669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

Opłacalność ogrzewania domu ekogroszkiem

Ekogroszek jest jednym z materiałów opałowych. Przez lata wytworzyło się na jego temat dość sporo mitów. Najbardziej powszechna jest opinia, że ogrzewanie ekogroszkiem jest bardzo drogie i kompletnie nieopłacalne. W końcu większość ludzi kupuje węgiel i nie wychodzą na tym źle. Węgiel jest sprawdzonym od lat surowcem i pewnie dlatego ma tylu zwolenników. Jak naprawdę jest z tym ekogroszkiem? Czy warto w niego zainwestować?

Co to jest ekogroszek?

Żeby lepiej zrozumieć fenomen ogrzewania ekogroszkiem, dobrze się dowiedzieć, czym on w ogóle jest. Najprościej mówiąc, ekogroszek to paliwo stałe uzyskiwane z węgla kamiennego lub brunatnego. Używa się go w specjalnych kotłach na ekogroszek. Podczas jego spalania powstają niewielkie ilości siarki, a co za tym idzie również, nie będziemy mieć problemu ze zbyt dużą ilością popiołu w kotle. Tyle na temat samego ekogroszku. Przejdźmy teraz do bardziej zaawansowanych kwestii.

Istotne parametry ekogroszku

Jeżeli chcemy sprawdzić na przykład, czy ogrzewanie domu danym rodzajem ekogroszku jest opłacalne, to powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Dopiero wtedy badanie wydajności danego ekogroszku będzie miarodajne.

Indywidualne preferencje palenia ekogroszkiem

Pierwszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, są z pewnością nasze indywidualne preferencje. Musimy określić nasze potrzeby grzewcze. Inny rodzaj opału będzie potrzebny do ogrzania domu, a inny do ogrzania mieszkania. To jest niby oczywiste, ale często wiele osób o tym zapomina. Należy dopasować moc kotła do naszego zapotrzebowania. Nie ma sensu kupować dużego kotła do małych pomieszczeń, bo jego moc nie zostanie wykorzystana. Równie bezsensowna jest inwestycja w mały kocioł, bo z pewnością nie zdoła on ogrzać całego domu.

Odpowiedni piec / kocioł

Kolejną ważną kwestią, przy ocenie, czy ekogroszek jest opłacalny, jest to, czy kocioł, który kupiliśmy, ma zagwarantowany serwis techniczny oraz posiada gwarancję producencką. Kocioł tylko na pierwszy rzut oka wygląda na proste i nieskomplikowane urządzenie, a tak naprawdę z dużym prawdopodobieństwem będzie wymagał częściowej obsługi przez profesjonalistę. Tylko serwis techniczny będzie w stanie ustawić sterowniki lub wyregulować kocioł. Urządzenie powinno mieć przynajmniej 5 lat gwarancji.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek to paliwo posiadające bardzo dużo zalet. Jest wysokoenergetyczny i ma niską zawartość siarki. Dodatkowo podczas spalania wytwarza się bardzo mało popiołu. Tona ekogroszku to średni koszt od 600 do 900 złotych. Trzeba powiedzieć jasno, aby ekogroszek był opłacalny, to musi pochodzić ze sprawdzonego źródła. Najlepiej z Polski. Kupowanie tańszego opału z importu to droga donikąd. Ma on niską kaloryczność i jego wydajność przez to jest bardzo niska. Wyjątkiem jest ekogroszek syberyjski, którego wartość opałowa wynosi 24 MJ/KG. Aby ekogroszek był wydajny musi być kaloryczny oraz dokładnie oczyszczony. Posiadając taki opał, bez problemu ogrzejesz mieszkanie przez całą zimę spalając nie więcej niż 4-5 ton ekogroszku. Tym samym, za ogrzewanie zapłacimy w najgorszym wypadku około 4500 zł na rok.

Koszty ogrzewania opałem typu eko groszek

Wydaje się dużo, ale w porównaniu do oleju opałowego (około 7-8 tys, czy gazu ziemnego 4 500 do nawet 6 tys. zł), ekogroszek wypada bardzo korzystnie. Stosowanie kotłów z podajnikiem pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 40%.

Jeśli porównamy ogrzewanie ekogroszkiem do ogrzewania pomieszczenia prądem, gazem lub olejem, to pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, nawet do 40%. Dzięki kotłom z podajnikiem nie ma konieczności wielokrotnego zasypu opałem na dobę. Ekogroszek podaje się automatycznie z zasobnika. Zależnie od tego, jaka jest pogoda, zapas ekogroszku w zasobniku jest uzupełniany raz kilka dni. Latem można podgrzewać ciepłą wodę użytkową, spalając przy tym 3 do 4 worków ekogroszku w ciągu miesiąca. Dzięki kotłom na ekogroszek możliwe jest komfortowe ogrzewanie domu, a także obniżenie kosztów ogrzewania. Kotły te pozwalają na automatyzację procesu ogrzewania domu, gdy brakuje sieci gazowej i jest to alternatywa dla innych źródeł energii.