Parametry ekogroszku

Czym powinien się charakteryzować dobry, wydajny, a przede wszystkim ekonomiczny ekogroszek? Czy tylko cenę powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze tego właściwego? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie? Które parametry ekogroszku powinny być dla nas najistotniejsze, żebyśmy mogli spokojnie przetrwać zimę, bez obawy, że paliwo skończy nam się w najmniej oczekiwanym momencie? Bez najmniejszych wątpliwości, we własnym interesie powinniśmy posiadać… – wiedzę!!! Choć taką minimalną, ale na tyle dużą, żebyśmy nie dali sobie sprzedać tak zwanego „kota w worku”. Musimy być zorientowani, na co mamy zwrócić uwagę, jakie wartości powinniśmy rozpoznawać i które są dla nas dobre, a które narażą nas na straty. Zapłacimy jak za przysłowiowe zborze a w połowie zimy okaże się, że nie tylko portfel mamy wyczyszczony, kotłownia również świeci pustkami. Na takie triki nieuczciwych sprzedawców nas nie stać. Nie możemy się dawać oszukiwać. Dlatego zaczerpnijmy fachowego języka i nie dajmy się nabić w butelkę.

 

Jaki ekogroszek zapewni nam takie bezpieczeństwo? Taki, którego parametry będą mieściły się w następujących normach:

• węgiel kamienny energetyczny typ 31.2 – węgiel płomienny niespiekający

• wartość opałowa (Q ir) powyżej 24 000 kJ/kg ( Uwaga!!! – objaśnienie znajduje się poniżej)

• granulacja (uziarnienie): 5 – 25 mm

• zdolność spiekania wg. metody Rogi RI, im niższa tym lepiej, wskazane RI<20

• zawartość popiołu (części niepalnych) mniejsza niż 10%

• zawartość siarki – im mniej tym lepiej, wskazana poniżej 1.0%

• wilgotność mniejsza niż 10%.

 

To podstawowa wiedza, którą powinniśmy przyswoić przed zakupem ekogroszku, tak – jak w podstawówce tabliczkę mnożenia. Dzięki tej świadomości oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale całkiem sporo czasu – bo nie będziemy go tracić na ponowne wyszukiwanie okazji i zakup ekogroszku i nerwów – z tego powodu, że daliśmy się oszukać i naciągnąć na kasę.

Uwaga!!! – Objaśnienie

Niektóre nieuczciwe firmy oferujące ekogroszek podają nieprawidłowe parametry, które wprowadzają nieświadomych klientów w błąd. Często kaloryczność jest „poprawiana”, gdyż podaje się wartość opałową w stanie analitycznym (Q ai) zamiast w stanie roboczym (Q ir) albo ciepła spalania (Q sa) . Jest to nierzadka praktyka. Dzięki tym danym można łatwo zasugerować klientowi, że nawet czeski tani ekogroszek z węgla brunatnego jest bardziej kaloryczny od najlepszego polskiego węgla energetycznego. Firmy, które oferują taki opał liczą na brak wiedzy klientów. Wówczas łatwej zareklamować im wysoką wartość opałową w stanie analitycznym i ciepło spalania węgla zamiast przedstawić wartość opałową węgla w stanie roboczym. Ciepło spalania to parametr laboratoryjny, który uzyskuje się w idealnych warunkach w czasie badania węgla. Istotniejsza jednak jest wartość opałowa ekogroszku czyli ilość ciepła, którą otrzymuje się w trakcie spalania węgla w kotle w rzeczywistych warunkach. Prawdziwa kaloryczność węgla jest oceniana przez parametr wartości opałowej w stanie roboczym (Q ir).

Jakie parametry ma dobry ekogroszek?
4.1 (82.86%) 7 votes
Lubię to! Podziel się z innymi