669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Bez względu na to, czy masz nowy dom, czy już wieloletni, wcześniej, czy później przyjdzie taki moment, że zaczniesz się zastanawiać, jakim paliwem go ogrzać. Mimo tego, że wszędzie krzyczą o ociepleniu klimatu, to zimy w Polsce nadal bywają bardzo mroźne. Opał musi być wydajny, łatwy w przechowywaniu i dawać bardzo dużo ciepła. Jak taki znaleźć? Na co zwracać uwagę i jak nie dać się oszukać na składzie opału? Najważniejsze są dwa parametry: ciepło spalania i wartość opałowa.

Czym one się od siebie różnią?

Chociaż odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, to musisz znać te dwa pojęcia, jeżeli chcesz wybrać dobry materiał opałowy na zimę. Te dwa wskaźniki techniczne odnoszą się do wszystkich paliw.

Co to jest ciepło spalania?

Ciepło spalania to ilość ciepła, które wytwarza się w czasie procesu spalania. Proste? Na razie tak, ale tutaj zaczną się schody. Musisz wiedzieć, że podawana przez producentów wartość ciepła spalania bierze również pod uwagę ciepło kondensacji pary wodnej.

Para wodna jest produktem spalania, które nie jest zazwyczaj uwalniany do otoczenia. Oznacza to, że rzeczywiste ciepło spalania wyznacza się w idealnych warunkach, albo jak najbardziej zbliżonych do idealnych. Tylko wtedy można określić ciepło spalania całkowite oraz zupełne. Chodzi o taką sytuację, gdy zostanie spalony cały opał, a w spalinach w ogóle nie będzie substancji palnych.

Czym jest ta słynna wartość opałowa?

Skoro już wiesz, czym jest ciepło spalania i jak trudno jest je wyznaczyć, to pewnie zastanawiasz się teraz nad jego konkurentką, czyli wartością opałową. Już tłumaczymy, czym ona jest tak naprawdę. Wartość opałowa oznacza taką samą ilość ciepła, które jest wydzielane w czasie całkowitego spalania. Jednak jedna bardzo ważna rzecz! Nie bierze się tutaj pod uwagę ciepła, które można uzyskać w wyniku kondensacji pary wodnej oraz spalin.

Co z tego wynika?

Jasny i prosty wniosek. Współczynnik ciepła spalania zawsze musi być wyższy niż wartość opałowa. Płyną z tego kolejne wnioski, które zaraz Ci tutaj przedstawimy. Chodzi o to, że im większa różnica pomiędzy ciepłem spalania i wartością opałową, tym więcej dodatkowego ciepła można otrzymać ze skraplania pary wodnej.

Z pewnością jest to dobra wiadomość. Jednak jak ją wykorzystać w praktyce? Radzimy Ci zainwestować w kondensacyjny kocioł grzewczy, ponieważ jest on w stanie wykorzystać prawie całą energię, która wytwarza się podczas procesu spalania.

Musisz pamiętać, że ta energia to wspomniane już wcześniej ciepło spalania. Gdy będziesz szukał kotła kondensacyjnego, to może Cię zaskoczyć jedna rzecz. Bardzo często jest tak, że ich sprawność przekracza sto procent.

Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z przyjętych już kiedyś ustaleń, chociaż w pierwszej chwili możesz to uznać za pomyłkę na stronie. Musisz mieć jeszcze świadomość, że tradycyjne kotły grzewcze opierają się tylko i wyłącznie na wartości opałowej.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o wartość opałową i ciepło spalania?

Nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że jeżeli tylko wpiszesz w wyszukiwarkę Google frazę ciepło spalania lub wartość opałowa, to wyskoczy Ci mnóstwo tabelek oraz zestawień.

W pierwszej chwili mogą być one dla Ciebie niezrozumiałe i nie musisz się tym przejmować, bo w większości przypadków one naprawdę nic nie wnoszą. Jedno czego się musisz trzymać, to sprawdzenie, czy dana tabelka odnosi się do ciepła spalania, czy do wartości opałowej.

Jeżeli podane są obie wartości i nie ma informacji, która z nich jest ważniejsza, to sprawa znacznie się komplikuje. Wtedy musisz dowiedzieć się, jaką temperaturę będą miały spaliny, gdy już opuszczą urządzenie grzewcze. Gdy będzie to poniżej 100 stopni, to wtedy można z dużą dozą ostrożności przyjąć, że w kotle para wodna ze spalin skropli się. W bardzo dużym stopniu dotyczy to kotłów kondensacyjnych.

Wtedy najważniejszą wartością w tej tabeli będzie ciepło spalania. Natomiast, gdy temperatura spalin po opuszczeniu urządzenia, będzie wyższa, to trzeba będzie brać pod uwagę wartość opałową. Mamy nadzieję, że różnica pomiędzy tymi dwiema wartościami jest już dla Ciebie jasna.