669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Odkrywamy zalety i wady palenia ekogroszkiem

Praktycznie od zawsze ludzkość marzy o darmowej energii. Chociaż poczyniliśmy w tym kierunku spore postępy, to nadal paliwa kopalne, przynajmniej w Polsce, stanowią najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie mieszkań i domów. Węgiel czy ekogroszek? To pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, zwłaszcza teraz, gdy w mediach szeroko omawiany jest temat ekologii i opłacalności palenia w piecu węglem.

Ekogroszek – kiedyś odpad, a dziś…

Ten rodzaj paliwa stałego, obecnie dostępny jest w praktycznie każdym składzie węgla.

Nie zawsze tak było, a ekogroszek był po prostu odpadem po węglu kamiennym i brunatnym. Drobne cząsteczki nie nadawały się specjalnie do palenia w piecu, a grubszy miał sprzedawany był bardzo tanio, jako paliwo gorszej jakości. Oczywiście „Polak potrafi” i rynek bardzo szybko zdominowały urządzenia wykorzystujące właśnie tę, drobną odmianę węgla.

Co więcej, okazało się, że jest to wydajne i ekologiczne źródło energii, pozostawiające niewiele zanieczyszczeń. Obecnie ekogroszek workowany Ogień, jak i ten sprzedawany przez nas luzem, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Dobry ekogroszek, który będzie się palił długo, dostarczał dużo ciepła i pozostawiał minimalną ilość odpadów, powinien charakteryzować się poniższymi parametrami. Szczególnie ważna jest tu kaloryczność, która powinna być równa lub wyższa podanej wartości.

  • Kaloryczność: ≥24 MJ/kg

  • Zawartość siarki: ≤1%

  • Zawartość wody: ≤12%

  • Substancje niepalące: ≤12%

  • Spiekalność: RI < 10

  • Granulacja: 5-25 mm

Nasz Ekogroszek Ogień i Ekogroszek Ogień Premium jest zgodny z wymienionymi tutaj parametrami.

Ekogroszkowy mit, czyli jak można się naciąć na tanie podróby?

Nie bez przyczyny powyżej wspomnieliśmy o parametrach, ponieważ wszędzie tam, gdzie pojawia się dobry produkt, niestety ktoś próbuje oszukać i zarobić łatwym kosztem.

Niska cena ekogroszku przyciąga wiele osób, poszukujących oszczędności na opale. Jednak przestrzegamy przed tego typu okazjami.

Ekogroszek jest specyficznym rodzajem materiału opałowego, który wymaga konkretnych ustawień pieca retortowego. W przypadku mniejszej kaloryczności produktu lub wysokiej zawartości wody, węgiel ulegnie spiekaniu, niecałkowitemu spalaniu lub będzie schodziło go więcej niż powinno. Zatem przy zakupie opału, warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość materiału, gdyż tak naprawdę właśnie to przykłada się na realne oszczędności.

Ekogroszkowy hit, czyli dlaczego to się opłaca?

Ekogroszek workowany zawojował rynek przede wszystkim dlatego, że jest to paliwo o fantastycznym stosunku jakości do ceny. Pali się długo, wydajnie, daje dużo ciepła i pozostawia niewiele spieków, a automatyczny kocioł retortowy z obrotowym palnikiem, pozwala na całkowite zautomatyzowanie procesu. Musisz tylko co kilka dni usuwać popiół i uzupełniać podajnik na węgiel.

Ekogroszek czy węgiel?

Poznaj korzyści z przejścia na ekogroszek!

  • Niewielki nakład pracy. Obsługa pieca wymaga jedynie uzupełniania zbiornika paliwem i usuwania popiołu 1-2 razy w tygodniu.

  • Możliwość łatwego ustawienia parametrów kotła, a przez to optymalizacji spalania.

  • Zmniejszenie kosztów produkcji energii cieplnej – kotły retortowe są nawet 40% tańsze w eksploatacji niż tradycyjne – rusztowe, i odznaczają się sprawnością większą o 80-85%.

  • Spalanie ekogroszku to nawet 25% mniej CO2, 97% mniej CO i nawet 92% mniej pyłów.

Każdy kij ma dwa końce

Dla sprawiedliwości trzeba nieco napisać również o wadach takiego rozwiązania. Chociaż ekogroszek Ogień może przynieść faktycznie realne oszczędności, wymaga z początku zainstalowania kosztownego pieca retortowego. Urządzenie należy poddawać okresowym przeglądom i konserwacjom, aby nie doszło do uszkodzenia, w przeciwnym razie trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem na naprawy. Niezwykle istotne jest również, aby dbać o wysoką jakość używanego ekogroszku – przede wszystkim o to, by materiał był odpowiedniej kaloryczności, wysuszony i bez dodatków odpadów np. kamieni (co zdarza się w przypadku opału niskiej jakości).

Werdykt: hit czy mit?

Ekogroszek bez wątpienia jest doskonałym paliwem – ekologicznym, wysoko kalorycznym oraz po prostu opłacalnym. Pod tym względem jest to oczywisty hit. Wymaga jednak pewnej modernizacji instalacji ogrzewania, dlatego opłacalność takiej inwestycji trzeba sobie samemu przekalkulować.

To trochę, jak w przypadku instalacji LPG do samochodu. Jeżdżąc na gazie można sporo zaoszczędzić, ale zwrot kosztów uzyska się dopiero po pewnym czasie, dlatego jest to rozwiązania najbardziej opłacalne dla osób, które dużo jeżdżą.