W tym artykule przeczytasz
Najważniejsze informacje o piecach / kotłach na ekogroszek
Piec centralnego ogrzewania to wybór na kilka, a czasami nawet i na kilkanaście lat. Nie możesz kupować kotła pochopnie albo kierując się wyłącznie zachwytami Twoich znajomych. Piec powinien być dobrany do Twoich indywidualnych potrzeb. Odpowiedni kocioł powinien zapewnić wszystkim domownikom właściwy komfort cieplny. Zwróć uwagę również na to, aby był prosty w obsłudze. Każdy domownik w razie potrzeby powinien umieć rozpalić piec. Podpowiemy Ci, jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku.
Po pierwsze-wycena wyposażenia kotłowni
Jeżeli zależy Ci na tym, aby wycenić kompletne wyposażenie kotłowni z piecem na ekogroszek, to możesz to obliczyć specjalnymi kalkulatorami. Jest ich bardzo dużo dostępnych w internecie. Jeżeli nie masz do nich odpowiedniego zaufania, możesz poprosić o wycenę lokalne firmy budowlano-remontowe. Często wyceniają za darmo, aby zdobyć kolejnego klienta, co pewnie Cię ucieszy.
Po drugie musisz wiedzieć:
Czym jest ekogroszek?
-
Ekogroszek jest wysokokalorycznym paliwem węglowym o niskiej zawartości siarki.
-
Produkuje ciepło w kotłach ekologicznych.
-
Ekogroszek ma wysoką sprawność spalania.
-
Ekogroszek jest dość tanim paliwem.
-
Piece na ekogroszek cieszą się taką popularnością, bo cechują się bardzo dużym stopniem zautomatyzowania. Jeżeli mamy dobre urządzenie oraz paliwo, możemy dosypywać materiał opałowy raz na kilka, a czasami nawet raz na kilkanaście dni. Za dozowanie paliwa zamiast nas odpowiedzialny będzie właściwy sterownik.
Pora teraz na montaż ciepłomierza
Oprócz odpowiedniego pieca na ekogroszek powinieneś zwrócić również uwagę na potrzebę zamontowania ciepłomierza. Dzięki temu będziesz wiedział, czy prawidłowo użytkujesz piec. Z ciepłomierzem, unikniesz strat energii, przez co oszczędzisz na materiale opałowym. Powinieneś również zadbać o odpowiednie ustawienie pieca, bo w przeciwnym razie nasz komin będzie ogrzewał całą okolicę oprócz naszego domu. Nikt chyba nie jest aż takim altruistą.
Serwis techniczny kotłów
Pamiętaj też o serwisie technicznym oraz gwarancji producenta. Modele tańsze kotłów mają zazwyczaj gwarancję na 5 lat. Obejmuje ona wyłącznie cały piec, bez elementów wymiennych. Kotły za 7 do 8 tysięcy złotych posiadają również zazwyczaj gwarancję na blachy. Najczęściej wynosi ona 2 lata. Nie jest to długo, ale lepsze to, niż nic.
A co w sytuacji, gdy ponownie będziesz musiał wyregulować kocioł lub ustawić sterowniki?
Bez serwisu technicznego sobie nie poradzisz. Nawet nie próbuj, bo próby samodzielnej naprawy mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Piece na ekogroszek są bardzo nowoczesnymi urządzeniami i nie wystarczy podstawowa wiedza techniczna do ich naprawy. Pamiętaj o tym, kupując kocioł.
Zanim kupisz piec, sprawdź, kto go wyprodukował.
Nie kieruj się wyłącznie ceną.
Czasami bywa i tak, że piec, choć bardzo tani, w przypadku jakiejkolwiek usterki będzie się nadawał wyłącznie do wyrzucenia, bo producent nie ma autoryzowanego serwisu technicznego w naszych kraju. Sprawdźmy to przed zakupem urządzenia i nie ryzykuj, bo będziesz musiał kupować nowy piec przy jakiejkolwiek usterce.
Teraz nadszedł czas, aby omówić ważne parametry pieców na ekogroszek
Przede wszystkim, jakość wykonania pieca.
Czasami już na pierwszy rzut oka, widać, że nie jest to najlepszej jakości urządzenie. Grubość blachy, z której wykonany jest piec, powinna wynosić co najmniej 6 mm. Im większa grubość ścianki pieca, tym większa jego żywotność.
Część producentów oferuje również piece żeliwne. Przy ich wyborze należy uważać na różnicę temperatur wody zasilającej i powrotu. Jeżeli piec zostanie nagle wychłodzony, może zostać trwale uszkodzony.
Kolejną rzeczą, która musisz rozważyć przy wyborze pieca, jest szczelność i jakość konstrukcji.
-
Spójrz na drzwiczki pieca oraz zbiornik na paliwo stałe.
-
Sprawdźmy, czy są wykonane z wysokiej jakości stali.
-
Te elementy powinny być ciężkie i masywne. Producent nie powinien na nie żałować surowców.
-
Najlepiej, żeby dał nam na te elementy przynajmniej 10 lat gwarancji.
-
Piec z solidnie wykonanymi drzwiczkami będzie szczelny. Pozwoli to zniwelować straty ciepła, a co za tym idzie zaoszczędzić na ilości ekogroszku. Solidnie wykonany piec nie będzie również wymagał częstych konserwacji.
Kolejnym bardzo ważnym elementem kotła na ekogroszek jest system wyrzutu paliwa.
Na czym on polega?
Materiał opałowy jest wyrzucany do retorty pieca. Na rynku są dostępne kotły z kilkoma możliwościami, jeżeli chodzi o system wrzutu paliwa.
Najpopularniejsza i najczęściej zalecana jest śruba ślimakowa.
Bardzo ważna jest jej jakość. Żeby sprawdzić, czy jej ona dobrze wykonana, wystarczy otworzyć komorę pustego zasobnika na paliwo. Zwróć uwagę również na to, czy silnik poruszający tym mechanizmem ma zabezpieczenia przeciw-obciążeniowe i termostat. Silnik, który pracuje na ślimaku, musi mieć zabezpieczenie w postaci śruby kontrującej o grubości minimum 6 mm, która chroni ślimaka przed uszkodzeniami, a silnik przed zapaleniem. Śruba zabezpieczająca powinna być umieszczona w takim miejscu, aby było łatwo się do niej dostać. Śrubę kontrującą należy wymieniać kilka razy w sezonie grzewczym, dlatego łatwy dostęp do niej jest tak ważny.
Pamiętaj o tym, aby wykorzystywać wyłącznie paliwo z pewnego źródła!
W przeciwnym razie, na przykład twarde kamienie lub pręty, które się w nim znajdują, trafią na opór i śruba zabezpieczająca zostanie zerwana. Jako użytkownicy pieca będziemy mogli zauważyć taką usterkę po pracy silnika od ślimaka. Wtedy paliwo nie będzie dostarczane do pieca, bo ślimak nie będzie się obracał.
Jeżeli masz dostęp do śruby zabezpieczającej, to jej wymiana jest bardzo prostą naprawą. Zajmie nam nie więcej niż pół godziny. Natomiast, jeżeli to zaniedbamy, to będziemy zmuszeni w zimę wymieniać całego ślimaka, co już nie jest takie proste i zazwyczaj wymaga skorzystania z serwisu technicznego.
Bezpośredni dostęp do ślimaka
W niektórych piecach znajduje się szuflada umożliwiająca bezpośredni dostęp do części ślimaka, która łączy się z zasobnikiem. Wtedy w przypadku awarii tego typu, nie będziesz musiał wyrzucać paliwa z zasobnika, bo jest to niewygodne i czasochłonne. Dzięki specjalnej szufladce, szybko dostaniesz się do ślimaka. W dobrej jakości piecach na ekogroszek, wystarczy odkręcić 3-4 śrubki, zdjąć blaszkę i to w zasadzie wszystko. Następnie usuwasz przeszkodę w postaci na przykład dużego kamienia, kawałka metalu lub fragmentu ekogroszku, następnie skręcasz szufladkę. Po 10 minutach piec funkcjonuje dalej. Nie musisz dorzucać kolejnej partii materiału opałowego.
Zwróć również uwagę na rodzaj sterownika zamontowany w kotle na ekogroszek
To głównie od niego zależą możliwości kupowanego przez Ciebie pieca. Najlepiej jak sterownik posiada kilka funkcji. Bywa i tak, że niektóre funkcje są dostępne wyłącznie w określonych trybach, na przykład serwisowym. W instrukcji obsługi powinno być wyjaśnione, jak wejść w taki tryb. Użytkownik powinien tylko dopasować parametry pieca do swoich indywidualnych preferencji, a komputer już sam automatycznie powinien kierować całym procesem spalania.
PODSUMOWANIE
Podsumowując, kupując piec na ekogroszek powinieneś najpierw sprawdzić, czy w Polsce jest autoryzowany serwis techniczny. Jeżeli nie ma, naprawa każdej, nawet najdrobniejszej usterki, może Cię bardzo słono kosztować. Sprawdź, jaki jest system wrzutu paliwa i czy masz szybki dostęp do śruby zabezpieczającej, bo przy nieodpowiednim paliwie, może ona się zaciąć.