Odpowiednio wyczyszczony komin wygląda bardzo estetycznie, ale powinieneś go wyczyścić przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny. Czysty komin jest gwarancją sprawnego funkcjonowania całej instalacji centralnego ogrzewania. W jaki sposób możesz uniknąć zagrożeń związanych z brudnym przewodem kominowym.
.
Pewnie pierwsze pytanie, które teraz przychodzi Ci do głowy dotyczy częstotliwości czyszczenia komina. Regularne jego czyszczenie ma wpływ nie tylko na jego drożność, ale też bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli zależy Ci na tym, aby korzystanie z pieca było w pełni bezpiecznie, to nie powinieneś poprzestać na czyszczeniu komina raz na rok.
Przewód kominowy należy czyścić regularnie. Częstotliwość tego typu działań jest w bardzo dużej mierze zależna od rodzaju przewodu kominowego.
Żeby wszystkim było łatwiej, to w tej sprawie zostało wydane Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Co z niego wynika?
Już spieszymy, z wszystkimi niezbędnymi informacjami. W rozdziale 7, zatytułowanym Instalacje i urządzenia techniczne, mowa jest o konieczności eliminowania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.
Jest tam wprost napisane, że co najmniej raz na miesiąc należy czyścić paleniska zakładów zbiorowego żywienia oraz usług gastronomicznych. Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Pewnie teraz myślisz, że ten punkt Cię nie dotyczy i czekasz na dalsze informacje.
Jeżeli ogrzewasz nieruchomość za pomocą paliwa stałego, to powinieneś czyścić przewód kominowy co najmniej jeden raz na 3 miesiące. Natomiast jeżeli palisz paliwem płynnym lub gazowym, to wystarczy czyścić komin raz na 6 miesięcy.
Musisz pamiętać również o czyszczeniu przewodów wentylacyjnych, przynajmniej raz na rok.
Jak sam widzisz, bez względu na rodzaj opału, wizyta kominiarza raz na rok, nie jest wystarczająca, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
Pora teraz na rozstrzygnięcie kwestii, czy możesz samodzielnie wyczyścić komin, czy musisz wzywać kominiarza?
Jeżeli na Twoich barkach spoczywa odpowiedzialność wynikająca z konieczności kontrolowania czyszczenia komina, to nie obejdzie się bez wizyty fachowca, czyli po prostu kominiarza posiadającego uprawnienia mistrza kominiarskiego. Tylko taka osoba może wydać potrzebne Ci opinie oraz ekspertyzy.
Jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność, co do uprawnień osoby, która złoży u Ciebie wizytę, to możesz się upewnić w cechu rzemiosł lub w urzędzie miejskim.
Gdy jesteś właścicielem domu, to możesz spróbować samodzielnie wyczyścić komin. Jednak musisz pamiętać o tym, że musisz trzymać się okresów wspomnianych w rozporządzeniu.
Warto jest sobie zapisać w kalendarzu, kiedy ostatnio czyściłeś komin i trzymać się wyznaczonych terminów.
Pamiętaj również o tym, że gdy kupisz nowe urządzenie grzewcze, warto jest dodatkowo wyczyścić komin.
Teraz przyszedł czas na to, aby zastanowić się, w jaki sposób wyczyścić komin?
Oczywiście, że wykwalifikowany kominiarz bez problemu wyczyści każdy przewód kominowy, ale jak Ty masz sobie z tym poradzić?
Na pewno bardzo przyda Ci się wysokiej jakości sprzęt. Niezbędna jest szczotka kominiarska wykonana z nylonowego włosia. Będzie idealna do kominów metalowych oraz ceglanych. Wspomniane włosie bardzo dobrze dopasowuje się do przegięć komina. Dzięki temu można go wyczyścić szybko i dokładnie.
Zapomnieliśmy przypomnieć Ci o jednej bardzo ważnej rzeczy.
Zanim rozpoczniesz czyszczenie, to wyłącz urządzenie grzewcze!
Oprócz szczotki kominiarskiej dobrze jest również zainwestować w proszek katalitycznego czyszczenia. Kosztuje około 30 złotych i jest gwarancją, że smoła nie zapali się w czasie jej usuwania. Tego rodzaju proszek nie sprawdzi się przy kotłach paliwowych oraz gazowych.
A może sobie odpuścić, bo sam widzisz, że nie jest to prosty proces?
Z jakimi zagrożeniami związanie jest nieczyszczenie przewodów kominowych?
Pierwsza i oczywista sprawa jest taka, że brudny komin po prostu nie spełnia swoich funkcji. Poza tym, jednym z najczęściej wymienianych zagrożeń jest zapalenie się sadzy w kominie. Musisz przyznać, że nie brzmi to zbyt bezpiecznie. Zbyt duża, nieusunięta ilość substancji powstałych w procesie spalania powoduje rozniecenie pożaru. Zdarza się, że jego przyczyną jest również spalanie takich materiałów, jak resztki albo śmieci. Niestety bardzo wiele osób przez cały czas nie zdaje sobie sprawy, z jak dużymi zagrożeniami się to wiąże.
Spalanie sadzy zawsze następuje bardzo gwałtownie i towarzyszy mu charakterystyczny szum. W wyniku pożaru mogą popękać ściany, zapalić się poddasze, a nawet może się zawalić cały budynek.
Musisz przyznać, że nie jest to przyjemna perspektywa. Tym bardziej, że można temu zapobiec, na prostu raz na parę miesięcy wzywając kominiarza. Koszt wyczyszczenia komina jest niczym w porównaniu z możliwością stracenia dorobku życia w wyniku pożaru. Dlatego, jeżeli dawno nie było u Ciebie kominiarza, to warto go wezwać choćby jutro, a później zapisywać kolejne terminy w kalendarzu.
Musisz przyznać, że nie jest to przyjemna perspektywa. Tym bardziej, że można temu zapobiec, na prostu raz na parę miesięcy wzywając kominiarza.
Jaki jest koszt czyszczenia komina przez kominiarza? Zadaniem profesjonalnego kominiarza jest kontrola budowy oraz stanu technicznego całej instalacji grzewczej oraz kominowej. Dobry kominiarz zauważy nawet delikatne objawy, które mogą świadczyć o tym, że trzeba przeprowadzić jak najszybsze czyszczenie komina. Jednak zanim zapłacisz takiemu kominiarzowi dobrze jest najpierw sprawdzić, jakie on rzeczywiście ma uprawnienia. Prawdziwy kominarz musi mieć legitymację mistrza kominiarskiego. Powinien również należeć do Korporacji Kominiarzy Polskich.
Koszt wyczyszczenia komina jest niczym w porównaniu z możliwością stracenia dorobku życia w wyniku pożaru. Dlatego, jeżeli dawno nie było u Ciebie kominiarza, to warto go wezwać choćby jutro, a później zapisywać kolejne terminy w kalendarzu.