Deflektor jest odpowiednio ukształtowaną częścią w kotle, znajdującą się nad paleniskiem. Służy do rozbijania płomienia pochodzącego z palnika. Zazwyczaj występuje w postaci żeliwnego albo szamotowego krążka, który zamiesza się na haku, czy właściwym mocowaniu.
Jakie funkcje pełni deflektor w piecu?
Po pierwsze spowalnia oraz kieruje strumień spalin na boki. Dzięki temu odbiór ciepła ze spalin jest większy. Zaburza ruch spalin i miesza niedopalone resztki opału z powietrzem, dzięki czemu one się dopalają. Podnosi temperaturę komory spalania, dzięki czemu lotne cząstki z paleniska lepiej się dopalają. Zadaniem deflektora jest również ochrona płaszcza wodnego kotła wprost nad paleniskiem przed niekorzystnym działaniem płonienia.
Pewnie teraz zastanawiasz się, jakie korzyści może dać Ci zastosowanie deflektora w Twoim piecu?
Przede wszystkim dzięki niemu zwiększy się sprawność Twojego kotła oraz jego żywotność. Piec będzie się mniej brudził sadzą oraz smołą. Mniej szkodliwych substancji będzie się dostawało do atmosfery.
W piecach na ekogroszek z palnikiem retortowym deflektor jest najczęściej żeliwnym krążkiem, lekko wypukłym od spodu, zawieszonym nad paleniskiem. Do pieców o mocach do około 35 kW najlepiej pasują deflektory o średnicy 18 centymetrów. Do mocy 50-75 kW – 21 cm. Najlepiej jednak stosować się do wytycznych producenta kotła. Deflektor najczęściej wiesza się w odległości około 15 cm nad paleniskiem. Gdy umieścisz go zbyt wysoko, to zwiększysz powstawanie spieków w palenisku.
Czy deflektor to duży wydatek?
Wcale nie. Deflektor light do pieca 15-25 kW z żeliwa, w zestawie z hakiem kupisz już za 25 zł. Pozwoli Ci poprawić efektywność procesu spalania oraz wymiany ciepła w kotle. Dzięki temu strumień spalin będzie o wiele lepiej ukierunkowany i będą się one wydajniej dopalały. Produkt pochodzi od polskiego producenta. Jego średnica całkowita to 18 cm. Mocuje się go na haczyk M-12. Ten wymiar jest na tyle uniwersalny, że deflektor powinien pasować do większości kotłów, które są dostępne na rynku. Deflektor jest sprzedawany razem z zawiesiem. Dostępne rodzaje mocowań to: mocowanie standardowe, czyli haczyk, mocowanie w kształcie litery T oraz ucho z gwintem.