669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Jakie parametry powinien mieć dobry ekogroszek? Czy niska zawartość popiołu jest ważna?

Ekogroszek jest nie tylko węglem w ziarnach o określonym rozmiarze, czyli od 5 do 25 mm. Jest to produkt, który charakteryzuje się również właściwymi parametrami fizykochemicznymi, które gwarantują bezawaryjną pracę pieca retortowego.

W naszej ofercie obecnie posiadamy tzy rodzaje ekogroszku: Ekogroszek Ogień, Ekogroszek Ogień Premium i Ekogroszek Orzech II 30-55 mm.

Poniżej prezentujemy przykładowe parametry naszego najpopularniejszego ekogroszku, czyli Ekogroszku Ogień:

  • Waga: 1000 kg

  • Wymiary: 120 x 80 x 170 cm

  • Granulacja: od 8 mm do 25 mm.

  • Wartość opałowa: max. 24 MJ/kg

  • Zawartość popiołu: 1 – 3 %

  • Siarka całkowita: ~0,1 %

  • Ciepło spalania: ok. 29,3 MJ/kg

  • Spiekalność: 0 RI.

 

Zacznijmy od wartości opałowej, czyli kaloryczności.

Wartość opałowa określa wydajność energetyczną węgla. Nic Ci to nie mówi? Spokojnie, postaramy się to wyjaśnić. Jest to po prostu ilość ciepła otrzymana w wyniku spalania. Trzeba zwrócić uwagę też na inne parametry, wyrażone w tych samych jednostkach fizycznych, czyli MJ/kg lub kJ/kg. Mowa tutaj o cieple spalania i wartości opałowej w stanie analitycznym. Parametry te mają zawsze wyższą wartość niż wartość opałowa w stanie roboczym. Tą wartością trzeba by posługiwać się przy porównywaniu opału pochodzącego z różnych źródeł. Jednak część sprzedawców posługuje się właśnie takim określeniem. Ekogroszek Ogień wartość opałową ma na poziomie maksymalnie 24 MJ/kg i ciepło spalania około 29,3 MJ/kg. Ma on bardzo dobre parametry w porównaniu do innych dostępnych na rynku opałowym ekogroszków.

Spiekalność ekogroszku

Spiekalność to bardzo istotny parametr, który decyduje o bezproblemowej pracy pieca retortowego. Wyznacznikiem zdolności węgla do tworzenia spieków koksowych jest wskaźnik RI, czyli tak zwana liczba Rogi. Im wyższy wskaźnik RI, to większe oraz twardsze spieki tworzą się w strefie odgazowania węgla. Bezpośrednim rezultatem wysokiej spiekalności jest zbieranie się na palniku retortowym spieczonego popiołu oraz żużlu. W wyniku tego procesu następuje mniej wydajne spalanie węgla. W ekstremalnych przypadkach prowadzi to do wygaszenia palnika. W piecach retortowych powinno się palić węglem o spiekalności (liczbie Rogi) od 0 do 20. Nasz wspomniany wcześniej Ekogroszek Ogień ma RI=0, co oznacza, że jest to bardzo wysokiej jakości paliwo, które w dodatku będzie chroniło Twój piec przez długie lata.

Zawartość siarki ekogroszku

Ten parametr określa szkodliwość spalin dla środowiska. Wysoka zawartość siarki wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. W połączeniu z parą wodną z siarki tworzy się kwas siarkowy, który jest przyczyną szybkiego niszczenia się elementów kotła, przewodów spalinowych i komina. Ekogroszek Ogień jest pozyskiwany z miału, który wykorzystuje się w ciepłowni miejskiej, gdzie dbamy o środowisko naturalne. Sprzedajemy wyłącznie ekogroszek o niskiej zawartości siarki ( maksimum 0,1 procent w Ekogroszku Ogień). Nasz ekogroszek jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale również wydłuża żywotność pieca.

Zawartość popiołu w ekogroszku

Dzięki zawartości popiołu, wiadomo, ile w węglu jest substancji niepalnych. Od tego parametru jest również zależna częstość czyszczenia pieca oraz opróżniania popielnika. Ekogroszek dostępny w naszym sklepie, czyli Ekogroszek Ogień, ma w sobie tylko od 1 do 3 procent popiołu. Dzięki temu, możemy dać Ci gwarancję, że Twój popielnik będzie czyszczony bardzo rzadko. Bardzo dbamy również o to, aby w naszym Ekogroszku Ogień nie było żadnych kamieni oraz innych zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do uszkodzenia podajnika w kotle.

Pewnie zastanawiasz się teraz na tym, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Równie istotny parametr to części lotne. Jest on związany z zapłonem oraz spalaniem węgla. Niska wartość tego współczynnika niesie za sobą niestabilne spalanie. Producenci kotłów retortowych radzą, aby ich zawartość utrzymywała się na poziomie 28 procent.

Jeszcze dobrze jest znać temperaturę mięknienia popiołu.

Tak samo jak spiekalność ma ona wpływ na gromadzenie się spieczonego popiołu na palniku. Im większa temperatura, tym lepsze spalanie ekogroszku w palniku retortowym. Za niska temperatura mięknienie popiołu, będzie prowadziła do szlakowania żużlu w palniku oraz zaburzała właściwy przebieg procesu spalania i wzrost emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ekogroszek Ogień charakteryzuje się wysoką temperaturą mięknienia popiołu. Zapewnia to bezpieczne oraz efektywne działanie kotła.

Wilgotność, to ostatni parametr, o którym chcielibyśmy wspomnieć w tym artykule. Na niego narzeka bardzo wiele osób. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest bardzo prosta. Zbyt wilgotny ekogroszek po prostu się słabo pali i trzeba wrzucić go więcej do kotła, aby ogrzać cały dom. Wilgotność naszego ekogroszku Ogień jest bardzo niewielka. Wilgotność w dobrej jakości ekogroszku nie powinna przekraczać 15 procent. Nie zalewamy opału wodą, aby był cięższy i żebyśmy mogli sprzedać go więcej. Działamy uczciwie.

Jeżeli szukasz dobrej jakości ekogroszku na nadchodzącą zimę, to polecamy Ekogroszek Ogień!