669 132 428 - CHCESZ ZAMÓWIĆ EKOGROSZKEK OGIEŃ - ZADZWOŃ
ekogroszek

KOTŁY 5 KLASY Z PODAJNIKIEM

UWAGA: Poradnik jest długi, dlatego, że dokładnie opisuje wszystkie kwestie dotyczące wyboru odpowiedniego pieca do Twojego domu. Weź sobie kubek swojego ulubionego napoju i zapraszamy do lektury.

Zapamiętaj jedno-wybór pieca na ekogroszek nie jest prosty!

Trzeba mieć trochę wiedzy i szczęścia, bo zawsze można trafić na wadliwy egzemplarz. Jeżeli ktoś ma pecha to i w tej kwestii go nie ominie…

Postaramy się jednak pomóc Ci w zminimalizowaniu tego ryzyka i wybraniu pieca, o którym będziesz mógł powiedzieć:

JEST IDEALNY! POLECAM GO KAŻDEMU

Moc kotła, dolne i górne spalanie, sterowniki i podajniki-nic Ci nie mówią? To nic! Zaraz staniesz się specjalistą od kotłów na ekogroszek i z radością będziesz doradzał swoim znajomym

A teraz…

Pora na trochę konkretów

Bez nich nic nie zdziałasz, a mrozy coraz bliżej.

Pierwsza kwestia-co powoduje, że w ostatnich latach panuje taki szał na ekogroszek i wszyscy szukają do niego kotłów?

Zima to taka pora roku, kiedy nikomu nie chce się wychodzić z domu. Gdy palisz ekogroszkiem, możesz te wyjścia (przynajmniej związane z obsługą kotła), ograniczyć do niezbędnego minimum. Ekogroszek jest popularny, bo po prostu jest wygodny! Nie musisz się przejmować utrzymaniem odpowiedniej temperatury w domu. Ekogroszek zadba o to za Ciebie!

Gdy odpowiednio ustawisz kocioł, to ogrzewanie będzie przebiegało automatycznie. Jeżeli nie wierzysz, to Twoja strata, ale zapewniam Cię, że palenie ekogroszkiem wymaga o wiele mniej wysiłku, niż w przypadku innych paliw stałych.

piec na ekogroszek

Pierwsza kwestia-ile ciepła będzie nam potrzebne do ogrzania domu?

To podstawowe zagadnienie, bo od niego zależy, jakie modele pieców będą Cię interesować.

Łatwiej Ci będzie to określić jeżeli właśnie budujesz dom lub zaraz zamierzasz się do niego wprowadzać, bo pewnie nie jest Ci obce pojęcie świadectwa charakterystyki energetycznej. Każdy nowo wybudowany dom musi posiadać taki dokument.

Jeżeli nie masz tyle szczęścia i Twoje cztery ściany powstały już ładnych parę lat temu, to….

Pewnie się zastanawiasz…

jakie informacje znajdują się w takim świadectwie energetycznym? Wymóg jego posiadania wszedł po 2009 roku, więc wszystkie starsze domy nim po prostu nie dysponują. Najprościej mówiąc świadectwo energetyczne opisuje budynek od strony jego zużycia energii. Jest w nim wspomniane o jakości oraz wydajności zastosowanego systemu grzewczego. Świadectwa energetyczne zostały wprowadzone, aby umożliwić oszczędzanie energii. Wymóg ten został wprowadzony do naszego prawa przez Unię Europejską. Myślę, że akurat w tym przypadku wyjdzie o każdemu na korzyść, bo nie znam ani jednej osoby, która lubiłaby przeznaczać wszystkie oszczędności na ogrzewanie domu w zimę.

Wracając do samego świadectwa energetycznego, bo pewnie cały czas się zastanawiasz, co jeszcze mogą Ci dać zawarte w nim informacje, to znajdziesz tam tajemniczy wskaźnik EP, który oznacza on roczne zapotrzebowanie energii na jednostkę powierzchni. Wyrażany jest w kWh/mkw./rok. W świadectwie energetycznym będziesz miał również podanie możliwości zmniejszenia kosztów ogrzewania w przypadku Twojego domu.

A co jeżeli nie posiadasz takiego świadectwa?

Będzie trudniej, ale…da się je obliczyć i nie trzeba mieć, co do tego jakiś wybitnych umiejętności matematycznych.

Jeszcze jedna uwaga…w świadectwie energetycznym jest również energia pierwotna. Do niej dodane są straty, które powstają w fazie jej produkcji oraz przesyłania. Jeżeli palisz ekogroszkiem ten parametr może być wyższy.

Tak, czy inaczej, czytaj dalej, bo dowiesz się, ile ciepła potrzebujesz, aby nie spędzać każdej zimy owiniętym w koc i przytulonym do kaloryfera, bo na dłuższą metę jest to mało wygodne rozwiązanie.

Jeżeli Twój dom ma już parę ładnych lat, nie posiada izolacji termicznej. Za to ma grawitacyjną wentylację i nieszczelne okna, przez które lubi się przedostawać niechciany wiatr, to…

Przyjmij, że potrzebne Ci ciepło to 100-120W/m2 powierzchni!!!

Pewnie pomyślisz, że Twój dom nie jest w takim złym stanie, ta wartość jest bardzo zawyżona i nie masz już czego dla siebie szukać w tym artykule.

Poczekaj! Daj nam jeszcze szansę! Dla Ciebie również mamy potrzebne informacje. Tylko czytaj dalej…

Załóżmy, że przeprowadziłeś już w swoim domu pewnego rodzaju zabiegi termomodernizacji. Przyjmijmy, że wykonałeś już izolację termiczną izolacji oraz połaci dachu. Jeżeli masz poddasze, to mogłeś przeprowadzić również jego termomodernizację. Pewnie też wymieniłeś wszystkie okna, bo jak wiadomo właśnie przez nie dostaje się do mieszkania najwięcej niechcianego, mroźnego powietrza.

Jeżeli Twój dom właśnie w ten sposób się prezentuje, to potrzebne Ci będzie około 80-90W/m2 powierzchni.

Zapamiętaj tę informację, bo będzie Ci potrzebna przy wybieraniu kotła. Możesz sobie ją również gdzieś zapisać na wszelki wypadek.

A co, jeśli żaden z wymienionych wyżej przypadków Cię nie dotyczy? Twój dom jest nowy i ocieplony? Żaden problem!

Jeżeli Twój dom został wybudowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, jednak nie posiada obowiązkowego już teraz przeliczenia zapotrzebowania na ciepło to będzie potrzebował 60-70W/m2 powierzchni. Pamiętaj o tym, że żeby uzyskać takie zapotrzebowanie, Twój dom musi być standardowo ocieplony Natomiast gdy Twój dom jest energooszczędny, to będzie Ci potrzebne 40-50W/m2 powierzchni, a jeżeli masz dom pasywny, to będzie Ci niezbędne jedynie 40W/m2 powierzchni. Bardzo często jest to mniej, więc wtedy jesteś bezkonkurencyjny, gdy chodzi o koszty ogrzewania!

Jeżeli masz dom energooszczędny, o niewielkiej powierzchni albo pasywny, to nawet najlepszy ekogroszek nie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Powinieneś się rozejrzeć za innym materiałem opałowym.

Dlaczego odradzamy Ci kocioł na ekogroszek w tej sytuacji?

Po prostu będzie to zwykły przerost formy nad treścią. Nawet najmniejszy piec będzie miał moc dwukrotnie wyższą, niż Twoje zapotrzebowanie na ciepło. Bez względu na to, jak mało wydajnie będziesz się starał palić, nigdy nie uda Ci się wykorzystać możliwości Twojego nowego pieca. To tak jakby jeździć Ferrari po polskich drogach, niby można, ale trochę szkoda samochodu.

Przejdźmy może teraz do tego, w jaki sposób wyliczyliśmy zapotrzebowanie. Nie bój się, nasze wyliczenia mają solidne podstawy i nie wzięły się z księżyca.

Po pierwsze, przyjęliśmy, że standardowa wysokość pomieszczeń to 2,7 metra. Po drugie, uznaliśmy, że zapotrzebowanie na CWU to średnio 3 kW.

Nic Ci te wartości nie mówią i już masz wrażenie, że trudno będzie Ci zrozumieć dalszą część artykułu, a Ty musisz kupić ten kocioł i nadal nie wiesz jaki? Spokojnie! Bez paniki! Już wyjaśniamy!

CWU jest to po prostu ciepła woda użytkowa, a kW to kilowat.

Stąd, jeżeli masz dom wybudowany głównie z pustaków i cegieł, Twoje okna nie są już pierwszej nowości, a może nawet trzeciej, masz za to wentylację grawitacyjną. Nie masz ocieplonego dachu i ścian.

Przyjmijmy, że w takiej sytuacji powierzchnia do ogrzania to 150 metrów kwadratowych.

Załóżmy, że będzie Ci potrzebne ciepło w granicach 100-120W/m2. Znając możliwości polskich ekip budowlanych, lepiej policzymy ciepło dla górnej granicy.

WYLICZENIE BĘDZIE WYGLĄDAŁO NASTĘPUJĄCO:

120Wx150=18000W=18KW

Do tego trzeba jeszcze doliczyć 3 KW, aby ogrzać ciepłą wodę.

Łącznie będziesz potrzebował 21 KW.

Prawda, że proste?

Wykonałeś termomodernizację i wymieniłeś okna? Świetnie! Zapotrzebowanie wtedy będzie trochę mniejsze. Już liczymy!

Będzie Ci potrzebne 80-90W/m2. Mogę uznać tutaj (z pewną dozą ostrożności), że dom zbudowany jest trochę bardziej solidnie, niż poprzednik i termomodernizacja została wykonana z należytą starannością. Miejmy przynajmniej taką nadzieję!

WYLICZENIE BĘDZIE WYGLĄDAŁO NASTĘPUJĄCO:

80Wx150=12000W=12KW +3KW na CWU = 15KW

Masz nowy dom jednorodzinny i zgubiłeś świadectwo energetyczne? To się zdarza! Nie masz się czym martwić. Pomożemy Ci przeprowadzić dokładne wyliczenia i już możesz kupować nowy piec!

Nowe domy mieszczą się w przedziale 60-70W/m2.

Pamiętaj, że zawsze robimy wyliczenia dla powierzchni 150 metrów kwadratowych.

WYLICZENIE BĘDZIE WYGLĄDAŁO NASTĘPUJĄCO:

60Wx150m=9000W=9KW+3KW na CWU =12KW

W każdym przypadku założyliśmy dość duże zapotrzebowanie na CWU, ale wiemy, że wystarczy, że będziesz podgrzewał zasobnik 2 lub 3 razy w ciągu doby, a nie będziesz już musiał doliczać dodatkowego 3KW, aby ogrzać ciepłą wodę użytkową.

Wtedy odpowiednio będą Ci potrzebne piece, o następujących mocach:

1-18KW (dom bez izolacji)

2-12KW (dom z izolacją)

3-9KW

Chcesz się dowiedzieć, co na ten temat sądzą sprzedawcy kotłów oraz ich instalatorzy? Jeżeli będziesz czytał dalej, to z pewnością się tego dowiesz!

Zacznijmy od wyboru źródła ciepła.

Jak już wspominaliśmy, w naszym przypadku musi to być kocioł na ekogroszek!

Pewnie zastanawiasz się czym różnią się kotły na ekogroszek?

Są to następujące elementy:

– rodzaj wymiennika

– rodzaj palnika

– rodzaj sposobu podawania opału

– rodzaj sterowania.

Mamy już jakieś podstawowe informacje, ale co dalej z nimi zrobić? Zaraz się dowiesz, ale musimy rozwinąć, ten wątek!

Wybraliśmy już źródło ciepła, teraz pora na moc kotła!

MOC KOTŁA NA EKOGROSZEK

To o wiele ciekawsze zagadnienie, w szczególności, jeżeli udało Ci się przebrnąć przez trudne obliczenia, dotyczące zapotrzebowanie na ciepło. Moc kotła na ekogroszek wiąże się bezpośrednio z jego ceną. Im większa moc tym cena wyższa.

Zakresy mocy kotłów dobierane są zgodnie z kluczem konkretnego producenta. Nie doszukuj się tu żadnych zależności czy uniwersalnych przedziałów, bo takie po prostu nie występują!

Decyzja w sprawie wyboru mocy kotła jest decyzją ostateczną!

Nie ma sensu najpierw rozglądać się za ulubionym modelem kotła, o dopiero później sprawdzać w jakiej mocy on występuje, bo jest to droga donikąd. Stracisz tylko mnóstwo czasu i nerwów! Oszczędź sobie tego!

Jak dobrać konkretną moc?

Nie możesz brać pod uwagę WYŁĄCZNIE mocy kotła. Musisz się zastanowić również nad tym, jaką instalację posiadasz lub będziesz posiadał, w przypadku jej przeróbki. Weź również pod uwagę tak zwane parametry temperaturowe. Czy masz dom nowy czy już dawno wybudowany? To wszystko ma bardzo duże znaczenie przy wyborze wymarzonego kotła.

Bardzo ważna jest możliwość prostego powiązania kotła z już posiadaną instalacją grzewczą. Nie ma co słuchać instalatorów, którzy działają na zasadzie: ,,połączymy wszystko ze wszystkim”. Sugerowane bardzo często dodanie żeberek do kaloryfera lub pętli do podłogówki, nie rozwiąże Twojego problemu, a bywa, że będzie ich jeszcze więcej. Szybko może się okazać, że w domu będzie za ciepło albo będziesz zużywał niewyobrażalne ilości materiału opałowego. Możesz mieć również problemy z właściwym sterowaniem całym układem.

Idź z duchem czasu! Nie słuchaj instalatorów, którzy jeszcze żyją czasami, gdy węgiel kosztował około 200 złotych za tonę i marnowanie go może i było bardzo nieekologiczne, ale nie wpędzało Ci w długi po zakończeniu każdej zimy. Myśl o tym, co będzie dla Ciebie najlepsze!

Wiedząc jakie jest Twoje zapotrzebowanie, będziesz miał również pojęcie o tym, ile energii będzie maksymalnie potrzebował Twój dom. Wartość ta powinna być obliczana dla określonych warunków temperaturowych zewnętrznych oraz wewnętrznych..

PRZYKŁAD

Jeżeli wyliczyłeś, że Twoje zapotrzebowanie to 11,4 KW, znaczy to, że dla tej nieruchomości przy temperaturze na zewnątrz -20 stopni Celsjusza, musimy dostarczyć 11,4KW mocy aby w domu mieć temperaturę +20stopni Celsjusza.

Pewnie ta informacja, nie nastraja Cię optymistycznie, bo wiąże się z bardzo dużymi kosztami, ale spokojnie…

A teraz najlepsze…

Tak dużej ilości ciepła będziesz potrzebował maksymalnie przez 2 tygodnie, później potrzebna ilość ciepła się znacznie zmniejszy.

Jednak polski pesymizm, który wszyscy mają we krwi, pewnie zmusza Cię teraz do zadania pytania…

Co zrobię, jeżeli będzie zimniej, niż zakładałem?

Nic strasznego. Musisz wiedzieć o tym, że nowoczesne kotły na ekogroszek posiadają palniki o mocy wyższej, niż moc kotła. Może być ona wyższa nawet o 30 procent. Nie będzie Ci straszny nawet największy mróz! Twój kocioł sobie z nim doskonale poradzi! W dodatku możesz regulować temperaturę zasilania układu CO.

Obecnie nie oblicza się instalacji na temperatury większe niż 70 stopni Celsjusza. Dla tego parametru jest dobierana moc układu. Można również okresowo podnieść temperaturę na kotle do 75 stopni Celsjusza, w ten sposób uzyskasz dodatkowe KW.

Warto powtórzyć raz jeszcze. Gdy nie masz podstaw, aby twierdzić, że Twój dom i jego termomodernizacja zostały wykonane mało starannie, to nie musisz się bać o to, jak została wykonana Twoja instalacja CO, możesz spokojnie właściwie dobierać moc i parametry kotła na ekogroszek.

PIEC NA EKOGROSZEK CENA

NIE KUPUJ KOTŁA O WYŻSZEJ MOCY NIŻ POTRZEBUJESZ – CEN BĘDZIE DUŻO WYŻSZA!!

A teraz przyszła pora na…

Wyjaśnienie tego, co w tej sprawie mówią sprzedawcy oraz instalatorzy.

Od razu zaznaczę, że nie będziemy tutaj do końca obiektywni, bo to napiszę wynika jedynie z naszych doświadczeń. Możecie się z nami nie zgadzać, bo każdy ma prawo do swojego zdania. Chętnie przeczytamy o tym w komentarzach. Może nasze słowa wzbudzą nawet jakąś dyskusję?

Co znajdziesz na stronie producenta lub sprzedawcy, oprócz oczywiście ceny?

Na przykład takie informacje:

  • kocioł o mocy 15KW ogrzeje powierzchnię do 120m2

  • kocioł o mocy 25KW ogrzeje powierzchnię do 200m2

 

Czy ma to jakiekolwiek odniesienie do tego, co liczyliśmy wcześniej?

Nie wydaje nam się…

Ewidentnie producenci są nastawieni na to, aby sprzedawać kotły o jak największej mocy grzewczej. Może boją się, że ich piece nie dadzą rady ogrzać większej powierzchni. W ten sposób zupełnie nieświadomie, bo w końcu zasugerował Ci to producent, więc ktoś, kto doskonale zna swoje kotły, kupujesz kocioł o większej mocy i cena kotła jest o 2 lub nawet 3 tysiące wyższa, niż powinieneś.

Prawda, że nie jest to komfortowa sytuacja?

Jednak skoro już to wiesz, to możesz temu w jakiś sposób zapobiec.

Na szczęście coraz większa część producentów dużo realniej ocenia możliwości grzewcze swoich kotłów. Mamy tu na myśli na przykład producentów, którzy piszą na swoich stronach internetowych, że ich kocioł o mocy 16 KW jest w stanie ogrzać nawet 180-190m2 powierzchni.

Niestety producenci często bazują na tym, że większość użytkowników kompletnie nie zna się na kotłach. W związku z tym, bazuje tym na tym, co przeczyta na stronie producenta. Jedyne co wiedzą o kotłach, to to, czego dowiedzą się z przeprowadzonego przez daną firmę marketingu.

A co na ten temat mają do powiedzenia instalatorzy i lokalni sprzedawcy?

Często możemy od nich usłyszeć, że im większa moc kotła, tym kocioł będzie lepiej pracował, bo będzie miał większy zapas mocy.

Jest jeszcze druga opcja…

Możemy usłyszeć, że instalator poleca nam taki kocioł, bo zamontował już wiele takich i doskonale się sprawują.

A może cena pieca na ekogroszek jest uzależniona od tego który model woli Ci polecić..

Jednak często bywa tak, że instalator po podłączeniu kotła znika, a my zostajemy z urządzeniem, które może szybko przestać działać. Nie życzę nikomu takiego scenariusza.

Jak już zdążyłeś się zorientować, ma to bardzo niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Producent i instalator zapominają o najważniejszym…

Kocioł ma tym wyższą sprawność z im wyższą mocą pracuje.

Co się stanie, gdy kupisz kocioł o większej, niż jest potrzebna?

Wtedy kocioł przez większość sezonu będzie pracował w bardzo niskim zakresie mocy z małą sprawnością. W rezultacie spalisz dużo większe ilości opału, w tym przypadku ekogroszku. Nie dość, że wydajemy bardzo dużo na opał, to również zwiększamy ryzyko szybkiego zniszczenia kotła i komina.

Jednak nie to jest najgorsze…

Jeżeli zniszczymy piec, to jesteśmy już na prostej drodze do…ponownej jego wymiany. Koło się zamyka. W dodatku prawdopodobnie już po 5-ciu latach będzie Ci potrzebny remont komina.

Na szczęście, nie wszyscy producenci i instalatorzy działają w ten sposób. Nie dla wszystkich liczy się jedynie zarabianie kasy. Dla nich liczy się to, aby zamontować u Ciebie dobrej jakości kocioł, który będzie Ci służył przez wiele lat i żebyś polecił go swoim znajomym.

Podsumujmy, więc wcześniej zgromadzone informacje.

Mamy policzone zapotrzebowanie na ciepło, wiemy, jaka maksymalna moc kotła będzie nam potrzebna. Musimy uważać na to, co mówią nam producenci i instalatorzy. Sami ustalać warunki.

W takim razie, może wybierzmy doskonały kocioł na konkretnym przykładzie.

Uznajmy zatem, że masz dom jednorodzinny o powierzchni 167m2. Zakładane straty ciepła będą na poziomie 80W/m2.

Obliczenie zapotrzebowania na ciepło: 167x80W=13360W=13,6 KW.

W związku z tym, będziemy dla Ciebie szukać kotła o mocy 14 KW. Nie możesz kupić słabszego kotła. Możesz się zastanowić natomiast nad kupnem kotła o mocy 15 KW, bo może nie być pieców o mocy 14 KW na rynku.

Myślisz, że masz wszystkie schody za sobą?

One dopiero się zaczynają!

Przejdźmy teraz do wyboru konkretnego modelu.

Powinieneś zwrócić uwagę na następujące parametry:

– wymiary

– kierunek wylotu spalin

– rodzaj wymiennika

– rodzaj sterowania

– sposób podawania paliwa

– serwis

– podstawowe paliwo

– łatwość czynności obsługowych

– dostępność i cena części zamiennych

 

Dużo tego, prawda?

Teraz pora, aby omówić na spokojnie każdy punkt.

WYMIARY KOTŁA

To wszystko zależy od tego, jaką masz kotłownię. Jeżeli jest mała lub ma niski sufit, to na pewno będą miały one dla Ciebie kluczowe znaczenie. Wtedy lepiej wybierz kocioł z wymiennikiem poziomym, bo zabiera on o wiele mniej miejsca. Jest smuklejszy, płytszy oraz wyższy.

Jeżeli masz niską kotłownię, to lepiej wybierz kocioł z wymiennikiem pionowym, będzie on o wiele niższy. Nie będziesz miał problemu z wykonaniem przyłącza. Pamiętaj o tym, aby sprawdzić czy będziesz miał wystarczającą ilość pod kotłem na jego obsługę. Czy na przykład nie będziesz miał kłopotu z jego wyczyszczeniem?

Nie ignoruj wymiarów, bo może się okazać, że w przypadku na przykład konieczności wymiany ślimaka, będziesz musiał wyburzać dziurę w ścianie.

KIERUNEK WYLOTU SPALIN W KOTLE

W przypadku nowych domów często stawiane są kominy systemowe albo z różnymi wkładami. Wtedy dziura w kominie powstaje, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego kotła.

Powoduje to, że możesz mieć problem z wyborem pieca. Musisz się ograniczyć do modeli, które mają czopuch na wysokości umożliwiającej prawidłowe podłączenie pieca do komina.

Nie poddawaj się!

Coraz więcej producentów posiada w swojej ofercie piece, w których bez żadnych dodatkowych opłat można mieć wylot z wybranej strony, na przykład z boku lub na górze.

RODZAJ WYMIENNIKA

Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jak wszystko. Najpierw trzeba wziąć pod uwagę sprawność spalania oraz wymianę ciepła w kotle, a następnie komfort obsługi pieca.

Pewnie zastanawiasz się teraz, jak to jest z tą sprawnością?

Z doświadczenia możemy Ci powiedzieć, że przy wymienniku pionowym występuje dużo mniejsze zanieczyszczenie jego powierzchni. To prawda, że spora ilość osadów zostaje na ściankach wymiennika, ale część również spada na dno, z którego da się go bardzo łatwo wygarnąć przez wyczystki boczne. Przy wymienniku pionowym sprawność pieca zmniejsza się wolniej.

Dobrze jest wybrać model kotła z zawirowywaczami spalin, które wyłapują brud i zwiększają żywotność pieca. Nie wpływają one na wydajność kotła!

Nie polecamy wymienników poziomych, bo wszystkie zanieczyszczenia osiadają na nich i zmniejszają sprawność kotła.

KOMFORT OBSŁUGI KOTŁA

Pamiętaj o jednym-kotły z kanałami pionowymi są trudniejsze w czyszczeniu!

Wymagają one odkręcenia jedną a czasami nawet dwóch górnych wyczystek, zgarnięcia wszystkiego z kanałów pionowych. Kolejny krok to wygarnięcie wszystkiego na zewnątrz przez wyczystkę boczną albo z przodu.

Będziesz co prawda musiał robić to rzadziej, ale jest to niewielkie pocieszenie, bo czyszczenie wymiennika pionowego wymaga posiadania pewnej ilości czasu oraz trochę sprawności fizycznej. Na pewno nie jest to bezobsługowy wymiennik.

W dodatku komin pionowy będziesz mógł czyścić tylko przez drzwiczki, które są umiejscowione z przodu kotła. Czyszczenie jest bardzo proste i szybkie, ale piec jest niestety tak zbudowany, że będzie wymagał częstszego dbania o niego. Należy go czyścić co miesiąc lub co dwa miesiące.

Kocioł z półkami poziomymi jest zdecydowanie wygodniejszy i szybszy do czyszczenia.

RODZAJ PALNIKA KOTŁA

Od czego zacząć? Najlepiej od początku.

Występują następujące rodzaje palników:

  • zwykła retorta okrągła, czyli “fajka”

  • retorty okrągłe obrotowe , z różnymi sposobami obracania

  • palniki prostokątne żeliwne (przeznaczone do spalania paliw gorszej jakości, miału i mieszanek paliw)

  • palniki rynnowe

 

Uwaga! Bardzo ważna informacja!

Rodzaj palnika musisz dopasować do opału, którym będziesz palił w sezonie zimowym.

Jak już na początku wspomnieliśmy (a teraz przypominamy), w tym artykule radzimy, jak wybrać kocioł na ekogroszek. Inne piece nas chwilowo nie interesują.

Dobrej jakości ekogroszkiem, na przykład Ekogroszkiem Ogień, można śmiało palić mając podstawowy palnik, czyli retortę fajkową.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, nad paleniem miałem albo ekogroszkiem o bardzo dużej spiekalności, to trzymaj się z daleka od zwykłej retorty. W niej paliwo może się zawieszać oraz blokować. Lepiej wybierz jakiś palnik żeliwny. Będą dużo bardziej odpowiednie do tego rodzaju paliw.

Możesz wybrać również palnik rynnowy, bo w nim na pewno ewentualne spieki się nie zaklinują, bo proces dystrybucji opału i usuwania spalin przebiega odmiennie. Opał najpierw znajduje się na palniku z jednej strony. Natomiast popiół i ewentualne spieki są przez nowe porcje opału przesuwane na drugą stronę palnika. Następnie spadają do popielnika.

Palnik musi być również odpowiednio dobrany do mocy kotła!

RODZAJ STEROWANIA KOTŁA

sterownik kotła

A teraz znowu pora na…podstawowy podział.

Bez niego nie uda Ci się wybrać odpowiedniego rodzaju sterowania.

Sterowniki mogą być dwustanowe i automatyczne.

Za co odpowiada rodzaj spalania? Pewnie teraz właśnie się nad tym zastanawiasz.

To bardzo proste. Sterownik spalania jest odpowiedzialny za właściwe poprowadzenie procesu spalania. Tylko tyle i aż tyle.

Pozostałe funkcje są tylko dodatkami.

Jeżeli bardzo dobrze orientujesz się w jaki sposób poprowadzić proces spalania, to będziesz poprawnie ustawić skład mieszanki, tak, aby osiągnąć zamierzone efekty w postaci popiołu bez niedopalonego węgla oraz spieków, to bez obaw możesz postawić na sterowanie dwustanowe.

Gdy Twój kocioł nie ma przed Tobą tajemnic, to w ten sposób osiągniesz największą wydajność oraz największą ilość ciepła. Pozwoli też zaoszczędzić trochę opału w porównaniu do sterownika automatycznego.

Wizja samodzielnego sterowania kotłem budzi w Tobie przerażenie?

Spokojnie! Sterowanie dwustanowe to nie jedyna opcja. Nie każdy czuje się na siłach, aby sterować kotłem. W szczególności, jeżeli będzie to Twój pierwszy kocioł na ekogroszek. Doskonale to rozumiemy i proponujemy Ci sterownik automatyczny. Tam nie będziesz musiał dobierać parametrów czasu podawania przerwy i ilości dostarczanego do procesu spalania powietrza.

sterownik pieca na ekogroszek

Na jakie dodatkowe funkcje sterownika, powinieneś zwrócić uwagę?

Podstawowa wersja sterownika umożliwia sterowanie pompami CO oraz CWU.

Natomiast, jeżeli masz bardziej rozbudowany system grzewczy, na przykład kilka obiegów i ogrzewanie podłogowe, to rozejrzyj się za sterownikiem, który pomoże Ci w jego obsłudze.

Co jeszcze jest istotne?

Łatwość obsługi. Powinien potrafić się nim posługiwać każdy dorosły użytkownik. Bardzo dużym ułatwieniem dla osób, które często wyjeżdżają lub po prostu nie lubią wizyt w kotłowni jest możliwość sterowania kotłem przez Internet.

Możliwości takich sterowników to temat na kolejny artykuł, więc nie będziemy go tutaj rozwijać.

Osobny artykuł o ustawieniach pieca na ekogroszek znajduje się tutaj

 

PIEC NA EKOGROSZEK Z PODAJNIKIEM

SPOSÓB PODAWANIA PALIWA

1. Podajnik tłokowy

Tutaj jest prosto!

Podajnik może być tłokowy lub ślimakowy.

Teraz pora na kilka słów o ich zaletach i wadach, bo nic nie jest idealne.

W przypadku podajnika tłokowego jego zaletą jest stały czas podawania. Mówimy tutaj cały czas o kotłach zasilanych na ekogroszek. Jeżeli będziesz miał natomiast węgle spiekające, to możesz mieć problem z prawidłową regulacją, aby zmniejszyć spiekanie. Przy ekogroszku spiekalność jest na szczęście nieduża.

Kolejne zalety podajnika tłokowego:

  • mniejsze opory przy podawaniu paliwa,

  • duża bezawaryjność.

 

Za pewną niewielką wadę tych podajników można uznać to, że czasami tłok nie działa jak trzeba i się cofa. Jednak musimy tu podkreślić, że ten problem nie występuje, gdy sterownik jest właściwie ustawiony.

 

2. Podajnik ślimakowy

podajnik ślimakowy

Tutaj niestety możemy wymienić prawie same wady. O zaletach nikt, nic nie słyszał albo bardzo mało.

Dlaczego nie radzimy Ci wybierać pieców z tego rodzaju podajnikiem?

Po pierwsze, są wyższe opory przy podawaniu opału. Może się zerwać zawleczka. Jednak tu trzeba też zwracać bardzo dużą uwagę na jakość oraz wilgotność opału. Gdy chcesz zaoszczędzić (pozornie), to wkładasz do pieca opał bez właściwej granulacji oraz z różnego typu ,,dodatkami”, takimi jak na przykład deskami z gwoździami albo kawałkami metalu, to naprawdę możesz mieć dużo problemów z każdym podajnikiem.

To tylko taka dygresja, a teraz czas na drugą wadę podajnika ślimakowego.

Po prostu szybko rdzewieją.

Oczywiście, że jest to w bardzo dużym stopniu zależne od warunków ich użytkowania, ale są o wiele bardziej podatne na korozję, niż podajniki tłokowe. Wilgotny opał potrafi je bardzo szybko ,,załatwić”.

Co jeszcze możemy Ci powiedzieć na ten temat?

Może trochę plusów?

Ślimaki żeliwne są trwalsze, ale szybko się wycierają. Maksymalnie po paru sezonach będziesz musiał się z nimi pożegnać. Zawsze ich trwałość jest jakimś pocieszeniem.

Możesz w pełni regulować czas podawania paliwa. Dzięki temu będziesz mógł szczegółowo ustawić parametry spalania.

SERWIS KOTŁÓW NA EKOGROSZEK

Tak, wiem. Kupujesz NOWY kocioł i o jego serwisowaniu nie chcesz na razie nawet myśleć. Niestety mimo wszystko czujemy się w obowiązku wspomnieć o nim parę słów.

Możemy wstępnie założyć, że serwisant przyjedzie, aby uruchomić i ustawić sterowniki kotła.

Sprawdź, czy ta usługa jest płatna! Zadbaj o to, aby serwisant prawidłowo ustawił piec, a przede wszystkim słuchaj tego, jakich rad Ci udziela. Może chwilowo Cię to w ogóle nie obchodzi, ale pamiętaj, że za kolejne wizyty będziesz musiał zapłacić i lepiej teraz zapisać, jak ten Twój nowy piec powinieneś ustawiać.

Sprawdź jeszcze przed zakupem pieca, jak wygląda instrukcja do niego. Czy jest choćby w minimalnym stopniu zrozumiała? Czy zawiera jakiekolwiek konkrety? Jeżeli nie, to dopytaj serwisanta, o to, w jaki sposób powinieneś ustawiać swój nowy piec.

Warto jest zadbać o to już na samym początku, bo większość producentów, nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia spowodowane niewłaściwym ustawieniem sterownika. Bardzo sprytnie, bo większość użytkowników się na tym po prostu nie zna i…w skrajnym przypadku jest zmuszona kupić nowy piec.

Nie życzymy Ci takiego scenariusza!

EWENTUALNE NAPRAWY KOTŁA

Tak, wiemy. O naprawach też nie chcesz czytać, bo nowy piec itd.

Jednak to też jest konieczne, bo jeżeli nie przeczytasz dalszej części tego artykułu, to później możesz mieć problem z kotłem. O wiele większy, niż poświęcenie kilku minut, na dokończenie czytania.

Na pocieszenie powiem Ci, że choć przy piecach zdarzają się awarie, to nie każda z nich powinna powodować u Ciebie bezsenność, bo z niektórymi z nich będziesz sobie w stanie sam poradzić bez większego wysiłku.

1. Zerwana zawleczka

Wiąże się z minimalnymi nakładami pracy i czasu z Twojej strony. Nie dzwoń do serwisu, bo jest duże prawdopodobieństwo, że policzy Ci dodatkowo za przyjazd. Możesz do nich zadzwonić tylko wtedy, gdy będzie się to zdarzało notorycznie i będzie spowodowane nieprawidłowym wykonaniem rury podajnika lub skrzywieniem ślimaka.

2. Awaria kondensatora

Sytuacja jak wyżej. Możesz sobie z tym poradzić sam. Koszt kondensatora to jedynie kilkanaście złotych, a jego wymiana jest naprawdę prosta.

To najprostsze problemy z kotłem, z którymi na pewno dasz sobie radę. W pozostałych sytuacjach jednak lepiej zadzwoń po serwis.

.

Zalety Pieców na ekogroszek

Obecnie bardzo popularne stały się piece na ekogroszek klasy 5. Stąd taka nagła moda właśnie na te kotły? Częściowo wynika ona ze zmiany przepisów prawnych.

Każdy, kto chciał kupić nowe piece na ekogroszek, na przykład do swojej firmy, musiał zainwestować w piece na ekogroszek 5 klasy. Te przepisy weszły w życie od 1 lipca 2018 roku.

Jednocześnie wprowadzono zakaz sprzedaży pieców na ekogroszek o niższej klasie albo takie, które nie miały żadnego oznaczenia klasy. Tak, takie przypadki również się zdarzały.

Zmiany w prawie sprawiły, że palimy bardziej ekologicznie

Chociaż te zmiany wiele osób uderzyły po kieszeni, to środowisku naturalnemu wyszły one na dobre. Już nikt nie mógł sobie kupić tanich pieców na ekogroszek, które słabo ogrzewały i po prostu kopciły.

Od razu można było zobaczyć kiedy sąsiad rozpalił kocioł, jeżeli tylko kogoś to interesowało. Piece na ekogroszek 5 klasy mają to do siebie, że są to naprawdę najnowocześniejsze kotły obecnie dostępne na rynku.

Kotły na ekogroszek 5 klasy są przeznaczone do spalania paliw stałych. To prawda, że kosztują o wiele więcej niż popularne w ostatnich latach ,,kopciuchy”, ale są ekologiczne i znacznie prostsze w obsłudze. Piece na ekogroszek 5 klasy są dostępne w tradycyjnej wersji, ale mogą być również całkowicie zautomatyzowane.

Wtedy nie wymagają już żadnej obsługi ani stania przy kotle. Piece na ekogroszek 5 klasy emitują o wiele mniejsze ilości pyłu i tlenku węgla do atmosfery niż tradycyjne kotły na węgiel kamienny. W dodatku piece na ekogroszek 5 klasy wytwarzają 4-5 razy mniej zanieczyszczeń, niż kotły 1 klasy. Może pora zastanowić się nad wymianą pieca na ekogroszek na nowszy model?

.

PIEC NA EKOGROSZEK Z PODAJNIKIEM

A czy warto wybrać piec co z podajnikiem?

Myślimy, że jest to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę.

Piec co z podajnikiem to zupełnie nowa klasa kotłów węglowych. Stanowią bardziej nowoczesną formę ogrzewania węglowego w prywatnych kotłowniach.

Najważniejszą zaletą pieców co z podajnikiem jest to, że są zautomatyzowane. Człowiek praktycznie nie jest potrzebny do ich obsługi. Wystarczy, że wysypie od czasu do czasu opał do podajnika i usunie z niego popiół.

Właściciele pieców co z podajnikiem, w zależności od pogody muszą odwiedzać kotłownię, co kilka, maksymalnie co kilkanaście dni. Jeżeli jesteś posiadaczem tradycyjnego kotła co, to pewnie w tej chwili wzdychasz z zazdrością.

Nie ma co wzdychać, pora zmienić piec na bardziej nowoczesny. Z całego serca polecamy Ci piec co z podajnikiem. Jednak przed jego zakupem zwróć uwagę na dwie kwestie. Pierwsza z nich to sterownik kotła, a druga to palnik. Piece co z podajnikiem ciągle się zmieniają. Producenci dodają do nich stale nowe funkcje. Ich obsługa z każdym rokiem staje się coraz prostsza.

DOBRY PIEC NA EKOGROSZEK

Czyli jaki..

Odpowiadając na pytanie z tytułu jednym zdaniem, odpowiemy Ci, że po prostu właściwie dobrany. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo duży wpływ na awaryjność kotła ma jakość ekogroszku, którym zamierzasz palić tej zimy. Kupuj materiał opałowy od sprawdzonego sprzedawcy, który na pewno będzie odpowiednio przechowywany i będzie miał właściwe parametry. Polecamy nasz Ekogroszek Ogień o wysokiej wartości opałowej i niskiej spiekalności.

Równie istotna jest odpowiednia moc kotła. Naprawdę dużo miejsca poświęciliśmy na to, aby nauczyć Cię ją obliczać i mamy nadzieję, że nie będziesz miał już z tym problemów przy wyborze pieca. Najważniejsze parametry przy wyborze pieca to: rodzaj podajnika, wymiary, rodzaj sterowania, sposób podawania paliwa, serwis i ewentualne naprawy. Jeżeli wybierzesz kocioł zgodnie z naszymi wskazówkami, to z pewnością sprawi Ci on jak najmniej problemów i będzie służył przez długie lata.

A teraz pora na kolejny argument…

ekogroszek jest ekologiczny!

Nie powoduje tak dużej ilości zanieczyszczeń, jak na przykład węgiel brunatny albo olej opałowy. Wiąże się to również z faktem, że w kotłowni jest po prostu czyściej.

A co na to przeciwnicy?

Pewnie znajdą się również osoby, które do końca świata i jeden dzień dłużej będą palić węglem brunatnym i uznawać, że ekogroszek to jakiś wynalazek, w który nie warto inwestować. Pewnie usłyszysz od nich, że koszty ogrzewania ekogroszkiem są gigantyczne i powinieneś decyzję o zakupie takiego pieca odwlekać, ile się tylko da. Usłyszysz też, że kotły na ekogroszek są awaryjne, a ich naprawa bardzo kosztowna.

Czy wierzyć tym opiniom?

PIEC NA EKOGROSZEK – OPINIE

Opinie na temat pieców na ekogroszek mogą się od siebie różnić w zależności od doświadczeń użytkowników. Podobno w każdej plotce jest trochę prawdy. Tutaj też. Początkowo koszty ogrzewania ekogroszkiem są duże, bo trzeba kupić nowy piec, a nawet czasami wymienić całą instalację. Pewnie teraz wzdychasz z rezygnacją i zamierzasz porzucić pomysł zakupu jakiegokolwiek pieca na ekogroszek…Lepsze znane zło i tak dalej…Stop!

To prawda, że nawet podstawowy model pieca to koszt kilku, a czasami nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale te koszty zwrócą się najpóźniej po dwóch latach, a później okaże się, że ogrzewanie ekogroszkiem będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem z możliwych. Poczytaj opinie użytkowników kotłów na ekogroszek ile spalają w sezonie grzewczym. Mało który opał wychodzi taniej.

.

Opinie o Piecach na Ekogroszek z podajnikiem

Opinie dotyczące pieców na ekogroszek są bardzo różne. Najlepsze opinie o piecach na ekogroszek odnoszą się do produktów, które pochodzą od znanych i cenionych producentów.

Bardzo często użytkownicy chwalą kotły firm Defro i Pleszew. Dobre opinie zbierają te piece na ekogroszek z podajnikiem, które mają wysokiej jakości spawy oraz zostały wykonane z grubego metalu. Tylko takie piece na ekogroszek nie tylko mają dobre opinie, ale również działają bezawaryjnie przez wiele długich lat.

Piece na ekogroszek, które mają dobre opinie to również te urządzenia, które mają przynajmniej pięcioletnią gwarancję. Mówimy tutaj o piecach na ekogroszek z podajnikiem. Poza sprawdzeniem opinii o piecach na ekogroszek warto również sprawdzić, czy poza gwarancją dany kociół ma również zapewniony profesjonalny serwis.

Pamiętaj o tym, że nawet piec, który cieszy się doskonałymi opiniami może się kiedyś popsuć. Tylko profesjonalny serwis będzie Ci mógł pomóc w takiej sytuacji. Nie żałuj czasu, aby wybrać odpowiedni piec na ekogroszek.

Twoja opinia dla nas jest bardzo ważna, dlatego..

Udostępnij proszę ten poradnik swoim znajomym jeśli uważasz, że jest tego wart. Być może ktoś z nich też szuka informacji o kotłach na ekogroszek. ♥daj lajka pod spodem♥

[/et_bloom_locked]

USTAWIMY TWÓJ PIEC !!!

Zamów 3 tony lub więcej, a nasi specjaliści dobiorą dla Ciebie indywidualne ustawienia do Twojego kotła.

Po opłaceniu zamówienia prosimy wysłać na adres: ustawienia@dobry-ekogroszek.pl  nazwę i model swojego pieca, a także aktualne ustawienia.

  • Dobierzemy nowe optymalne ustawienia Twojego pieca do naszego EKOGROSZKU OGIEŃ.

Masz dość spieków i wiader popiołu?

 

DOSTAWA GRATIS!