Dachy z trzciny – dlaczego warto?
W ostatnich latach zauważyć można powrót do rozwiązań, które są bliskie naturze. Coraz częściej spotykamy elementy drewniane, ekologiczne, wykonane z materiałów, które nie szkodzą przyrodzie, a jednocześnie pozostają trwałe na lata. Przykładem są także dachy z trzciny, które coraz częściej kojarzą się nie tylko z dawnymi pokryciami dachowymi. Dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem?
Dachy z trzciny – uniwersalność materiału
Trzcina jest uniwersalnym materiałem, który znalazł szereg zastosowań. Z jej pomocą można pokryć zarówno proste, jak i naprawdę skomplikowane powierzchnie. Sprawdza się jako pokrycie dachowe m.in. do huśtawek, altan, studzienne, bram, a nawet domków jednorodzinnych.
Dachy z trzciny mogą być dwuspadowe lub czterospadowe. Z powodzeniem materiał ten sprawdzi się w przypadku dachów półszczytowych oraz naczółkowych. Za optymalny kąt nachylenia konstrukcji dachu z trzciny uważa się ok. 45-50 stopni. Odpowiedni kąt pozwala na szybkie spływanie wody. Dzięki temu ciecz nie wnika w materiał, co skutecznie wydłuża żywotność całej konstrukcji.
W przypadku dachów z trzciny zazwyczaj stosuje się grubość pokrycia wynosząca ok. 30-35 cm. Samą grubość należy dobrać z uwzględnieniem zarówno kąta nachylenia dachu, jak i właściwości trzciny. Zazwyczaj przyjmowana jest zasada, że im mniejszy kąt nachylenia pokrycia dachowego, tym warstwa trzciny powinna być grubsza.
Decydując się na wykonanie dachu z trzciny, konieczne jest uwzględnienie właściwości materiału już podczas projektu więźby dachowej. Na uwagę zasługuje to, że 1 mkw. tego materiału może ważyć ok. 50 kg. Istotną kwestią pozostają również czynniki atmosferyczne. Należy zauważyć, że trzcina może pochłonąć część deszczu czy wody z roztapiającego się śniegu, co w ogólnym rozrachunku wpływa na ciężar całego dachu pokrytego tym materiałem.
Trzcina na dachu – dlaczego warto?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zalet ma trzcina, które może zostać wykorzystana jako materiał na pokrycie dachu. Podstawowym atutem tego rozwiązania jest niewątpliwie estetyka. Dachy wykonane z wysokiej jakości trzciny pięknie się prezentują zarówno na elementach małej architektury, jak i większych konstrukcjach – w tym w przypadku dachów domu jednorodzinnego.
Niewątpliwą zaletą trzciny jest także termoizolacja. Dobry materiał zimą ochroni przed ucieczką ciepła z wnętrza domu, natomiast latem utrzyma chłód. Taki naturalny materiał może także tłumić hałasy z zewnątrz, co poprawi komfort użytkowania domu oraz zapewni odpowiednią przestrzeń do odpoczynku. Surowiec naturalnie oddycha, zapewniając dobry klimat we wnętrzu domu oraz gwarantując odpowiednią cyrkulację powietrza.
Dachy z trzciny są trwałe. Jeżeli zostaną ułożone z należytą starannością oraz odpowiednio zabezpieczone mogą posłużyć nawet przez 70-80 lat bez konieczności wymiany na nowe.
Dachy wykonane z trzciny nie tylko stylowo się prezentują, ale przede wszystkim są konstrukcją trwałą – a odpowiednio zabezpieczone – również odporną na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.