669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Dobrej jakości ekogroszek zawiera niską zawartość siarki oraz popiołu. Jest bardzo wydajny. Cechuje się też niską spiekalnością. Takim ekogroszkiem z powodzeniem ogrzejemy cały dom przez sezon zimowy. Jednak składów opału jest w Polsce bardzo dużo. W dodatku ekogroszek stał się bardzo popularnym materiałem opałowym. Biorąc to pod uwagę, ciśnie się na usta pytanie, jak znaleźć ekogroszek dobrej jakości i jak go rozpoznać?

Najważniejsze cechy ekogroszku

Najważniejsze są odpowiednie parametry. Przy wyborze ekogroszku należy zwrócić uwagę na następujące cechy: wartość opałowa, spiekalność, zawartość siarki, zawartość popiołu, oraz wilgotność.

Wartość opałowa

Po pierwsze, wartość opałowa. Co to w ogóle jest? Najprościej mówiąc jest to wydajność energetyczna ekogroszku. Mówi nam, o tym, ile energii otrzymamy w wyniku spalenia danej ilości materiału opałowego. W przypadku ekogroszku powinna ona się wahać pomiędzy 24 MJ/kg a 26 MJ/kg.

Spiekalność ekogroszku

Drugą bardzo ważną cechą ekogroszku jest spiekalność, czyli zdolność węgla kamiennego do przejścia w czasie ogrzewania (w temperaturach 350–500°C) w stan plastyczny i tworzenia się (w wyniku zlepiania się ziaren węglowych) twardego oraz dobrze spieczonego koksu. Spiekalność określa się za pomocą skali Rogi. Ta metoda polega na ogrzewaniu w ustalonych warunkach badanego węgla z antracytem i pomiarze mechanicznym wytrzymałości utworzonego koksu. Na podstawie tego wyniku oblicza się liczbę Rogi. W przypadku węgla o bardzo małej spiekalności powinna to być wartość od 0 do 10, a dla dużej spiekalności wartość 55–85. Spiekalność w skali Rogi dla ekogroszku powinna wynosić nie więcej niż 20. Zbyt duża spiekalność utrudnia proces spalania.

Zawartość siarki

Kolejnym parametrem jest zawartość siarki. W dobrej jakości ekogroszku nie powinno być jej więcej niż 0,6%. Jeżeli siarki jest dużo, to metalowe elementy pieca mogą ulec korozji.

Zawartość popiołu

Jeżeli chodzi o popiół, to nie może być go więcej niż 0,6%. Zazwyczaj ekogroszki niestety mają dużo więcej popiołu, bo sprzedawcy oszukują na wadze produktu. Jeżeli jest mało popiołu, to nie musimy również często czyścić pieca. Sama wygoda.

Wilgotność

A co z wilgotnością ekogroszku? Wiadomo, że nie może być zbyt wilgotny, bo będzie się źle palił. Ile natomiast powinno być wilgotności? Dobry ekogroszek powinien mieć nie więcej niż 12% wody w swojej masie.

Sprawdzony skład opału

Przy wyborze ekogroszku również bardzo ważne jest, od kogo go kupujesz. Musi to być sprawdzone źródło z dobrej jakości opałem. Przed zakupem opału na cały sezon grzewczy, dobrze jest kupić od kogoś jeden lub dwa worki i sprawdzić jakość ekogroszku. Jeżeli będzie niska, to będziemy mieli jeszcze czas znaleźć innego dostawcę. Poza tym będziemy wiedzieć, że ten skład należy omijać szerokim łukiem.

Na rynku mamy bardzo duży wybór ekogroszków, ale niestety także węgli, które ekogroszkami nie są, a takimi są nazywane przez nieuczciwych handlowców. Aby dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, jakie parametry powinien spełniać dobrej jakości ekogroszek. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na uziarnienie, które powinno wynosić 5-25 mm lub 8-25 mm. Kolejnymi cechami są kaloryczność – mn. 24 MJ/kg, niska zawartość popiołu (dla naszej wygody) – max 6%, zawartość siarki – max 0,6% (jeśli siarki będzie za dużo metalowe elementy pieca mogą ulegać korozji), jednak najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę, to spiekalność, która w skali Rogi powinna wynosić nie więcej niż 20. Warto kupować węgiel u sprawdzonych dostawców, którzy istnieją na rynku od wielu lat i cieszą się dobrą opinią. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup większej ilości węgla, warto kupić na próbę 1-2 worki i przetestować jak zakupiony materiał opałowy będzie się sprawdzał w naszym piecu. My w naszej ofercie mamy między innymi Ekogroszek Ogień o wartości opałowej 24 MJ/KG oraz spiekalności równej zero.