W tym artykule przeczytasz
Ekogroszek workowany, a może luzem?
Oto jakie są zalety ekogroszku Ogień sprzedawanego w workach:
Gwarancja wagi – ekogroszek, który jest pakowany w worki, zostaje uprzednio dokładnie zważony przy użyciu atestowanych wag elektronicznych. Pomiar jest dokonywany z dokładnością do 0.5 kg.
Gwarancja frakcji – gwarancją otrzymania pożądanej granulacji ekogroszku od 5 do 25 mm są profesjonalne linie technologiczne do rozdrabniania oraz przesiewanie węgla na sitach. Ekogroszek można otrzymać bez zawartości miału, a to dzięki dodatkowemu płukaniu.
Gwarancja kaloryczności – Wbrew temu, co się powszechnie uważa, przesuszony ekogroszek, który jest składowany luzem nie jest dobrym węglem i podlega degradacji. Ekogroszek pozostawiony na wolnym powietrzu, wietrzeje, a w konsekwencji traci swą wartość opałową. Przykładowo, jeśli węgiel będzie leżał przez dwa miesiące luzem, po tym czasie wartość energetyczna spadnie o 25-30%. Ekogroszek Ogień zachowuje swoją wewnętrzną wilgotność oraz wartość opałową, dzięki temu, że jest zaworkowany w plastikowe worki o wilgotności 10%.
Gwarancja jakości – jakości opału możemy być pewni, jeśli worki zostaną opisane danymi producenta oraz gdy podane zostaną parametry. Jeżeli mamy podejrzenie, że oferowane parametry nie są spełnione, istnieje możliwość zareklamowania. Dzięki zgrzewaniu plastikowych worków przez producenta ekogroszku, niemożliwa staje się ingerencja innych osób w zwartość materiału opałowego.
Czyste składowanie – ekogroszek workowany, który dostarcza się na paletach daje gwarancję czystości na posesji i w kotłowni oraz wygodnego dozowania do zasobnika.
Który ekogrozek jest lepszy – sprzedawany luzem czy workowany?
Cena to jedyna zaleta węgla sprzedawanego luzem, gdyż jest on tańszy od tego sprzedawanego w workach. Jeśli zatem dla klienta najważniejsza jest cena, to z pewnością wybierze on ekogroszek sprzedawany luzem. Natomiast klient posiadający kocioł retorowy, dla którego najważniejsza jest jakość ekogroszku oraz możliwość komfortowego ogrzania domu bez konieczności ciągłego przesiadywania w kotłowni, z pewnością wybierze ekogroszek w workach. Jeśli kupimy gwarantowanej jakości ekogroszek workowany, na przykład Ekogroszek Ogień o bardzo niskiej zawartości popiołu (tylko 3 procent popiołu) w opisanych workach nie nabędziemy “kota w worku”. Przed zimą wato kupić kilka worków ekogroszku w celach testowych, by móc ocenić, czy zakup jest zgodny z parametrami, które podaje producent.
Gdzie kupić ekogroszek workowany?
Ekogroszek to bardzo popularny węgiel, który oferują składy opału, składy materiałów budowlanych i inne firmy, które liczą na szybkie i duże zyski. Ponieważ zapotrzebowanie na ten rodzaj opału jest bardzo duże, pojawia się coraz więcej nieuczciwych sprzedawców, którzy w cenie dobrego ekogroszku oferują węgiel słabej jakości. Powstaje także coraz więcej firm, które oferują ekogroszek i równie szybko jak się pojawiają, zaczynają znikać z rynku. Najgorszym wyborem klientów jest zakup tego rodzaju opału od tzw. domokrążców, którzy dzwonią od drzwi do drzwi, oferując tani węgiel. Ze względu na „handel obwoźny”, taki ekogroszek jest oferowany w przystępnej cenie. Niestety zazwyczaj zakup takiego węgla jest zwykłą stratą pieniędzy, ponieważ zimą zazwyczaj okazuje się, że nie da się takim węglem ogrzać domu, tylko wtedy pojawia się pytanie „U kogo zareklamować kupiony opał”? Najlepiej kupować węgiel w renomowanych składach opału, które działają od wielu lat.
Aby mieć pewność, że warto u danego sprzedawcy nabyć ekogroszek na cały okres grzewczy, kupmy na początek kilka opakowań w oryginalnie zamkniętych przez producenta workach, które powinny być opisane przez firmę pakującą węgiel. W opisie powinny się znaleźć dane firmy, która pakuje węgiel oraz jego parametry. Należy zwrócić uwagę na to, że cena prawdziwego ekogroszku nie jest niska, ponieważ dobrej jakości węgiel musi kosztować.