669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Naczynia zbiorczego nie można spotkać w każdym rodzaju instalacji centralnego ogrzewania, ale w tych miejscach, w których zostały zaplanowane spełniają bardzo istotną funkcję. Praktycznie im wybór jest dość skomplikowany, bo poza podstawową funkcjonalnością zwraca się również uwagę na ich cechy użytkowe, a nawet walory estetyczne.

W jaki sposób działają zbiorniki wyrównawcze?

Naczynie wyrównawcze jest zbiornikiem, które objętość wykorzystuje się do kompensacji wzrostu objętości w instalacji grzewczej w trakcie pracy. Podwyższona temperatura w instalacji jest powodem wzrostu prężności pary ora wypychania wody do góry, co gdyby nie zainstalowany zbiornik wyrównawczy, mogłoby prowadzić do zniszczenia niektórych części instalacji grzewczej lub rozszczelnienia miejsc przyłączeń zaworów albo grzejników. Zbiornik wyrównawczy zostaje wypełniony wodą oraz sprężoną parą, zaraz po uruchomieniu ogrzewania.

Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać zbiornik wyrównawczy do Twojej instalacji grzewczej?

Jest jedna naczelna zasada, którą powinieneś się kierować. Zbiornik wyrównawczy bez względu na jego typ, powinien mieć pojemność nie mniejszą niż 10 procent objętości całej instalacji grzewczej. Jest to najważniejszy wymóg techniczny.

Jeżeli nie będziesz go przestrzegał, to zbiornik wyrównawczy nie będzie działał prawidłowo. Oprócz tej zasada jest jeszcze kilka cech, które należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

Jeżeli chodzi o jego budowę, to najczęściej do produkcji zbiorników wyrównawczych stosuje się blachę stalową, bo jest ona bardzo trwała. Weź pod uwagę jednak nie tylko sam materiał, ale również metodę kształtowania naczynia. Czy zbiornik jest spawany, czy zrobiony z jednego arkusza blachy?

Jaki jest koszt zbiornika wyrównawczego?

Bardzo różny. Najtańszy zbiornik wyrównawczy o pojemności 10 litrów, otwarty to koszt około 50 zł. Jest odpowiedni do otwartych instalacji centralnego ogrzewania. Stosuje się go, aby przejąć nadmiar cieczy grzewczej, który wynika z rozszerzalności cieplnej cieczy. Naczynie wyrównawcze jest w stanie przejąć co najmniej 4 procent objętości wody w całej instalacji. Prezentowane naczynie wyrównawcze jest zabezpieczone przed korozją za pomocą farby antykorozyjnej.