Najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów jest inwestowanie w węgiel kamienny lub brunatny. Niestety, mimo dużej szkodliwości takiego wyboru dla środowiska, ta tendencja utrzymuje się również w nowym budownictwie. Inwestorzy nadal modernizują oraz budują domy z nastawieniem na ogrzewanie na węgiel.
W tym artykule przeczytasz
Ogrzewanie węglowe
Ogrzewanie węglem kamiennym rzeczywiście jest najtańsze. Mimo tego, że ogrzewanie na ekogroszek zaczyna być coraz droższe, to nie warto inwestować w ogrzewanie węglowe, bo nie jest ono przyjazne, ani dla środowiska, ani dla użytkowników. Poza tym, ogrzewanie węglowe, może i jest najtańsze, ale nie jest na tyle tanie, aby nie zacząć rozglądać się za innymi metodami ogrzewania domu.
Moc kotłów
Co powoduje, że ogrzewanie węglowe, w tym ogrzewanie na ekogroszek jest tak drogie? Po pierwsze, duże koszty generują moce kotłów. Moc typowego kotła zaczyna się od 10-12 kW. Kupienie kotła o mniejszej mocy, staje się praktycznie niemożliwe. Kotły na paliwa stałe pracują z najwyższą sprawnością, jedynie wtedy, gdy działają z mocą zbliżoną do nominalnej.
Jak zmniejszyć moc?
Aby zmniejszyć moc kotła, należy ograniczyć ilość dostarczanego powietrza. Jednak powoduje to, że paliwo nie spala się w całości i część energii, która została wytworzona podczas spalania węgla, po prostu się marnuje.
Bufor ciepła
Ogrzewanie węglem jest drogie, ponieważ kotły mogą pracować z mocą zbliżoną do nominalnej wyłącznie wtedy, gdy jest bardzo zimna. Możemy oczywiście wyposażyć instalację centralnego ogrzewania w bufor ciepła, czyli zasobnik. Pozwoli nam to na to, aby kocioł pracował z mocą zbliżoną do nominalnej. Będzie to trwało przez kilka godzin, a następnie kocioł się automatycznie wyłączy. Dzięki temu zmniejszymy ilość zużywanego paliwa. Minusem takiego rozwiązania jest to, że będziemy musieli rozpalać kocioł codziennie albo raz na parę dni.
Gdzie przechowywać zbiornik?
Należy pamiętać, że mimo wszystko jest to spora inwestycja. Nie tylko musimy kupić bufor, ale również znaleźć miejsce na jego umieszczenie. Najczęściej takie zbiorniki mają pojemność 2 000 litrów i magazynują około 120 kWh ciepła. Zazwyczaj zajmują całe pomieszczenie.
Aż dwa kominy?
Przy ogrzewaniu ekogroszkiem problemem jest również komin, a w zasadzie aż dwa kominy. Kocioł nie jest w stanie funkcjonować bez komina. Żaden. Komin jest niezbędny, aby odprowadzić produkty spalania do atmosfery.
Istnieją przepisy prawne, które zobowiązują inwestorów do umieszczania w pomieszczeniu kotłowni z kotłem instalacji grawitacyjnej. Powoduje to, że czasami jest konieczne postawienie w kotłowni, aż dwóch kominów. Jednego dymowego, a drugiego wentylacyjnego. Przy domach, które mają dużą powierzchnię takie rozwiązanie może być dość kłopotliwe. Nie wspominając o tym, że kominy zazwyczaj szpecą dachy.
Podsumowanie
Te wszystkie wymienione wyżej czynniki wpływają na to, że ogrzewanie za pomocą ekogroszku jest drogie. Z pewnością na jego ceny w późniejszych latach może wpłynąć fakt, że węgiel zacznie drożeć, bo będzie go coraz mniej. Jednak mimo to warto jest zainwestować w dobrej jakości ekogroszek, który jest wydajny i przyjazny dla środowiska naturalnego, na przykład Ekogroszek Ogień.
W większości kotłów retorowych można używać jedynie paliwa wysokoenergetycznego, które ma odpowiednie uziarnienie (do 25 mm) oraz właściwą spiekalność (RI poniżej 20). Na wyższą niż przeciętna cenę tego typu paliwa wpływają zawężone wymagania wraz z niewielkim wydobyciem węgli o niskiej spiekalności. Istotne jest jednak jest to, że kotły retorowe nie są tak drogie w eksploatacji jak tradycyjne kotły, a to znacząco wpływa na koszty ogrzewania.