ekogroszek ogień

Deflektor jest odpowiednio ukształtowaną częścią w kotle, znajdującą się nad paleniskiem. Służy do rozbijania płomienia pochodzącego z palnika. Zazwyczaj występuje w postaci żeliwnego albo szamotowego krążka, który zamiesza się na haku, czy właściwym mocowaniu.

Jakie funkcje pełni deflektor w piecu?

Po pierwsze spowalnia oraz kieruje strumień spalin na boki. Dzięki temu odbiór ciepła ze spalin jest większy. Zaburza ruch spalin i miesza niedopalone resztki opału z powietrzem, dzięki czemu one się dopalają. Podnosi temperaturę komory spalania, dzięki czemu lotne cząstki z paleniska lepiej się dopalają. Zadaniem deflektora jest również ochrona płaszcza wodnego kotła wprost nad paleniskiem przed niekorzystnym działaniem płonienia.

Pewnie teraz zastanawiasz się, jakie korzyści może dać Ci zastosowanie deflektora w Twoim piecu?

Przede wszystkim dzięki niemu zwiększy się sprawność Twojego kotła oraz jego żywotność. Piec będzie się mniej brudził sadzą oraz smołą. Mniej szkodliwych substancji będzie się dostawało do atmosfery.

W piecach na ekogroszek z palnikiem retortowym deflektor jest najczęściej żeliwnym krążkiem, lekko wypukłym od spodu, zawieszonym nad paleniskiem. Do pieców o mocach do około 35 kW najlepiej pasują deflektory o średnicy 18 centymetrów. Do mocy 50-75 kW – 21 cm. Najlepiej jednak stosować się do wytycznych producenta kotła. Deflektor najczęściej wiesza się w odległości około 15 cm nad paleniskiem. Gdy umieścisz go zbyt wysoko, to zwiększysz powstawanie spieków w palenisku.

Czy deflektor to duży wydatek?

Wcale nie. Deflektor light do pieca 15-25 kW z żeliwa, w zestawie z hakiem kupisz już za 25 zł. Pozwoli Ci poprawić efektywność procesu spalania oraz wymiany ciepła w kotle. Dzięki temu strumień spalin będzie o wiele lepiej ukierunkowany i będą się one wydajniej dopalały.  Produkt pochodzi od polskiego producenta. Jego średnica całkowita to 18 cm. Mocuje się go na haczyk M-12. Ten wymiar jest na tyle uniwersalny, że deflektor powinien pasować do większości kotłów, które są dostępne na rynku. Deflektor jest sprzedawany razem z zawiesiem. Dostępne rodzaje mocowań to: mocowanie standardowe, czyli haczyk, mocowanie w kształcie litery T oraz ucho z gwintem. 

Deflektory
5 (100%) 1 vote
WYSYŁAMY USTAWIENIA KOTŁA ZA DARMO

WYSYŁAMY USTAWIENIA KOTŁA ZA DARMO

Zapisz się do naszego newslettera, a wyślemy Ci optymalne ustawienia Twojego kotła, tak aby ekogroszek spalał się najbardziej optymalnie.

Wkrótce dostaniesz na maila optymalne ustawienia kotła dostosowane do naszego ekogroszku.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Udostępnij!

Hej, Pokaż ten artykuł swoim znajomym jeśli uważasz, że im też się przyda.