669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Sterowniki do pieców centralnego ogrzewania dają możliwość zarządzania procesem wytwarzania ciepła oraz rozprowadzaniem go po systemie grzewczym. Ich najważniejszym zadaniem jest taki dobór parametrów, aby jak najbardziej ekonomicznie spalać opał oraz zagwarantować użytkownikom komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Bez sterowników do pieca centralnego ogrzewania praktyczne w żaden sposób nie dałoby się kontrolować ogrzewania domu.

 

Co to jest sterownik do pieca centralnego ogrzewania?

Najprościej mówiąc sterownik do kotła centralnego ogrzewania to urządzenie, które pozwala zarządzań procesem wytwarzania oraz dostarczania ciepła w systemie grzewczym. Zadaniem sterownika jest dobieranie odpowiednich parametrów działania, aby spalanie było jak najbardziej wydajne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego. Sterowniki gwarantują nie tylko bezobsługową pracę pieca, ale również utrzymywanie stałej temperatury na kotle, w zależności od Twoich indywidualnych ustawień w oznaczonym czasie.

W jaki sposób on działa sterownik do pieca?

Najprostsze sterowniki do pieców zasypowych opalanych ręcznie kierują działaniem pompy centralnego ogrzewania i wentylatorem. Bardziej rozbudowane wersje umieją również sterować pracą podajnika albo dodatkowymi pompami. Wśród nich warto jest wymienić pompę cyrkulacyjną czy pompę podłogową i zaworami mieszającymi. Niektóre sterowniki do pieców centralnego ogrzewania mogą być również rozbudowane o sterowanie za pomocą Internetu i GSM albo regulatora pokojowego.

Czy można do tak rozbudowanej wersji dorzucić coś jeszcze?

Może Cię to trochę zdziwić, ale tak. Producenci wprost prześcigają się w tworzeniu nowych możliwości dla sterowników centralnego ogrzewania. Do najbardziej zaawansowanych sterowników można podpiąć wiele czujników, które wspomagają cały proces spalania. Sonda lambda może mierzyć zawartość tlenu, czujnik pogodowy kontrolować temperaturę zewnętrzną, a czujniki temperatury spalin, zajmą się algorytmem PID.

Co może Ci zaoferować podstawowy piec?

Chociaż większość kotłów jest wyposażona w sterowniki do centralnego ogrzewania, to są to niestety wersje bardzo okrojone i szybko zaczniesz myśleć o tym, żeby dokupić jakiś czujnik. Na pewno zwykłe sterowniki CO nie gwarantują pełnej bezobsługowości kotła.

Możesz pomyśleć o zakupie miarownika ciągu, który szczególnie Ci się przyda, gdy masz piec na węgiel.

Kontrola pracy kotłów na paliwo stałe polega przede wszystkim na tym, aby regulować temperaturę wody grzewczej w taki sposób, aby dopasować moc ogrzewania do zapotrzebowania na ciepło w danej chwili.

Paliwo stałe, do którego zalicza się na przykład ekogroszek, nie daje możliwości wrzucenia do pieca określonej jego ilości i pójścia oglądać telewizję. Regulacja mocy ogrzewania opiera się na zmianie wielkości strumienia powietrza, które dopływa do paleniska. Gdy powietrza jest mniej, to paliwo wolniej się pali, a kocioł funkcjonuje z mniejszą mocą grzewczą. Taka regulacja bez odpowiednich urządzeń byłaby po prostu niemożliwa.

Najtańszy i najprostszy sterownik do pieca centralnego ogrzewania na ekogroszek to mechaniczne urządzenie. Jego specjalistyczna nazwa to miarownik ciągu. Posiada on głowicę termostatyczną, która jest zanurzona w płaszczu wodnym pieca. Substancja, która wypełnia głowicę rozszerza się oraz kurczy, gdy zmienia się temperatura. To skutkuje ruchem dźwigni, która jest połączona z klapą zasłaniającą otwór wlotowy.

Brzmi to pewnie dla Ciebie bardzo skomplikowanie, ale jego działanie jest naprawdę bardzo proste.

Gdy temperatura wzrasta, to klapa się zamyka, a gdy spada, to ona się otwiera. Wartość temperatury wody, ustawić za pomocą pokrętła miarownika. Nic trudnego. Regulacja takiego sterownika jest bardzo intuicyjna, a jego cena atrakcyjna. Nie jest potrzebna energia elektryczna do jego prawidłowego działania. Najlepiej jest je instalować w kotłach na węgiel i koks.

Czy to sterownik do pieca ma jakieś wady?

Niestety tak. Jedną i to całkiem sporą. Po prostu nie jest zbyt dokładne. Dlatego przedstawimy Ci również bardziej zaawansowane modele sterowników do centralnego ogrzewania.

 Przejdźmy zatem do następnego punktu na naszej liście, czyli sterownika do wentylatora.

Coraz częściej kotły na paliwa stałe posiadają wentylator, który dostarcza wyznaczoną ilość powietrza do spalania. Wtedy można regulować prędkość obrotową wirnika wentylatora.

Jest za to odpowiedzialny elektroniczny regulator wyposażony w czujnik temperatury wody, który umieszcza się w płaszczu wodnym pieca albo na rurze, za pomocą której z kotła wypływa woda zasilająca instalację grzewczą oraz ewentualnie drugim, który mierzy temperaturę spalin.

Zgodnie z pomiarem temperatury wody oraz spalin regulator dopasowuje prędkość obrotową wentylatora. Gdy temperatura jest zbyt niska, to sterownik ją podnosi, a gdy jest za duża, to zmniejsza. Prowadzi to do zwiększenia lub zmniejszenia mocy grzewczej. W najprostszym modelu mamy dwustopniową regulację pracy kotła.

Sam teraz widzisz, że taki sterownik do pieca centralnego ogrzewania jest całkiem przydatną sprawą. Tylko pozostaje jeszcze jedna kwestia-jego ceny.

Ceny sterowników są bardzo różne. Najtańsze sterowniki do pompy centralnego ogrzewania  zaczynają się od 299 zł. Jest to sterownik pieca z podajnikiem SP-14 KG. Kontroluje on pracę wentylatora nadmuchowego, pompą C.O. , pompą C.W.U., pompą ogrzewania podłogowego

i podajnikiem. Sterownik posiada 3 strefy pracy, czyli rozpalanie, pracę oraz podtrzymanie. W każdej z tych stref można regulować moc dmuchawy oraz czas podawania opału. Sterownik pieca ma również funkcję ,,zegarek”. Polega ona na tym, że można ustawić mu dzienną i nocną temperaturę. Kolejną możliwością jest ,,dogrzewanie zasobnika”. Oznacza to, że możesz wyznaczyć sobie wyższą temperaturę na zasobniku niż w instalacji centralnego ogrzewania.

Sterownik do centralnego ogrzewania, w zależności od Twoich potrzeb, może być bardzo dużym wydatkiem, ale w tym przypadku, im więcej zainwestujesz, tym wygodniejsze będzie dla Ciebie korzystanie z pieca.