Ekogroszek i pellet, jak każdy rodzaj opału, mają swoje zalety i wady. W dzisiejszym artykule skupimy się na porównaniu tych dwóch typów paliwa.
Pellet i ekogroszek to alternatywa dla węgla, od którego – często z uwagi na coraz bardziej restrykcyjne przepisy – odchodzi wiele gospodarstw domowych. Zarówno pellet, jak i ekogroszek wykorzystywane są do ogrzewania domów. Uznawane są za wydajne rodzaje opałów, które docenia coraz więcej Polaków. Który z nich jest zatem lepszy? Co przemawia na korzyść każdego z nich?
Co to jest pellet? Co to jest ekogroszek?
Pellet jest produkowany z różnego rodzaju biomasy, przy czym najpopularniejszy jest pellet drzewny. Ponadto można go pozyskać m.in. z kory, nasion, słomy czy łupin orzechów. Z uwagi na niską zawartość wilgoci jest on wydajniejszym paliwem niż drewno. Pellet ma postać walców o niewielkich rozmiarach (średnica 6 mm – 25 mm).
Ekogroszek to paliwo stałe w postaci drobnego granulatu (8 mm – 25 mm). Jest to opał kaloryczny, który daje dużo ciepła. Z uwagi na swą wydajność jest to paliwo cieszące się dużą popularnością w Polsce. Dobrej jakości ekogroszek ma niską zawartość wody, siarki oraz substancji niepalnych.
W tym artykule przeczytasz
Pellet czy ekogroszek – porównanie
Pellet czy ekogroszek – zebraliśmy podstawowe informacje dotyczące obu rodzajów opału w formie tabeli. Parametry są uśrednione, aby porównanie było bardziej przejrzyste. Jakie właściwości posiada pellet? A jakie ekogroszek?
Właściwości |
Pellet |
Ekogroszek |
kaloryczność |
ok. 18-19 MJ/kg |
ok. 25-29 MJ/kg |
forma i kształt |
granulat w kształcie małych walców |
drobny granulat w postaci zbliżonej do prostokątów |
granulacja |
średnica 6 mm – 25 mm |
8 mm – 25 mm |
sposób pakowania |
luzem lub w workach 15 kg |
luzem lub w workach 25 kg |
ilość popiołu |
ok. 1-2 proc. |
ok. 2-3 proc. |
spiekalność |
0 RI |
0-2 RI |
cena |
od ok. 970 złotych za tonę |
od ok. 870 złotych za tonę |
Ekogroszek vs pellet – emisja zanieczyszczeń do środowiska
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że 15-20 proc. Polaków nie chce ponosić kosztów związanych z ogrzewaniem domu w sposób bardziej ekologiczny, a tym samym nie chce podejmować działań dotyczących zminimalizowania zjawiska, jakim jest smog. Na szczęście z roku na rok to podejście się zmienia i chętniej sięgamy po lepszej jakości opał, w tym ekogroszek czy pellet.
Aż 71 proc. Polaków twierdzi, że ich postępowanie ma wpływ na jakość środowiska. Większość z nich jednak nie chce ponosić kosztów związanych ze wzrostem ogrzewania. Badania wskazują więc, że konieczne jest znalezienie kompromisu pomiędzy atrakcyjną ceną a ekologią.
Pellet czy ekogroszek? Takim kompromisem może być zarówno ekogroszek, jak i pellet. Emitują one zdecydowanie mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż inny, tradycyjny opał. Atutem jest także kaloryczność opału. Do ogrzania domu zużywa się mniej ekogroszku niż innego rodzaju opału, w tym również pelletu. Ekogroszek – o ile jest to produkt wysokiej jakości – można uznać za tani i ekologiczny.
Czasami można spotkać się z niesłuszną opinią, że ekogroszek nie jest w żaden sposób przyjazny środowisku i lepszym rozwiązaniem jest wybór pelletu jako źródła ogrzewania. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne kotły oraz opał spełniający normy emisyjne nie emituje takiej ilości zanieczyszczeń co węgiel palony w przestarzałych piecach.
Pellet czy ekogroszek – emisja dwutlenku węgla do atmosfery
Dwutlenek węgla to bezbarwny, bezwonny gaz, który powstaje m.in. podczas spalania opału. Uznawany jest za gaz cieplarniany. Aktualnie stężenie CO₂ w atmosferze przekracza 400 ppm, co jest wartością najwyższą od ponad 800 tys. lat.
Rocznie w skali światowej do atmosfery emitujemy ponad 36 mld ton dwutlenku węgla. Największym emitentem CO₂ na świecie są Chiny – odpowiadają one za około jedną czwartą emisji.
Korzystając z opału, pelletu czy ekogroszku, mamy pewność, że emitujemy mniej gazów do atmosfery. Jest to również tańsza alternatywa dla innych opałów dostępnych na rynku. Warto jednak zaznaczyć, że aby emitować mniejszą ilość zanieczyszczeń do atmosfery, należy nie tylko wybierać wysokiej jakości opał, ale również kocioł spełniający odpowiednie normy.
Szacuje się, że więcej dwutlenku węgla produkowane jest nie w domowej kotłowni, ale przez samochody, elektrownie, w nowych kupowanych przedmiotach oraz marnowanej żywności.
Przechowywanie pelletu i ekogroszku
Pellet czy ekogroszek? W kwestii przechowywania opału mniej warunków muszą spełnić posiadacze pieców na ekogroszek. Jak to możliwe?
Ekogroszek jest pakowany w jutowe lub plastikowe worki (najczęściej o pojemności 25 kg). Czasami przewożony jest także luzem. W przypadku pelletu obowiązkowo należy pakować opał w szczelnie zamknięte plastikowe worki. Nawet niewielka ilość wilgoci może negatywnie wpłynąć na właściwości opałowe pelletu. Ekogroszek, nawet jeżeli zostanie narażony na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, nie straci znacznie na swojej jakości.
Pellet musi być składowany w szczelnie zamkniętych workach w zadaszonym, suchym pomieszczeniu. Wymaga również zachowania bezpiecznej odległości od kotła. Ekogroszek powinien być składowany w podobnych warunkach, jednak nie jest on aż taki wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, jak w przypadku pelletu.
Ekogroszek a pellet – ceny kotłów
Ekogroszek czy pellet? Zakładając instalację grzewczą zarówno na pellet, jak i ekogroszek, należy zadbać o odpowiednią instalację grzewczą w domu. Pod tym względem oba paliwa niewiele różnią się w zakresie wymagań, które trzeba spełnić.
Ceny kotłów na pellet vs ekogroszek to już zupełnie inna kwestia. Analizując oferty dostępne na rynku, można zaobserwować, że piec o tej samej mocy grzewczej na pellet jest o nawet 30 proc. droższy niż na ekogroszek. W tym pojedynku wygrywa zatem ekogroszek. Dla przykładu piec na pellet o mocy 15 kW kosztuje ok. 10 tys. złotych, natomiast na ekogroszek – ok. 7 tys. złotych.
Coraz większą popularnością wśród Polaków cieszą się kotły z podajnikiem, które wymagają minimalnej ingerencji użytkownika w ich prawidłowe działanie. Wystarczy odpowiednio ustawić jego parametry, aby zapewnić efektywne ogrzewanie domu i podgrzewanie wody.
Cena kotła na ekogroszek czy pellet uzależniona jest m.in. od mocy kotła, jego wielkości oraz producenta.
Kocioł na ekogroszek i pellet – tak czy nie?
Pellet czy ekogroszek? Czasami można spotkać się z piecem, w którym można spalać zarówno pellet, jak i ekogroszek. Należy jednak zauważyć, że kotły na różne rodzaje opałów są nieco inaczej zbudowane – dopasowane do konkretnego rodzaju paliwa.
W piecu na pellet palenie ekogroszkiem może grozić cofaniem się żaru do podajnika i zasobnika czy też zasmoleniem kotła w trybie podtrzymywania.
Natomiast piec na ekogroszek zdecydowanie lepiej znosi palenie pelletem, ponieważ tego typu kocioł ma większą tolerancję nawet na gorsze rodzaje paliwa.
Ekogroszek i pellet – koszty ogrzewania
Ekogroszek vs pellet – koszty ogrzewania w obu przypadkach są zbliżone, jednak ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest ekogroszek. Tutaj posłużymy się dwoma przykładami, ale lepiej zobrazować korzyści ekonomiczne. Porównywać ze sobą należy nie tylko ceny, ale przede wszystkim jakość i kaloryczność opału. Poniższe wyliczenia są poglądowe.
Pierwszy przykład: dom o powierzchni 80 mkw.
Do wyliczeń przyjmijmy, że dom ma powierzchnię 80 mkw. oraz jest ocieplony, co minimalizuje straty ciepła. Średnia cena pelletu to 970 złotych za tonę, natomiast ekogroszku 870 złotych za tonę.
Do ogrzania domu o powierzchni 80 mkw. potrzeba ok. 2,4 t pelletu.
2,4 t x 970 złotych = 2328 złotych
Do ogrzania tego samego domu ekogroszkiem o kaloryczności 23 Mj/kg potrzeba ok. 1,88 t opału.
1,88 t x 870 złotych = 1635,60 złotych
Jak więc można zauważyć, ekogroszek w tym przypadku jest rozwiązaniem tańszym o ok. 692,40 złotych.
Drugi przykład: dom o powierzchni 150 mkw.
W przypadku ocieplonego domu o powierzchni 150 mkw. zapotrzebowanie na pellet wynosi ok. 4,5 t.
4,5 t x 970 złotych = 4365 złotych
Do ogrzania domu o tej samej powierzchni potrzeba ok. 3,5 t ekogroszku o kaloryczności 23 Mj/kg.
3,5 t x 870 złotych = 3045 złotych
Tutaj oszczędność może zatem sięgnąć nawet 1320 złotych.
W obu powyższych przypadkach ogrzewanie ekogroszkiem wypada korzystniej niż pelletem. Im większa powierzchnia domu, tym większa różnica cenowa pomiędzy oboma rodzajami opału.
W Internecie dostępne są kalkulatory, które pomogą Ci określić szacunkowe koszty ogrzewania Twojego domu.
Dostępność i jakość paliwa
Są osoby, które błędnie uważają, że ekogroszek jest paliwem gorszej jakości. Tymczasem podczas produkcji tego rodzaju opału muszą zostać zachowane wszelkie normy. Dlatego też kupując ekogroszek ze sprawdzonego źródła, mamy gwarancję, że spełnia on odpowiednie standardy i jest paliwem wysokiej jakości.
Zarówno ekogroszek, jak i pellet dostępny jest w wielu składach opału. Z dostępnością tego typu opału nie ma zatem żadnych problemów. Pamiętajmy jednak o tym, że pellet musi być odpowiednio składowany, aby nie stracił na swej jakości. Wystarczy, że zamoknie i złapie wilgoci, a jego parametry mogą znacząco się obniżyć.
Podsumowanie: zalety i wady ekogroszek vs pellet
Z roku na rok możemy obserwować stały wzrost cen paliw kopalnych, ropy naftowej oraz energii elektrycznej. To natomiast często wiąże się z poszukiwaniem innych sposobów ogrzewania domu. Wśród coraz popularniejszych rozwiązań na pierwszy plan wysuwa się pellet czy ekogroszek.
Poniżej w formie podsumowania umieszczamy zalety i wady obu tych rodzajów opału.
Wśród najważniejszych zalet ekogroszku wymienić można:
- doskonałe spalanie,
- przystępna cena,
- podczas spalania wydziela do atmosfery mniejszą ilość szkodliwych substancji niż inne rodzaje opału,
- doskonała dostępność,
- duża różnorodność rodzajów (m.in. inna kaloryczność),
- pakowanie w wygodne worki,
- ogromna wydajność podczas spalania.
Ekogroszek ma również pewne wady, są one jednak nieliczne w porównaniu do wielu zalet tego paliwa:
- konieczne jest posiadanie pieca przystosowanego pod ten rodzaj opału,
- nieodpowiedniej jakości paliwo może doprowadzić do zniszczenia kotła.
Pellet ma nieco mniej zalet i są to głównie:
- przystępna cena, jednak wyższa niż ekogroszku,
- pakowanie w wygodne worki,
- wyprodukowany z drewna.
Pellet ma jednak i pewne wady:
- zawilgocony opał może długo się suszyć i stracić na swych parametrach,
- niskiej jakości opał może doprowadzić do awarii pieca,
- droższy od ekogroszku.
Jak więc można zauważyć, pellet czy ekogroszek – oba rodzaje opału mają zarówno zalety, jak i wady. Więcej przemawia jednak na korzyść ekogroszku, który pozostaje tańszą alternatywą, efektownie ogrzewającą cały dom.