669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Ekogroszek workowany to jeden z najpopularniejszych rodzajów opału. Odpowiednio dobrany produkt to sposób na ekonomiczne ogrzewanie domu. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Czy ekogroszek w workach jest lepszym rozwiązaniem niż opał luzem?

EKOGROSZEK OGIEŃ

Wartość Opałowa - 23-25 MJ/kg
✅ Granulacja - 5-25mm
Spiekalność - 0-10 RI
✅ Popiół - 4-7%
Zawartość Siarki ~0,4%
100% Bez Kamienia
 

EKOGROSZEK ULTRA

Wartość Opałowa - 26-29 MJ/kg
✅ Granulacja - 6-25mm
Spiekalność - 0-3 RI
✅ Popiół - 2-4%
Zawartość Siarki ~0,4%
100% Bez Kamienia
 

EKOGROSZEK PREMIUM

Wartość Opałowa - 24-26 MJ/kg
✅ Granulacja - 5-25mm
Spiekalność - 0-10 RI
✅ Popiół - 3-7%
Zawartość Siarki ~0,6%
100% Bez Kamienia
 
satysfakcja ekogroszek ogień
lider ekogroszek ogień
sibugol rzetelna firma

Workowany ekogroszek

Workowany ekogroszek uważany jest za jedno z najekonomiczniejszych rozwiązań, jeżeli mowa o ogrzewaniu domu. Produkt produktowi jest jednak nierówny. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając ekogroszek. Jakie parametry są najważniejsze?

 

Co to jest ekogroszek?

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, na jakie parametry opału należy przede wszystkim zwrócić uwagę, pokrótce opiszemy, czym jest ekogroszek.

Jest to paliwo węglowe przeznaczone do kotłów retortowych wyposażonych w podajnik mechaniczny. Może być również stosowany w piecach zasypowych rusztowych oraz piecach kaflowych.

Ekogroszek to ziarna wysokokalorycznego węgla o wartości opałowej co najmniej 23 MJ/kg. Opał wyróżnia również niska zawartość siarki, znikoma zawartość substancji niepalnych oraz wody. Atutem dobrej jakości ekogroszku jest niska spiekalność określana współczynnikiem RI oraz niska zawartość popiołu.

Poniżej opisujemy najważniejsze parametry tego rodzaju paliwa opałowego.

 

Wartość opałowa ekogroszku w workach

Wartość opałowa określa ilość energii wydzielanej podczas spalania konkretnej jednostki masy. Wskaźnik ten określany jest w MJ/kg (milidżulach na kilogram). Im większa liczba, tym wyższa wartość opałowa i tym samym większa możliwość do pozyskania ciepła.

Ekogroszek workowany może mieć różną kaloryczność. Jej wartość zawsze powinna być podana przez producenta. Tani materiał opalowy może mieć niską wartość opałową, co bezpośrednio przełoży się na zwiększone zużycie. Jest to więc niewątpliwie parametr, który należy uwzględnić podczas zakupu.

 

Zawartość siarki i popiołu

Ogólnie przyjęta jest zasada, że im mniejsza zawartość siarki, tym lepiej. Parametr ten nie powinien przekraczać 1%. Również im mniejsza zawartość popiołu, tym lepiej. W tym przypadku wartość ta nie powinna przekraczać 10%.

 

Uziarnienia ekogroszku

Ekogroszek w workach różni się od siebie także uziarnieniem. Piec na ten rodzaj opału najczęściej przystosowany jest do granulacji od 3 do 25 mm.

Czasami można spotkać się z opałem o większej granulacji, jednak nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku współczesnych kotłów z podajnikiem.

 

Wilgotność ekogroszku

Istotnym parametrem jest wilgotność. Opał nie może być zbyt wilgotny, ponieważ wpływa to na obniżenie wartości opałowej. Wilgotność ekogroszku nie powinna być większa niż 10%. Aby możliwe było utrzymanie parametru na tym poziomie, konieczne jest odpowiednie przechowywanie worków z opałem.

Ponadto ekogroszek przed użyciem w piecu powinien być właściwie wysuszony. W przeciwnym razie należy liczyć się z uzyskaniem mniejszej energii cieplnej. Część z niej zostanie bowiem spożytkowana na odparowanie wilgoci.

Warto także pamiętać o tym, że woda z opału zmienia się w parę, która może wchodzić w reakcje chemiczne m.in. z węglem, azotem i siarką. W wyniku tego tworzą się kwasy siarkowe, węglowe oraz inne. Są one uznawane za jedną z głównych przyczyn korozji pieca i komina.

Korozja może niszczyć piec, jednocześnie zmniejszając efektywność spalania opału. To nie tylko obniżenie efektywności ekonomicznej ogrzewania domu, ale również konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z ewentualną naprawą pieca czy komina.

 

Eko groszek w workach

Ekogroszek w workach to alternatywne dla węgla kamiennego źródło energii cieplnej. Coraz więcej gospodarstw domowych przekonuje się do korzystania z tego rodzaju opału.

 

Ekogroszek workowany czy luzem?

Ekogroszek dostępny jest zarówno w wersji w workach, jak i luzem. Jest to kolejna, obok parametrów, ważna kwestia dotycząca wyboru opału. Wiele przemawia na korzyść ekogroszku w workach.

Wśród zalet takiego rozwiązania wymienić można m.in.:

  • mniejsze narażenie na działanie negatywnych czynników, w tym wilgoci,
  • wygoda przechowywania opału workowanego,
  • łatwość przenoszenia opału w workach,
  • łatwość utrzymania czystości w kotłowni,
  • przejrzystość informacji – worki z opałem są dobrze opisane oraz informują użytkownika o podstawowych parametrach,
  • ekogroszek workowany uważany jest za opał wyższej jakości niż ten dostępny luzem – ma to związek z tym, że właściwe magazynowanie pozwala zachować przez długi czas właściwości opału na najwyższym poziomie,
  • dobrej jakości opał pozwala ograniczyć ryzyko powstawania awarii pieca i jego elementów.

 

Ile kosztuje ekogroszek w workach?

Dobry ekogroszek workowany w zależności od rodzaju oraz parametrów kosztuje ok. 849 – 949 złotych za tonę.

Dlaczego ekogroszek to dobry wybór?

Ekogroszek to dobry wybór, o ile opał pochodzi od sprawdzonego sprzedawcy dostarczającego najwyższej jakości produkty. Zaletą tego rodzaju paliwa jest obniżenie kosztów ogrzewania, a także podniesienie komfortu korzystania z pieca. Większość prac wykonywanych jest automatycznie, a użytkownik musi jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu podajnika. Worki po ekogroszku w większości mogą trafić do recyklingu.