oszczędnie, ale są o 10 lub nawet 20 procent droższe niż tradycyjne piece zasypowe. Za wyższą cenę mamy natomiast więcej czasu dla siebie, bo rzadziej musimy dokładać opał.
Dobrany do ogrzewanej powierzchni
Może to oczywiste, ale wybierając kocioł z podajnikiem, musisz dobrać go do powierzchni, którą zamierzamy ogrzać. Najczęściej producenci podają się w specyfikacjach pieca.
Podsumowując, kotły z podajnikiem, jeśli mają w pełni zautomatyzowany sterownik, to są bardzo wygodne w obsłudze, a koszty ogrzewania domu się znacząco zmniejszają. Najlepiej przed zakupem kotła zapytać o przykładową wycenę kosztów ogrzewania, producenta urządzenia.