Dobre kotły na ekogroszek

Ekogroszek już od wielu lat jest najbardziej popularnym materiałem opałowym w domach jednorodzinnych w Polsce. Nie jest to najbardziej ekologiczne paliwo, bo bardziej przyjazne dla środowiska są na przykład drewno albo pellet. Jednak ekogroszek z pewnością jest bardziej ekologiczny niż tradycyjny węgiel kamienny lub brunatny. Ekogroszek ma wielu wielbicieli. Większość z nim to właściciele starych domów, których nie da się odpowiednio zaizolować. Ekogroszek niewielkim kosztem ogrzeje nawet słabo zaizolowaną nieruchomość.

Wartość opałowa ekogroszku

Ekogroszek jest bardzo wydajnym materiałem opałowym. Jego wartość opałowa wynosi 23-25 MJ/kg. Jednak, żeby uzyskać taki wynik, niezbędny jest odpowiedni kocioł, który jest dopasowany do powierzchni oraz stanu nieruchomości. Stary dom, który nie ma odpowiedniej izolacji ani ceglanych przegród zewnętrznych, potrzebuje około 100 W, aby ogrzać każdy metr kwadratowy powierzchni. Mając te dane, łatwo jest wyliczyć, ile ekogroszku będzie nam potrzebne, aby ogrzać dom przez zimę. Nie ma potrzeby, inwestowania w kocioł o większej mocy, niż jest nam niezbędna, bo wtedy niepotrzebnie będziemy spalać bardzo duże ilości paliwa. Nie kupujcie również kotłów o zbyt małej mocy, bo pomieszczenia będą niedogrzane, urządzenia będą eksploatowane w nadmiernym stopniu. Dodatkowo w pokojach może pojawić się grzyb na ścianach. Aby ogrzać dom o średniej wielkości, wystarczy kocioł o mocy 15-25 kW.

Ile ton ekogroszku do kotła będziemy potrzebować?

Piec o takiej mocy w ciągu godziny spali około 1,5-2 kg ekogroszku. Można tym samym założyć, że źle ocieplony i stary dom w ciągu 5 miesięcy będzie potrzebował około 4-5 ton ekogroszku. Za paliwo najbardziej wydajne, czyli najwyższej klasy będziemy zmuszeni zapłacić około 4 000 złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że te wyliczenia będą dotyczyły wyłącznie źle wyizolowanego budynku, budowanego według starych norm. Obecnie wybudowana nieruchomość może potrzebować o połowę mniej paliwa, a tym samym koszty ogrzewania też zmniejszą się o połowę.

Ile kosztują kotły na ekogroszek?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest sam kocioł na ekogroszek. Nie ma co ukrywać, że zakup takiego kotła to dla każdego gospodarstwa domowego jest spory wydatek. Najtańsze kotły mają cenę w granicach 5-6 tys. złotych, a za te najwyższej klasy będziemy musieli zapłacić nawet 20 tys. złotych. Wymienione tutaj piece różnią się powierzchnią, którą mogą ogrzać, paliwem, którym można w nim palić oprócz ekogroszku oraz rodzajami sterowników. To tylko niektóre z istotnych parametrów. Jeżeli mamy nowoczesny sterownik, to będziemy mogli dzięki niemu, automatycznie skorygować ilość dostarczanego paliwa, uwzględniając jego kaloryczność.

Podsumowanie

Przy wyborze kotła należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Ważne jest to, aby piec był prosty w obsłudze. Każdy domownik powinien umieć sobie rozpalić w piecu. Poza tym powinien być dopasowany do powierzchni domu. Do ogrzewania wybierajmy wysokiej jakości ekogroszek, bo tylko taki starczy nam na całą zimę. Kupujmy materiał opałowy tylko ze sprawdzonych źródeł. Zapytajmy też o możliwość dowozu go do naszego domu.

Kotły na ekogroszek – charakterystyka
5 (100%) 2 votes

Pin It on Pinterest

Share This

Udostępnij!

Hej, Pokaż ten artykuł swoim znajomym jeśli uważasz, że im też się przyda.