669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

W większości kominków, poza tymi elektrycznymi, gazowymi oraz biokominkami, można palić na pomocą drewna. Jest to najpopularniejszy rodzaj opału. Wśród innych paliw warto choćby wymienić brykiet lub pellet. Porównamy dla Ciebie te trzy rodzaje opału.

Gdy wybierasz paliwo do kominka, to musisz kierować się nie tylko i wyłącznie jego ceną, ale również wydajnością, bezpieczeństwem stosowania oraz oddziaływaniem na środowisko.

Pewnie teraz zastanawiasz się, jaka jest nasza pierwsza propozycja?

To….drewno kominkowe?

Ten opał jest najczęściej stosowany w kominkach, ponieważ jest dosyć tani. Gdy porównasz go na przykład z węglem kamiennym albo olejem opałowym, to w czasie spalania drewno wydziela dużo mniej szkodliwych substancji. Popiół stanowi mniej więcej 2 lub 3 procent masy drewna. Musisz jednak pamiętać o tym, że na świecie występuje bardzo wiele rodzajów drewna. Mają różne parametry. Nie każdy kawałek drewna jest w stanie w pełni spełnić Twoje oczekiwania.

Jakie drewno jest najlepsze?

Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć Ci, że liściaste. Stąd bierze się w nas ta pewność? Chociaż wiemy, że pewna jest tylko śmierć i podatki to zaryzykujemy stwierdzenie, że drewno liściaste będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Jest najbardziej kaloryczne, najdłużej się pali i najlepiej ogrzewa pomieszczenia. Zapytamy retorycznie, czego chcieć więcej? Jeżeli już zakupiłeś kominek do Twojego domu, to polecamy Ci dokupienie do niego drewna bukowego, dębowego, brzozowego, z jabłoni, akacji, cisu albo jakiegoś drzewa owocowego. Jak widzisz wybór jest bardzo duży.

Pewnie zainteresuje Cię fakt, że każdy gatunek tworzy podczas spalania trochę inny płomień.

Na przykład drewno klonowe pali się bardzo wolno i spokojnie. W sam raz na długi wieczór przy kominku. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jest ono trochę mniej kaloryczne niż pozostałe odmiany i wytworzy mniej ciepła, więc radzimy zaopatrzyć się w ciepły sweter i herbatę.

Jeżeli przeszkadzają Ci duże ilości sadzy, a czyszczenie kominka zdecydowanie nie jest Twoją ulubioną czynnością, to nie inwestuj w drewno brzozowe. Bardzo szybko zaczniesz na nie narzekać. Może nawet już po pierwszym wieczorze przy kominku.

Trzeba przyznać, że generalnie drewno z drzew iglastych wytwarza bardzo duże ilości sadzy. Właściciele kominków, którzy zainwestowali w tego rodzaju opał są skazani na ciągłe czyszczenie kominka oraz przewodu kominowego. Naprawdę nie ma im czego zazdrościć. W czasie palenia żywica strzela oraz się rozpryskuje.

Jednak może być jeszcze gorzej, jeżeli nie zastosujesz się do jednej naszej rady!

Pamiętaj o tym, żeby nigdy, pod żadnym pozorem nie palić w kominku sklejką oraz tak zwanym miałem drzewnym. Niestety w bardzo szybkim czasie możesz doprowadzić do niedrożności przewodu kominowego. Lojalnie ostrzegamy. Nawet nie próbuj palić tego typu opałem.

Pora przejść do kolejnego tematu, czyli ilości kory w drewnie.

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kupuje taki niechciany pakiet, czyli korę i drewno. Czemu niechciany? Z tego względu, że kora pali się o wiele gorzej, jest dużo bardziej zanieczyszczona. Im jest jej mniej, tym lepszy opał kupujesz.

Możesz od razu się o tym przekonać, bo drewno z dużą ilością kory od razu ma zdecydowanie niższą cenę. Jednak decydując się na nie, musisz mieć świadomość, że będzie się bardzo dymić, co wpłynie na obniżenie mocy opałowej.

Czy w tej sytuacji w ogóle powinieneś zrezygnować z zakupu drewna?

Oczywiście, że nie. Wystarczy tylko wybrać jego odpowiedni rodzaj. Najlepsze będzie drewno bukowe lub grabowe, bo ma tylko 10 procent kory. Nie kupuj jednak drewna dębowego, bo zawartości w nim kory wynosi aż 20 procent.

Przejdźmy teraz do wilgotności drewna

Drewno pochodzące ze świeżo ściętych drzew ma bardzo wysoką zazwyczaj 50-procentową, a nawet 70-procentową wilgotność. Natomiast drewno na opał może mieć maksymalnie 20 procent wilgotności. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby palić w kominku niewysuszonym drewnem, to jego wydajność będzie o wiele mniejsza. Wilgotne drewno w czasie palenia dymi. Jeżeli palisz mokrym drewnem, to temperatura spalania jest niska, bo bardzo dużo energii jest pobieranej, aby odparować wodę. Osoby, które przebywają w pomieszczeniu opalanym takim drewnem, mogą odczuwać kręcenie w nosie i szczypanie oczu. Alergicy to w ogóle powinni stamtąd uciekać jak najszybciej.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby palić suchym drewnem, to powinieneś je przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. Najlepiej, gdy drewno poleży przez rok lub dwa. Wiemy-nieosiągalne zalecenie. Jednak w przeciwnym razie, nadal będziesz palił mokrym drewnem i wspomniany wcześniej scenariusz się powtórzy.

Teraz przyszła wreszcie pora na pellet.

Podobnie, jak brykiet, o którym będziemy mówić w dalszej części tego wpisu, pellet jest produkowany ze sprasowanych z dodatkiem wiórów, kory i innych odpadków z obróbki drewna. Do produkcji pelletu nie stosuje się środków spajających. W czasie palenia w kominku tym opałem nie wytwarza się tak dużo popiołu. Jest to bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego paliwo, co jest jego kolejną zaletą. W czasie jego spalania nie wydzielają się żadne toksyczne związki. Dobrą informacją dla osób, które są oszczędne będzie z pewnością fakt, że popiół z jego spalania można wykorzystać jako nawóz.

Jakie są różnice między pelletem a brykietem?

Przede wszystkim różnią się kształtami oraz wymiarami. Brykiet jest większy, bo ma średnicę od 50 do 80 milimetrów. Pellet jest dużo drobniejszy. Ma  średnicę maksymalnie kilkunastomilimetrową.

Jak kształtują się ceny wymienionych we wstępie opałów?

Drewno to koszt mniej więcej 145 złotych. Tyle kosztuje minimalnie metr przestrzenny, tak zwany nasypowy drewna z drzew liściastych. Jest to cena między innymi drewna brzozowego. Natomiast drewno bukowe jest droższe o 20 zł na metrze. Całkiem sporo.

Drewno z drzew iglastych można kupić już za 140 zł. Cena brykietu to mniej więcej 650 złotych za 960-kilogramową paletę. Ładunek to wadzę 480 kilogramów to wydatek około 400 zł.

Tona pelletu to koszt nie mniejszy niż 850 zł. Możesz kupić jego mniejszą ilość, aby przetestować go w swoim kominku. Występują najczęściej w 25-kilogramowych workach. Bardzo ułatwia to przechowywanie. Cena takiego worka to mniej więcej 30 zł.

Powyższe kwoty nie dotyczą kosztów transportu! Musisz zapytać dostawcę, jaka jest jego stawka i porównać z konkurencją. Czasami przy zakupie większych ilości jest możliwość dostarczenia pelletu do Twojego domu za darmo.

Warto wspomnieć jeszcze o trzecim rodzaju opału, czyli brykiecie.

Jakie są jego zalety?

Można go kupić w bardzo wielu miejscach. Od składów opału już do supermarketów. Jest łatwy w przewożeniu i transportowaniu. Można go kupić o każdej porze roku. Nie tworzy dużych ilości popiołu. Jego wady to: niedopalanie się do końca i to, że bardzo często jest to mokry opał.

Przedstawiliśmy Ci wszystkie wady i zalety tych trzech rodzajów paliw. Ostateczna decyzja zależy od Ciebie. Proponujemy zakup mniejszych ilości na początek, aby zawsze można było szybko zmienić paliwo, na takie, które Ci bardziej odpowiada.