669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

O podajnikach ślimakowych pewnie słyszałeś tyle samo złego, co dobrego. Kotły na ekogroszek z takimi podajnikami są praktycznie bezobsługowe, a spalanie opału dużo bardziej ekonomiczne. Jednak pewnie słyszałeś również o tym, że często się psują i trzeba często je wymieniać. W tym wpisie pokażemy Ci, co to jest ślimak do kotła, jak działa, jak sobie radzić, gdy wystąpią z nim jakieś problemy oraz jaki jest koszt zakupu ślimaka.

Ślimak do kotła na ekogroszek jest zakończony specjalnym pazurem, który zapobiega obijaniu się opału na ścianach kolana oraz pozwala bezproblemowo wypchnąć go do góry. Dzięki temu ekogroszek spala się bardzo ekonomicznie i skutecznie. Ślimaki do kotłów najczęściej są produkowane z wysokiej jakości stali, więc są trwałe oraz odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Skoro już wiesz, jak wygląda ślimak do kotła na ekogroszek, to pewnie teraz zastanawiasz się w jaki sposób on działa?

Ich zadaniem jest transport opału do komory spalania oraz wypychanie ekogroszku lub miału na palenisko podajnika.

Wszystko to brzmi bardzo pięknie, ale jak sam już wielokrotnie zdążyłeś się przekonać, nie ma urządzeń bezawaryjnych. Niestety tak samo jest również w przypadku ślimaków do pieców na ekogroszek. Co robić, gdy coś jednak zaczyna szwankować?

Przede wszystkim, tak, jak w każdej innej sytuacji nie można panikować. Może być naprawdę bardzo wiele przyczyn awarii ślimaka. Nie każda z nich musi od razu wiązać się z koniecznością jego wymiany. Poza tym, gdy zainwestujesz w dobrej jakości ślimaka, to będzie on działał o wiele dłużej.

Najczęstszą przyczyną wygaśnięcia pieca z podajnikiem jest właśnie zablokowanie ślimaka lub zerwanie zawleczki zabezpieczającej. Wspomniana zawleczka zabezpiecza silnik oraz motoreduktor przed uszkodzeniem lub spaleniem, kiedy ślimak jest zablokowany przez kawałek opału lub kamień. Wtedy zawleczka samoistnie się zrywa, aby zabezpieczyć cały układ podawania ekogroszku.

Natomiast jeżeli paliwo zostanie zablokowane jeszcze przed wlotem do ślimaka, to trzeba podjąć zupełnie inne kroki. Przyczyną takiej sytuacji może być to, że opał jest po prostu wilgotny, skleja się nad ślimakiem i nie spada z podajnika. Warto jest wtedy po prostu poruszyć paliwem. Podejść do ślimaka oraz je rozluźnić. Wtedy opał z niego zleci, a ślimak będzie go podawał dalej. Jeżeli to nie pomoże należy opróżnić podajnik. Wymiana ślimaka jest rzadkością i ostatecznością.

Skoro już wiesz, że piec z podajnikiem ślimakowym, wcale nie jest taki straszny, jak go malują, to pewnie chciałbyś wiedzieć, ile minimalnie musisz wydać na ślimaka?

Najtańszy ślimak to koszt 192 zł. Jest to ślimak podajnika 12÷14 kW – 720 – M-006325 firmy Galmet. Jest wykonany ze stali odpornej na ścieranie i wysokie temperatury, które panują w środku podajnika. Ślimak jest zakończony pazurem, który wypycha paliwo stałe do góry, a nie dopycha go do ściany kolana. Sprawia, to, że ogrzewanie jest bardzo wydajne i ekonomiczne. Ten ślimak powinien pasować do następujących modeli pieców: KWP 07-121000; 07-121001; 07-141000; 07-141001.

Piec z podajnikiem ślimakowym jest nie tylko wygodny, ale również pozwala zaoszczędzić na opale. Jak widzisz koszt zakupu nowego ślimaka wcale nie jest duży, a jego wymianę można zlecić serwisowi.