Detektory tlenku węgla są najbardziej skuteczną metodą ochrony przed szkodliwym tlenkiem węgla. Zamontowanie czujnika tlenku węgla sprawi, że będziesz mógł rozpocząć kolejny sezon grzewczy bez obaw o zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Zagrożenie zatrucia czadem po prostu przestanie was dotyczyć. Sprawdź, w jaki sposób ochronić się przed zatruciem dwutlenkiem węgla i który detektor będzie dla Ciebie najlepszy.
Czad jest niestety bardzo podstępny. Nie można go wyczuć, ani zobaczyć. Jedynym sposobem wykrycia jest właśnie zainstalowanie detektora tlenku węgla. W jaki sposób działa taki czujnik? Czy możesz go samodzielnie zamontować?
Jakie są źródła zatrucia czadem?
Najbardziej jesteś narażony na zatrucie dwutlenkiem węgla, jeżeli masz niesprawną instalację kominową w domu lub nieszczelne urządzenia, które generuje czad. Czujniki czasu są małymi, ładnie wyglądającymi urządzeniami, które działają niezależnie albo są skonstruowane do współdziałania z instalacjami sygnalizacji włamania oraz napadu i rozbudowanymi systemami automatyki domowe. Są to tak zwane inteligentne instalacje. Zamontowanie czujników czadu nie jest trudne. Na pewno szybko sam sobie z tym poradzisz!
Detektory tlenku węgla wyglądają bardzo niepozornie, a tak naprawdę mogą uratować Ci życie. W jaki sposób działają?
Czujnik tlenku węgla może być elementem systemu alarmowego. Gdy masz w domu zainstalowany system alarmowy, to czujnik tlenku węgla może stanowić jedną części, które rozszerzają jego funkcje. Takie detektory tlenku węgla są skuteczne, jeżeli chodzi o szeroki zakres temperatury. Są również bezawaryjne, bo została w nich zastosowana technologia mikroprocesorowej kompensacji temperatury i inteligentny system powiadamiania o zagrożeniu. Odbywa się ono za pomocą wbudowanej diody lub sygnalizacji akustycznej.
Detektory tlenku węgla charakteryzują się bardzo wysoką czułością. Reagują na tlenek węgla o stężeniu od 50 ppm. Nie działają one jednak niezależnie od systemu alarmowego. Muszą mieć połączenie z centralą. Może to być na przykład moduł powiadamiania GSM, który wykonuje funkcję automatycznego powiadamiania.
Na rynku dostępne są również autonomiczne czujniki czadu. Są niezależne od pozostałych instalacji. Tego rodzaju detektory węgla posiadają czujnik oraz sygnalizator. Dzięki temu mogą działać samodzielnie. Czujniki tego rodzaju gwarantują ciągłą kontrolę stężenia tlenku węgla we wnętrzach w zakresie od 30 do 999 ppm. Gdy zostanie przekroczona dolna wartość graniczna, to powiadamianie włącza się automatycznie.
Jaki jest koszt takiego detektora tlenku węgla?
Nieporównywalnie mniejszy, niż koszty, jakie możesz ponieść, gdy Ty sam lub ktoś z Twojej rodziny zatruje się czadem. Na czujnik czadu może sobie pozwolić naprawdę każdy. Ich ceny zaczynają się od 20 zł. Za tyle kupisz taki podstawowy optyczny czujnik dymu. Jest to bardzo czułe urządzenie, które szybko wykryje powolnie żarzący się ogień. Łatwo się go instaluje. W zestawie znajdują się odpowiednie dla niego baterie. Warto już dziś kupić domowy detektor tlenku węgla.