Pompy obiegowe pasują do większości nowych kotłów centralnego ogrzewania. Część z pieców jest już fabrycznie wyposażonych w pompy obiegowe. Gdy w kotle nie ma pompy, to jest ona montowana w instalacji. Poniżej kilka ważnych wiadomości na jej temat.
Całe rozważania na ten temat należałoby zacząć od tego, czym tak w ogóle jest pompa obiegowa?
Pompa obiegowa jest rodzajem pompy wirowej, to znaczy hydraulicznej maszyny przepływowej, w której znajdują się wirniki powodujące zwiększenie momentu pędu przepływającej w niej cieczy. W rezultacie ciecz zostaje zassana na wlocie, a w dalszej kolejności jest wypychana z pompy pod większym ciśnieniem. Funkcja pompy polega na nadaniu przepływającej przez nią cieczy ciśnienia, które będzie wystarczające do przeniesienie jej do punktów odbioru wody. Pompa jest zbudowana z trzech elementów: korpusu, silnika i podłączonego do niego wirnika. Pod względem konstrukcji na rynku dostępne są pompy dławnicowe ( silnik jest oddzielony od płynącej cieczy) i bezdławnicowe (elementy silnika są zanurzone w cieczy).
Zdecydowana większość pomp obiegowych posiada silniki z regulacją prędkości obrotów. Może być trzystopniowa lub czterostopniowa. Ręczna albo automatyczna. Większość producentów zaleca, aby pompa ubiegowa działała przez cały czas na jak najwyższym biegu, ponieważ właśnie wtedy ma najwyższą sprawność. Silniki pomp o mocy do 100 W nie potrzebują żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Występują w wersji jednofazowej albo trójfazowej.
Teraz przyszła pora na to, aby szczegółowo Ci wyjaśnić, w jaki sposób funkcjonuje pompa obiegowa.
Pompa obiegowa działa w oparciu o przemianę energii kinetycznej cieczy w energię ciśnienia. Włączony silnik elektryczny napędza wirnik i wprawia go w ruch obrotowy. Szybko obrót wirnika przyczynia się do zwiększenia energii kinetycznej cieczy i jej ciśnienia, to znaczy tak zwanej energii potencjalnej. Spiralny korpus pompy obiegowej i jej pozostałe elementy odpowiadają za przemianę energii kinetycznej w energię potencjalną. W ten sposób tworzy się ciśnienie, które wykorzystuje się do przeniesienia cieczy przez obieg grzewczy. Ciecz, która przepływa przez wirnik może również być dostarczana za pomocą ciśnienia. Ciśnienie po obu stronach wirnika powinno być na właściwym poziomie.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli cena takiej pompy? Czy jest to bardzo duży wydatek?
Niekoniecznie. Najprostsza pompa obiegowa od firmy Ferro Weberman kosztuje 159 zł. Mam tutaj na myśli dokładnie pompę obiegową do instalacji grzewczych oraz solarnych 25-40-180 0201W. Korbus wykonany jest z żeliwa, obudowa z aluminium, a wirnik z tworzywa. Na uwagę zasługuje to, że jest wyposażona w wysokiej jakości silnik dwubiegunowy, asynchroniczny. Ma aż trzy prędkości obrotowe.
Natomiast pompa obiegowa z najwyższej półki cenowej to koszt około 5900 zł. Gwarantuje ona oszczędność energii aż do 80 %. Działa bezawaryjnie niezależnie od temperatury otoczenia. Jak widzisz, rozpiętość cenowa jest tak duża, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.